Anomálne počasie na začiatku apríla 2021
Poveternostné anomálie sú registrované v rôznych kútoch planéty. V apríli zažili teplotné rekordy – anomálnu zimu i teplo, obyvatelia veľkej časti Eurázie a Austrálie.
Teplotné rekordy v Európe
Začiatkom apríla v provinciách Lleida a Huesca na severovýchode Španielska udreli silné mrazy. Teplota klesla pod nulu a miestami sa ochladilo až na -5°C. Najviac boli príchodom studeného počasia postihnuté severné oblasti provincie Lleida, nachádzajúce sa bližšie k Pyrenejam. Na ochranu kvitnúcich stromov a minimalizovanie škôd sa niekedy na ohrev stromov používajú petrolejové lampy a ventilátory.
Na veľkej časti územia Veľkej Británie (v Anglicku, Walese a Škótsku) klesli 6. apríla teplomery do -4,2°C. Tento aprílový deň sa stal najstudenším za osem rokov. Miestami napadlo do 11 cm snehu..
6. apríla vystriedala letné počasie v oblasti hlavného mesta Belgicka Bruselu zima so snežením. Obyvatelia sa stali svedkami naozajstnej metelice. V niektorých častiach napadlo do 25 cm snehu. Zaujímavé je, že týždeň predtým bolo v krajine také teplé počasie, že obyvatelia oddychovali na plážach a kúpali sa v mori.
V Slovinsku bol po najteplejšom marci za celú históriu meteorologických pozorovaní prekonaný rekord najnižšej teploty. 7. apríla teplomery klesli na značku -20,6°C.
7. apríla boli v Chorvátsku kvôli fujavici niektoré cesty uzavreté a na iných bola obmedzená doprava. Vo viacerých mestách napadlo viac ako 10 cm snehu.
Prvý aprílový týždeň priniesol nečakané mrazy do Francúzska. Pod hrozbou sa ocitli farmárske pozemky. Pred 4 rokmi podobné prírodné podmienky spôsobili stratu asi 16% úrody hrozna.
13. apríla uprostred jari zavítal do niekoľkých regiónov Maďarska snehový front. Po snežení uvideli miestni obyvatelia snehovú pokrývku vysokú až 30 cm.
12. – 14. apríla boli maximálne denné teploty prekonané v rade miest európskej časti Ruska. 12. apríla sa vzduch v Petrohrade zohrial na +20°C, pričom priemerná aprílová teplota zvyčajne neprevyšuje +5°C. Za celú históriu pozorovaní bolo také skoré teplo pozorované v apríli 1886. 14. apríla bol teplotný rekord prekonaný v Moskve, kde bolo zaregistrovaných +21,5°C. Predchádzajúce maximum tohto dňa bolo zaznamenané v roku 1962 a činilo +20,8°C.
Anomálne ochladenie v Austrálii
11. apríl sa pre obyvateľov juhovýchodu Austrálie stal najstudenším dňom roka. V Melbourne ráno 12. apríla teplota klesla na +8,3°C, pričom minimálna denná teplota nebýva nižšia ako +9°C a priemerná dosahuje +15°C. Pozoruhodné je, že tri dni predtým ukazovali teplomery v meste +29°C.
Studený front najviac zasiahol obyvateľov Tasmánie. V hlavnom meste Hobarte bola teplota 11. apríla ráno +6°C, kým minimálne hodnoty boli predtým +7,9°C a niekde dokonca napadol sneh. Tento deň sa stal najchladnejším v roku.
Pri Myse Sorell na západe ostrova boli zaregistrované vlny vysoké 9,2 m. Podobné tu nebolo pozorované od roku 2011.
Východisko z klimatickej krízy
Prudká zmena klímy Zeme nezanecháva pochybnosti, a s následkami tohto procesu sa stretávajú ľudia vo všetkých kútoch planéty.
Milióny ľudí na celom svete, uvedomujúc si rozsah nastávajúcich klimatických zmien a nebezpečenstvo, ktoré predstavujú pre ľudstvo, iniciovali vytvorenie Tvorivej spoločnosti – jediného formátu vzťahov, ktorý umožní našej civilizácii nielen prežiť epochu globálnych klimatických zmien, ale aj vyjsť na nový stupienok rozvoja.