Anomálna horúčava v krajinách sveta
Október naďalej prekvapuje anomálnymi teplotami. V celom rade krajín sveta teplota vzduchu prekonáva všetky rekordy.
7. októbra sa s horúčavou stretli obyvatelia Portugalska. V niektorých oblastiach stúpla teplota vzduchu do +33,7°C.
4. októbra na severozápade gréckeho ostrova Kréta sa teplota vzduchu prehriala do +37,6°C, hoci októbrová priemerná denná teplota je +27,6°C.
Deň predtým, 3. októbra, zasiahla rekordná horúčava obyvateľov Al Wafrah (Kuvajt). Stĺpik ortuťového teplomeru na jednej z meteorologických staníc ukázal +47,6°C. Táto októbrová teplota sa stala rekordnou nielen v Kuvajte, ale aj na celej severnej pologuli.
Predchádzajúci októbrový rekord severnej pologule bol zaznamenaný v roku 1980 v meste Mecca (štát Kalifornia, USA) a činil +47,2°C.
Od 1. do 4. októbra boli teplotné rekordy registrované od pobrežia Mexického zálivu po štát New York (USA). V štáte Mississippi sa teplota vzduchu zohriala na rekordných +38,3°C. Toto tam nebolo pozorované za celú históriu meteorologických pozorovaní, ktoré sa viedli od roku 1889.
Treba poznamenať, že minulý mesiac sa stal najteplejším septembrom za celú históriu meteorologických pozorovaní, keď prekonal predchádzajúci rekord o 0,2°C. Globálna teplotná anomália dosiahla +0,58°C (vo vzťahu k strednej hodnote za obdobie rokov 1981-2010). Nezvyčajne vysoké teploty boli zaregistrované v Mongolsku, v pribajkalskej oblasti Ruska, v centrálnych a východných štátoch USA, v Arktíde i Antarktíde.
Ale v Kazachstane a východných oblastiach európskej časti Ruska boli naopak priemerné teploty septembra 2019 nižšie ako sú zvyčajné hodnoty.
Bezprecedentný vzostup anomálií. Čo ďalej?
Odborníci rôznych krajín sveta registrujú bezprecedentný vzostup anomálií. Klíma sa prudko mení a tieto zmeny sa už dnes odzrkadľujú na živote miliárd ľudí. Žijeme v epoche globálnej zmeny klímy. Je to cyklický proces, ktorý planéta prežívala už neraz. Ale súčasné ľudstvo sa s ním stretáva prvýkrát.
Čo nás čaká? Záhuba v celoplanetárnych kataklizmách, v boji o kúsoček chleba a pohár vody pri extrémnom nedostatku jedla a pitia? Prax ukazuje, že spotrebiteľský formát spoločnosti bude viesť práve k tomuto scenáru.
Avšak existuje aj iná cesta! Už dnes môžeme žiť v Tvorivej spoločnosti, kde je človek človeku priateľom a bratom. V spoločnosti, kde hodnota ľudského života stojí na prvom mieste, kde sa každý stará o každého.
Čo je schopné zjednotiť všetkých ľudí na planéte? Čo každý z nás môže urobiť pre to, aby sme všetci žili v tvorivej spoločnosti? Dnes v rámci sociálno-výskumného projektu „SPOLOČNOSŤ. POSLEDNÁ ŠANCA“ Medzinárodného spoločenského hnutia „ALLATRA“ odpovedajú ľudia na celom svete na hlavné otázky. Otázky, ktoré sa týkajú každého z nás a celého ľudstva en bloc.