Anomálne prejavy počasia na začiatku júla 2020
Anomálne vysoká teplota naďalej prekonáva rekordy na teritóriu severnej pologule.
Za prvých 6 mesiacov roku 2020 bola na Sibíri (Rusko) teplota nad priemerom o 6-8°C (za priemer sa berú teplotné ukazovatele za analogické obdobie v rokoch 1981-2010).
Na ľadovcoch Álp v Taliansku sa objavil sneh ružovej farby. Zapríčinili to riasy známe ako snehové chlamydomonády (Ancylonema nordenskioeldii). Tie boli objavené aj na území Švajčiarska a Grónska. Podľa mienky vedcov-glaciológov riasy znižujú schopnosť snehovej pokrývky odrážať slnečné svetlo a nútia ho topiť sa rýchlejšie, čím zosilňujú následky zmeny klímy. Zrýchlené topenie ľadu zároveň zapríčiňuje objavenie väčšieho množstva rias, ktoré snehu pridávajú ružové či červené odtiene. No samy o sebe riasy nie sú nebezpečné. V stredných zemepisných šírkach sa rozmnožujú v období jari a jesene.
Nárast počtu klimatických anomálií. Aká je úloha človeka?
Poveternostné anomálie nie sú v našej dobe zriedkavé. Stále častejšie prinášajú ničivú silu živlov, ktoré ohrozujú nielen úrodu a majetok, ale aj ľudské životy. Výskumy ukazujú, že naša planéta neraz prežívala epochy globálnych klimatických zmien, čo hovorí o cyklickosti procesov a nie o antropogénnom faktore. Ale ak zmeny klímy a nárast anomálií počasia nezávisia od činnosti človeka, tak čo môžeme urobiť?
Dejiny ukazujú, aká cenná býva pomoc ľudí, ocitnuvších sa vedľa. Preto nie je dôležité, v akom geografickom, sociálnom či materiálnom stave sa nachádzame, dôležité je byť pripravený vzájomne si podať pomocnú ruku. Veď spoločnosť – to sme my s vami.
Vložené video obsahuje CZ a SK titulky