Anomálna horúčava i chlad na planéte, august 2020
![Anomálna horúčava i chlad na planéte, august 2020](https://geocenter.info/uploads/publication/anomalnye-zhara-i-holod-na-planete-avgust-2020-3aee3.png)
Klíma Zeme sa mení. Je to sprevádzané ohromnými kataklizmami na celej planéte, vrátane teplotných rekordov. Odborníci si všímajú, že celkovo za storočie priemerná teplota vzduchu na súši i v oceáne stúpla o 0,92° C. Napríklad aj tohtoročný júl sa stal jedným z najteplejších na Zemi v dejinách klimatických sledovaní, pričom teplota v tomto mesiaci prevyšuje priemernú hodnotu minulého storočia už 44 rokov za sebou.
Rekordne vysoké teploty sú zaznamenávané v Karibskom mori, na severe i západe Tichého oceánu, v severnej časti Indického oceánu, na niektorých miestach Juhovýchodnej Ázie, Severnej i Južnej Ameriky.
Horúčava v Japonsku
Silná horúčava sa od augusta ustálila v Japonsku. Žiaľ, zapríčinila aj úmrtia ľudí. V prefektúre Šizuoka sa vzduch zohrial do +38° C, kým priemerná teplota tohto mesiaca je 26,6° C. A v niektorých mestách prefektúry Saitama a Gunma až na 40,2 a 40,4° C, pri maximálnych augustových teplotách 31° C.
V Tokiu sa 12. augusta vyšplhali teplomery na značku +37,3° C, pričom maximálky sa pohybujú okolo 31° C. Z dôvodu horúčavy sa na lekársku pomoc obrátili stovky ľudí.
Anomálne počasie v USA
Anomálna horúčava v Kalifornii prekonáva teplotné rekordy. Napríklad 14. augusta stúpli teplomery v San Franciscu na hodnotu +35° C. Predchádzajúci rekord 30° C bol podľa meteorológov zaznamenaný v rokoch 1994 a 1995. V Oaklande bolo zaznamenaných +37,8° C a v San José +39,4° C, kým maximálne ukazovatele pre tieto oblasti z minulého roku boli 32,2 a 36,7° C.
16. augusta bola v Národnom parku Údolie smrti zaznamenaná najvyššia teplota za celú históriu oficiálnych pozorovaní klímy Zeme +54,4° C!
Okrem nebezpečia pre zdravie môže extrémna horúčava ovplyvňovať život ľudí aj v podobe preťaženia elektrických systémov, narušenia práce letectva, topenia asfaltu na cestách a rovnako škodí aj poľnohospodárstvu.
„Červený“ stupeň nebezpečenstva vo Francúzsku
Aj obyvatelia Francúzska boli postihnutí horúčavou. V 9-tich departmentoch bol vyhlásený červený stupeň nebezpečenstva. V niektorých regiónoch teplota stúpla na 37 – 42° C, čo je blízke absolútnemu rekordu leta 2019, kedy teplomery dosiahli značku +46° C.
12. augusta horúčavu vystriedalo ochladenie a prinieslo nárazový vietor s poryvmi do 118 km/h.
Teplotné anomálie
Teplotné anomálie sú pozorované na rôznych miestach planéty – kým v jedných miestach je zaznamenávaná nezvyčajná horúčava, v iných došlo k nečakanému sneženiu.
Nečakaný sneh v JAR
18. augusta sa prehnalo nečakané sneženie provinciami Západné Kapsko a Východné Kapsko. Kvôli závejom na cestách bola dočasne prerušená automobilová doprava.
Poslednýkrát tu takéto silné sneženie pozorovali v roku 1994. Obvykle však priemerná teplota vzduchu v zime zriedka klesá pod +3° C a sneh padá iba občas.
Sneh v Číne
Nečakane nasnežilo aj v okrese Deqen v provincii Jün-nan, rozkladajúcej sa na juhozápade Číny.
Sneženie v Rusku
14. augusta spadol prvý sneh tejto sezóny vo Verchojanskom rajóne Jakutska.
Anomálne ochladenie v Brazílii
S anomálnym ochladením sa stretli obyvatelia Brazílie. Od 4. po 6. august prišli na juh krajiny silné mrazy. Na niektorých miestach teplomery klesli pod -8° C a prekonali rekord mesiaca augusta za celú históriu klimatických pozorovaní v Brazílii. V dôsledku mrazov sa v štáte Santa Catarina mnohé vodné plochy pokryli ľadom, praskli vodovodné potrubia a došlo k spôsobeniu strát na úrode.
Aj stred júla bol v niektorých oblastiach krajiny poznamenaný celým radom rekordne nízkych teplôt.
Cyklickosť je hlavnou príčinou globálnej zmeny klímy na Zemi
Dnes už mnohí vedci z rôznych vedných oblastí uvádzajú dôkazy o cyklickosti klimatických procesov na našej planéte. Nie je tajomstvom, že žijeme v epoche globálnych klimatických zmien, na ktoré ľudstvo takmer nevplýva. Ale ak nemôžeme vplývať na klímu, aké máme východisko?
Východisko je – v zjednotení! Môžeme obstáť len keď sa zjednotíme na osnove Ľudskosti, toho spoločného, čo je v každom, nezávisle od situácie a miesta, kde prežívame. Veď je ľahké žiť v mieri a zhode, vo vzájomnej úcte a vzájomnej pomoci v Tvorivej spoločnosti. Poďme spolu budovať Tvorivú spoločnosť!