Búrka s anomálnou silou na Malte, február 2019
Vážne škody po sebe zanechala 24. februára 2019 silná anomálna búrka, ktorá sa prehnala Maltou. Neslýchaný vietor pováľal stromy, línie elektrického vedenia a poškodil budovy. Poryvy vetra miestami dosahovali viac ako 100 km/h. Meteorológovia zaregistrovali, že to bol najsilnejší vietor za mnohé desaťročia. Z dôvodu nečasu bolo prerušené letecké spojenie. Na celom ostrove sú uzavreté mnohé cesty, v súvislosti s čím je pozastavené automobilové i autobusové spojenie.
Mnohé oblasti zostali bez elektrickej energie. Miestnych obyvateľov vyzvali zostať doma a vo viacerých pobrežných mestách došlo k evakuácii obyvateľov z domov, nachádzajúcich sa blízko mora.
Najvážnejšie boli postihnuté mestá Tas-Sliema a San Ġiljan – v nich boli následky živlu ocharakterizované ako „úplná katastrofa“. Vietor bol taký silný, že na brehy vyhodil stovky rýb. Teraz upratovacie služby vykonávajú čistenie nábreží a ulíc miest.
Na ostrove Manoel búrka rozbila o skaly niekoľko motorových člnov a potopila jachtu. Nevľúdne počasie spôsobilo škody aj na poliach.
Čo by mal vedieť každý o zmene klímy?
Nepohoda, besnenie živlov, anomálne počasie – tieto slová a ich synonymá sa vyskytujú tak často, že človek, nepripravený na rýchle klimatické zmeny, ich už jednoducho nestačí sledovať.
Čo by však mali robiť obyčajní ľudia, ktorí sa dennodenne stretávajú s rýchlymi klimatickými zmenami? Veď často do príchodu záchranných služieb zostávajú ľudia so živlom jeden na jedného. V takých chvíľach je pre prekonanie všetkých ťažkostí veľmi dôležité zjednotiť všetko úsilie, preukázať primeranú pomoc, prejaviť dobrotu a ľudskosť. Dôležité je navzájom sa podporiť, podeliť sa o svoje duševné teplo s blížnymi.
Relácia „KLÍMA. BUDÚCNOSŤ JE TERAZ“ ponúka vašej pozornosti reálne príklady zjednocovania ľudí v súčasnej spoločnosti na vnútornej spoločnej duchovnej osnove, ľudskosti a spolupráci, ale tiež odpovede na životne dôležité znepokojujúce otázky o zmene klímy na planéte, o varovaní pred prichádzajúcimi udalosťami: