Ľadovec a sneženie vo svete, druhý januárový týždeň 2021
Obyvatelia rôznych regiónov planéty sú naďalej sužovaní anomálnymi prírodnými javmi – rekordným snežením, silnými mrazmi i neobyčajne veľkým ľadovcom.
Ľadovcová búrka v Argentíne
Silná búrka s prívalovými dažďami a veľkým ľadovcom zasiahla centrálne a západné oblasti Argentíny 11. januára. Z postihnutých oblastí bolo presídlených okolo 100 rodín. Živel vyvolal záplavy v meste Santa Rosa v provincii La Pampa a záchranári boli nútení použiť pre evakuáciu postihnutých člny. V mestečku Fraga v provincii San Luis spadol gigantický ľadovec, niektoré krúpy boli veľkosti pomaranča.
Snehová búrka v Japonsku
Silné sneženie zachvátilo od začiatku januára pobrežie Japonského mora. Žiaľ, hlásené sú aj obete. Celkovo bolo zranených viac ako 250 ľudí. Snehová búrka úplne paralyzovala pohyb autodopravy a stovky ľudí uviazli vo svojich automobiloch.
V meste Jōetsu v prefektúre Niigata napadlo za dva dni (od 8. januára) 1,9 m snehu. K 10. januáru výška snehovej pokrývky dosiahla asi 2,5 m. Kvôli nečasu miestne letecké spoločnosti zrušili stovky letov, prerušené bolo železničné spojenie a na cestách vznikli gigantické zápchy.
Anomálne sneženie v Maroku
Do 30 cm snehu za 24 hodín napadlo v Maroku. Živel vyčíňal v desiatich provinciách krajiny 9. januára.
Krajina leží v subtropickom klimatickom pásme a v najstudenšom mesiaci, januári, teplota vzduchu zriedkavo klesá pod značku -5° C. Výnimkou je pohorie Atlas, kde vo výške 1 500 m v zime zvykne padať sneh.
Rekordné ochladenie v Španielsku
Noc na 12. januára priniesla rekordné mrazy do viacerých oblastí Španielska. Miestni obyvatelia si nepamätajú takú zimu od roku 2001. V 11 centrálnych provinciách bol v súvislosti so vzniknutými mrazmi vyhlásený červený stupeň nebezpečenstva, čo je mimoriadne zriedkavým javom na území tohto štátu.
Najchladnejšie bolo v autonómnom spoločenstve Aragónsko – v obci Bello klesli teplomery na značku -25,4° C, v meste Molina na -25,2° C a v obci Santa Eulalia del Campo bolo nameraných -23° C.
Podľa meteorológov sa príčinou prudkého ochladenia stala kombinácia snehovej pokrývky na väčšine územia Španielska a anticyklóny – sneh prakticky nepohlcuje slnečné teplo, čo vedie k ochladeniu zeme a primerane aj vzduchu nad ňou.
11. januára zasiahla snehová búrka aj Madrid. Tak silnú metelicu tu nevideli od roku 1971.Búrka zasiahla aj Kanárske ostrovy.
Kedy niet zlého počasia
Nehľadiac na rozvoj súčasných technológií, obyvatelia mnohých kútov planéty sa cítia byť zraniteľní pred silnými prejavmi živlov. Nečas ohrozuje ľudské životy, likviduje úrodu, ničí domy a zanecháva ľudí bez existenčných prostriedkov. Ale život každého človeka je najvyššou hodnotou. A bezpečnosť, dôvera v zajtrajšok nezávisle od poveternostných podmienok či geografickej polohy, etnického pôvodu atď. môžu byť splnené, len keď prestaneme prekladať zodpovednosť za náš život na politikov a žrecov a zjednotíme sa celosvetovo v jedinej túžbe žiť Ľudsky v Tvorivej spoločnosti.
Vložené video obsahuje SK titulky