Búrky s ľadovcom v Európe a Severnej Amerike, august 2020
Už tretí mesiac za sebou padajú na území mnohých krajín nezvyčajne veľké krúpy. Niekedy je toto krupobitie sprevádzané silným lejakom a ulice sídiel sa topia pod prúdmi vody, pokrytými kopami krúp.
Ľadovec v Európe
13. augusta sa búrka sprevádzaná padajúcim ľadovcom a nárazovým vetrom prehnala mestom Novorossijsk v Krasnodarskom kraji Ruska. Silný vietor povyvracal stromy a spôsobil škody na kovových konštrukciách. Niekoľko dní predtým, 7. augusta, zasypali krúpy veľkosti prepeličieho vajca mesto Nižnyj Tagil v Sverdlovskej oblasti.
Krúpy s rozmermi slepačieho vajca spadli ten istý deň aj v departmente Isère vo Francúzsku. Nečas zastihol cyklistických pretekárov i divákov, sledujúcich preteky. Žiaľ, niekoľko ľudí bolo zranených.
11. augusta boli silným ľadovcom postihnutí obyvatelia mesta Ciudad Real v Španielsku. Krúpy veľkosti slepačieho vajca poškodili domy i automobily, spôsobili ujmu sadom a poľnohospodárskym plochám. U obyvateľov niektorých štvrtí vznikli problémy s elektrinou. V ten istý deň sa ľadovcová búrka prehnala aj municipalitou Nerpio.
3. augusta padali veľké krúpy v oblasti mesta Karlovac, nachádzajúcom sa v centrálnej časti Chorvátska.
Veľké krupobitia v Severnej Amerike
5. augusta spadol veľký ľadovec v meste Colorado Springs v štáte Colorado (USA).
3. augusta sa obyvatelia provincie Alberta v Kanade stretli s niekoľkými nebezpečnými prírodnými javmi súčasne. Búrka bola sprevádzaná veľkým ľadovcom i tornádom.
Deň predtým zasiahla ľadovcová búrka obyvateľov štátu Puebla v Mexiku. Cesty sa zmenili na skutočné rieky. Prúdy vody boli také silné, že unášali zaparkované automobily.
Strmá zmena klímy
Klíma sa mení veľmi rýchlo. Vidíme to i my pri čítaní klimatických správ a dokonca len pri pozorovaní počasia, ktoré bolo podrobené rýchlym prepadom. Hovoria o tom vedci. Na jedných miestach je registrovaná anomálna horúčava, od ktorej sa topia aj stáročné ľadovce, na druhých sú teplé letné dni náhle vystriedané zimnou metelicou.
Čo nás čaká v najbližšom desaťročí? A ako sa pripraviť na tie zmeny klímy, ktoré už prebiehajú a narastajú? Ako sa my, ľudstvo, máme stmeliť do jednej rodiny, kde sa každý bude starať o svojho blížneho a kde každý dokáže podať pomocnú ruku inému človeku? Veď len tak budeme môcť prežiť v podmienkach globálnych katakliziem. Odpovede na tieto otázky nájdete v relácii s účasťou Igora Michajloviča Danilova „Zmena klímy. Začiatok veľkého nešťastia“.
Vložené video obsahuje CZ a SK titulky