Informačně-analytický portál
    

Zmiznutá rieka v Indonézii a vodopád v púšti Atacama, február 2019

Zmiznutá rieka v Indonézii a vodopád v púšti Atacama, február 2019

Indonézia

Na indonézskom ostrove Jáva, neďaleko dediny Babadan v provincii Yogyakarta, ušla pod zem vodnatá rieka. Niekoľko miestnych obyvateľov v rozpakoch z uvideného stihlo natočiť, ako rieka mizne v zemskej prepadline. Iba za niekoľko hodín zostali na mieste vodného toku len neveľké kaluže. Na vodu bohatá rieka stáročia pretekala týmto územím a bola jediným veľkým zdrojom sladkej vody v blízkosti dediny. V danej chvíli je v Babadane nedostatok studní pre zabezpečenie všetkých obyvateľov pitnou vodou a cennú surovinu sú nútení dovážať.

Takáto bola rieka predtým:

Takto vypadá koryto bývalej rieky teraz:

Ako ukazujú zábery z videa, voda mizne v hlbokej a pravdepodobne veľmi veľkej podzemnej jame.

Púšť Atacama

Na severe Čile prívalové dažde „naplnili“ 60-metrový vodopád v púšti Atacama. Naposledy vodopádom tiekla voda pred viac ako 10 rokmi.

Silné lejaky rozmyli cesty a poškodili obytné domy. Mimoriadne množstvo zrážok spôsobilo preplnenie riek a zapríčinilo masovú evakuáciu obyvateľstva.

„Veľmi zvláštne je vidieť vodopád v najsuchšej púšti na Zemi – Atacama, ktorá sa nachádza v Južnej Amerike na severe Čile. V Atacame je zaregistrovaná najnižšia vlhkosť vzduchu – 0%. Na niektorých miestach púšte sa zrážky vyskytujú raz za niekoľko desaťročí, kým niektoré meteorologické stanice v Atacame nikdy nezaznamenali dážď. Existujú údaje, ukazujúce, že v Atacame neboli výraznejšie zrážky od roku 1570 do roku 1971.“

Následky globálnych klimatických zmien, úloha človeka v tomto cyklickom procese

Vedci, i obyčajní obyvatelia planéty na celom svete registrujú nielen začaté globálne zmeny klímy, ale aj ich nezvratné následky. Nech by to znelo akokoľvek paradoxne, ale zatiaľ, čo sa množstvo zrážok zvyšuje, pre obrovské územia narastá riziko sucha a nedostatku sladkej vody. Toto sú skutočnosti dnešného dňa: zmiznutie rieky na ostrove Jáva a vodopád v najsuchšom kúte planéty, v púšti Atacama, sú toho nesporným dôkazom.

Zo Správy „O problémoch a dôsledkoch globálnej zmeny klímy na Zemi. Efektívne cesty riešenia daných problémov“:

 

„Globálne klimatické zmeny už vplývajú na zdravie, životné podmienky a zabezpečenie ľudí na všetkých kontinentoch Zeme.“

 

Ako je pripravené ľudstvo na prebiehajúce globálne klimatické zmeny? Odpoveď na túto otázku v skutočnosti závisí od pripravenosti a informovanosti každého obyvateľa planéty o tom, čo sa deje! Veď s týmito zmenami sa nestretávajú „ľudstvom vytvorené inštitúcie“, ale obyčajní ľudia, ktorí, nech to akokoľvek banálne znie, potrebujú strechu, jedlo a teplo pri evakuácii či rozsiahlom presídlení. Nikto nevie, či v čase katakliziem bude poskytovať pomoc, alebo ju bude potrebovať. A pre ich dôstojné prežitie treba byť pripravený a nezištne poskytnúť pomoc, aj ju s vďakou prijať. Už teraz je potrebné prejavovať ľudskosť.

Každý človek môže nájsť odpovede na „klimatické“ otázky v relácii „KLÍMA. BUDÚCNOSŤ JE TERAZ

Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO