Katastrofické záplavy na africkom kontinente, september 2020
V mnohých oblastiach Afriky pokračujú skazonosné povodne. Len od augusta doteraz vodný živel postihol viac ako 1 210 000 obyvateľov Severnej (Sudán, Alžírsko, Tunisko), Západnej (Senegal, Niger, Burkina Faso, Nigéria, Kapverdy, Mauretánia, Ghana), Strednej (Kongo) i Východnej Afriky (Etiópia, Uganda).
Ako môžeme vidieť, kataklizmy sa stali globálne. Záplavy zachvacujú značnú časť kontinentu. Obyvatelia 13 afrických štátov sa stretli s rozsiahlymi záplavami. Čo majú robiť ľudia, ktorí stratili strechu nad hlavou a niekedy aj blízkych? Na koho pomoc sa môžu spoliehať, ak navôkol panuje totálne spotrebiteľstvo – svet, kde je „každý za seba“?
Dnes, v období globálnej zmeny klímy, sa klimatickým utečencom môže stať každý, nech žije v ktoromkoľvek štáte. Aby sme sa zajtra neocitli v dave ľudí, ktorých kataklizmy pripravili o všetko, musíme už dnes zmeniť formát spoločnosti – na Tvorivý. Ešte môžeme vybudovať svet, v ktorom sa každý človek bude starať o tých, čo sú naokolo a tí – o neho. Svet, v ktorom sa smelo prijíma akákoľvek výzva živlov, pretože ľudský život sa stavia na prvé miesto.
Volí každý človek na Zemi. Dnes sa budúcnosť ľudstva nachádza v rukách každého z nás.
Mimoriadny stav v Sudáne
4. septembra bol v Sudáne vyhlásený trojmesačný mimoriadny stav. Zahynulo viac ako 100 ľudí. Živel zničil asi 100 000 domov.
Počas niekoľkých týždňov lial nepretržitý dážď. Voda v rieke Modrý Níl stúpla na rekordnú výšku – 17,58 m! Z brehov vystúpila aj rieka Biely Níl, ktorá preteká južným Sudánom. Do bezpečnejších oblastí bolo evakuovaných okolo 600 000 obyvateľov.
Povodeň v Alžírsku
Silná povodeň postihla aj obyvateľov Alžírska. Žiaľ, došlo aj k úmrtiam. Zaplavených bolo viac ako 840 domov.
7.-8. septembra zasiahla severné oblasti krajiny búrka, ktorá priniesla prívalové dažde. 8. septembra spadlo za 24 hodín v okrese Baraki 63 mm zrážok. Vodiči, ktorí sa ocitli vo vodných pasciach, boli zachránení. V 5-tich municipalitách bola narušená doprava.
Lejaky v Tunisku
So záplavami sa stretli tiež obyvatelia Tuniska. Žiaľ, neobišlo sa to bez zahynutí. V meste Kairouan len za deň spadlo 89 mm dažďa (zvyčajne tu za celý september nespadne viac ako 39 mm), v Sidi Bouzide – 58 mm, v Monastire – 47,8 mm (o 10 mm viac, ako je septembrový priemer) a v Mahdii – 44,4 mm (pričom septembrový priemer nepresahuje 30 mm zrážok).
10. septembra došlo k záplavám v niekoľkých štvrtiach mesta Tunis, hlavnom meste krajiny. Búrlivé prúdy poškodili budovy a skryli pod vodu cesty.
Mohutné záplavy v Senegale
V Senegale vyvolali prívalové dažde záplavy, ktoré, žiaľ, aj zabíjali. V krajine bol vyhlásený mimoriadny stav.
7. septembra pršalo vyše 7 hodín. Na niektorých miestach bolo zaznamenaných 124 mm zrážok. A 5. septembra za 24 hodín spadlo viac ako 200 mm dažďa.
Prívalové dažde v Mauretánii
Po daždi, ktorý trval niekoľko dní od 1. septembra, došlo v regiónoch Assaba a Hodh Ech Chargui k záplavám, ktoré zasiahli približne 10 000 obyvateľov. Bez strechy nad hlavou zostalo 700 ľudí. Žiaľ, ani tu sa to neobišlo bez obetí.
Povodne v Ghane
Povodňami, spôsobenými dažďami, boli postihnutí obyvatelia severných a severovýchodných oblastí Ghany. Žiaľbohu, sú aj mŕtvi. Hladina vody v riekach Čierna a Biela Volta významne stúpla a zaplavila teritóriá popri brehoch.
Záplavy v Nigeri
Záplavy neprestávajú ani v Nigeri. Od júla tu bolo vodným živlom postihnutých okolo 300 000 ľudí. Zahynulo ich viac ako 60. Silné dažde zapríčinili pretrhnutie hrádze na rieke Niger. 6. septembra hladina vody v rieke stúpla do výšky 7,8 m, pričom kritická značka je 6,2 m. Voda sa vyvalila na blízko sa nachádzajúce sídla. Živel poškodil viac ako 31 900 domov a vyše 5 700 ha poľnohospodárskych plôch.
Zaplavenia v Burkine Faso
Dlhotrvajúce dažde vyvolali ničivé záplavy v Burkine Faso. Bohužiaľ, hlásené sú úmrtia i zranenia. Prúdmi vody boli zničené domy, mosty i cesty.
Prudké lejaky v Nigérii
Približne 51 000 rodín bolo nútených opustiť svoje domovy kvôli silným záplavám. Nanešťastie zahynuli desiatky ľudí. V štáte Jigawa prišli o strechu tisíce ľudí. V nepríjemnej situácii sa ocitli ľudia žijúci v 17-tich municipálnych oblastiach z 27. Silné škody boli spôsobené aj poľnohospodárskym pozemkom.
Záplavy na Kapverdách
12. septembra došlo na ostrove Santiago k záplavám, ktoré spôsobili deštrukciu a tiež uniesli ľudské životy. Len za 12 hodín spadlo v meste Praia 80 mm zrážok, čo je iba o 10 mm menej, ako klimatický priemer pre celý september, najdaždivejší mesiac týchto miest. Živel zapríčinil zatopenie ciest a tiež poškodil mosty a stavby.
.
Záplavy v Konžskej demokratickej republike
11. septembra vzali záplavy život minimálne 50-tim ľuďom v KDR. Výdatné dažde viedli k tomu, že sa jedna z riek v provincii Južné Kivu vyliala a zaplavila územie v okolí brehov, vrátane tunela zlatej bane, kde v tom čase pracovali ľudia.
Silné dažde v Etiópii
Prívalové dažde zapríčiňujú v Etiópii silné záplavy už niekoľko mesiacov. Od júla živel zasiahol viac ako 500 000 obyvateľov. Žiaľbohu, neobišlo sa to bez obetí. Asi 300 000 ľudí prišlo o strechu. Z 8. na 9. septembra spadlo v regióne Amhara 125 mm dažďa, hoci zvyčajne tu za celý september spadne niečo nad 60 mm zrážok.
Záplavy v Ugande
Dažde vyvolali rozsiahle záplavy aj v Ugande a taktiež usmrcovali ľudí. 8. septembra došlo k náhlym záplavám v hlavnom meste Kampale. V dôsledku toho boli poškodené stavby, cesty i mosty.
Katastrofa za katastrofou
Kataklizmy striedajú jedna druhú prekvapujúcou rýchlosťou. Ich sila narastá. Hynú ľudia.
Čo sa deje na planéte? Ak chcete byť v obraze aktuálnych klimatických noviniek, sledujte vydania „Mimoriadnych správ“ na ALLATRA TV.