Lesné požiare v Severnej i Južnej Amerike, august 2020
Anomálna horúčava, ktorá sa ustálila v letných mesiacoch, napomohla vzplanutiu lesov na rôznych kontinentoch. Lesy nehoria len v krajinách Európy, ale aj v krajinách Severnej a Južnej Ameriky.
Čo robiť pri lesnom požiare, sa môžete dozvedieť v INŠTRUKCII.
Veľkoplošné požiare v Brazílii
Rekordné množstvo ohnísk – vyše 10 000, vzniklo začiatkom augusta v lesoch Amazónie. V municipalite Novo Progresso bol dym z požiarovísk taký silný, že zastieral horizont. Našťastie, k úmrtiam nedošlo.
Leto bývalo aj predtým v Brazílii požiarne nebezpečným obdobím, ale každoročne počet vypuknutí požiarov viditeľne stúpa. V roku 2020 sa počet požiarov v porovnaní s letom minulého roku zväčšil takmer o 20%. Za posledný rok požiare v Brazílii zničili viac ako 9 000 km2 lesov.
Ohnivé tornádo a požiare v USA
Požiare sa niekedy stávajú príčinou neobvyklého prírodného javu – pyrokumulatívneho tornáda (ohnivého tornáda). 15. augusta také tornádo pozorovali obyvatelia okresu Lassen v Kalifornii. Našťastie, nikto nebol zranený.
Pyrokumulatívne (ohnivé) tornádo vzniká z „ohnivého oblaku“, ktorý sa formuje nad veľkými požiarmi a sopkami, kedy ohňom vytvorené konvektívne stúpajúce prúdenie dosahuje hladinu kondenzácie. Pri zmiešaní horúceho a studeného vzduchu môže nad požiarom vzniknúť vír, ktorý vťahuje plamene, dym i nečistoty a mení sa na ohnivé tornádo.
Požiare zachvátili šíre oblasti Kalifornie. 12. augusta bolo centrum vznietenia objavené v oblasti jazera Hughes a 13. augusta v Národnom parku Angeles. Oheň sa šíril tak rýchlo, že za krátky čas zdevastoval porasty na vyše 4 000 ha. Obyvatelia asi 100 domov boli evakuovaní do bezpečnejších oblastí.
Požiar neďaleko jazera Hughes spôsobil škody na budovách – zhorelo niekoľko domov i stavieb a vyše 5 000 ďalších budov bolo požiarom ohrozených.
Ohniská boli zaznamenané aj v okolí mesta Azusa v okrese Los Angeles. Požiar sa zmocnil plochy o výmere 1 200 ha. V nebezpečenstve sa ocitli obyvatelia asi stovky domov a tiež tábor pre bezdomovcov, nachádzajúci sa neďaleko vznieteného ohniska.
Zvýšenie teploty, stály spoločník zmeny klímy, veľmi často vedie ku vznieteniam, ktoré za pár hodín zachvacujú veľké územia. Zvládnuť oheň nie je také ľahké, i keď sú zapojené veľké ľudské zdroje. Zvlášť ťažké je uhasiť požiare, ktoré vznikajú v miestach zlomov zemskej kôry. Prečo je zložité uhasiť takéto požiare a aká je vzájomná súvislosť medzi vzplanutiami a uvoľňovaním plynov z útrob planéty, je podrobne rozpovedané v relácii na ALLATRA TV: „Prečo sa nedarí uhasiť lesné požiare? Ozónové diery a ich ničivé pôsobenie“.
Ako sa ľudia môžu ochrániť pred nešťastím?
Vo svete je mnoho vedcov, ktorí po spojení svojich úsilí môžu varovať a včas objaviť ohniská všetkých vzplanutí požiarov. Ak budú všetci ľudia na planéte priateľskí a zjednotení, tak riešenie o evakuácii a záchrane tisícok ľudí z požiarne nebezpečných oblastí bude možné nájsť dostatočne rýchlo. Hlavné je v každej situácii zostávať človekom a ísť na pomoc blížnemu.
Vložené video obsahuje CZ a SK titulky