Letné anomálie, júl-august 2020
Popri rozličných kataklizmách je na rôznych kontinentoch evidované vysoké množstvo anomálnych dažďov a snežení. Všetky tieto prírodné procesy sú tesne prepojené, keďže ich príčina je jedna – globálna zmena klímy na planéte.
Horúčava i chlad v Európe
Na samom začiatku augusta sa vo viacerých krajinách Západnej Európy ustálila anomálna horúčava. Vo Francúzsku bol v súvislosti s vysokými teplotami vzduchu v 9 departmentoch vyhlásený „červený“ stupeň výstrahy. 8. augusta sa vzduch v Paríži zohrial na rekordných +37,8° C, hoci zvyčajne v tento deň teplota nepresahuje 24° C.
V tento deň boli denné teplotné rekordy prekonané v mnohých iných európskych mestách. V Nemecku stĺpček ortuťového teplomeru dosiahol v Hamburgu značku +33,3° C (pri priemere +22,2° C) a v Hannoveri +35,7° C (pri priemere +23° C). Anomálne vysoké teploty boli zaregistrované v Holandsku – v Amsterdame +33,7° C (priemer +20° C) a v Maastrichte +36,4° C (priemer 23° C). V Londýne (Veľká Británia) horúčava dosiahla značku +33,4° C, čím prekonala denný priemer o 10,4° C. A v meste Granada v Španielsku bolo zaznamenaných rekordných +41,4° C (denný priemer +35° C). Nasledujúce dva dni sa pre obyvateľov týchto miest stali rovnako horúcimi.
Zatiaľ čo sú obyvatelia jedných západoeurópskych krajín sužovaní horúčavami, obyvatelia iných boli nečakane zasiahnutí snežením.
4. augusta spadlo nezvyčajne veľké množstvo snehu v talianskych Alpách. V lyžiarskom stredisku pri priesmyku Passo di Stelvio, ktoré sa nachádza vo výške cca 2 800 m n.m., sa vytvorila snehová pokrývka s výškou 40 cm. Kvôli odprataniu hromád snehu boli vykonané neodkladné práce na ceste prechádzajúcej popri lyžiarskom stredisku.
A hoci je sneženie v Alpách častým javom, toto leto napadlo snehu mimoriadne veľa.
Topenie ľadovcov v Kanade
Prvé dva mesiace leta v Kanade boli anomálne horúce. Priemerná mesačná teplota vzduchu bola o 5° C vyššia ako priemer za roky 1981-2010. Prudké oteplenie vyvolalo rapídne topenie ľadovcov v severnej časti krajiny. Na konci júla posledný kanadský šelfový ľadovec Milne stratil viac ako 43% svojho objemu. Od ľadovca sa odlomil ostrov s plochou asi 79 km2 a hrúbkou ľadu do 80 m. Početné trhliny viedli k rozrušeniu ľadového ostrova na niekoľko častí.
Anomálny sneh v Austrálii
Obyvatelia ostrova Tasmánia zažili anomálne silné sneženie. 4. augusta studený front zasiahol pobrežné mesto Launceston a vyvolal tam sneženie s nárazovým vetrom a poklesom teploty. Na západnom a severozápadnom pobreží Tasmánie klesli stĺpčeky ortuťových teplomerov na značky -2 až -3° C. Kvôli sneženiu a ním spôsobenému zľadovateniu vznikli na cestách zápchy. Došlo k výpadkom v dodávke elektriny a obyvatelia asi 13 000 domácností zostali bez nej.
7. augusta bol v mestečku Liawenee stanovený najnižší teplotný rekord pre celú Tasmániu -14,2° C. Predchádzajúce rekordné minimum -12,2° C bol v mestečku zaregistrovaný v roku 2013. Austrálsky meteorológ Simon Lewis si všimol, že tu bolo chladnejšie, ako na austrálskej antarktickej výskumnej stanici.
Nepozerajúc na to, že je teraz v Tasmánii zima, sneženie v tomto regióne je mimoriadne zriedkavým javom. Predtým sneh padal vo vysokohorských oblastiach, ale v takomto množstve ho miestni obyvatelia uvideli prvýkrát za temer 40 rokov.
Anomálne sneženie bolo pozorované aj v juhovýchodnej časti Austrálie, v štáte Nový Južný Wales. Nečasom boli najviac postihnutí obyvatelia mesta Bombala a jeho okolia. 5. augusta zostali kvôli silnému sneženiu obyvatelia asi 750 domácností bez elektriny a bola pozastavená aj automobilová doprava.
Zmrznutý dážď v Číne
28. júla napadol sneh v Pekingu, hlavnom meste Číny. Pričom snehové vločky zleteli z oblohy priamo počas búrky. Podľa slov meteorológov to nebol sneh, ale zriedkavý prípad mäkkého ľadovca, nazývaný zmrznutý dážď. Na rozdiel od obvyklých krúp je zmrznutý dážď pomerne drobivý a pri dotyku sa rozsýpa.
Rekordné dažde v Indii
Júl 2020 bol v Bombaji označený za najdaždivejší mesiac za celú históriu meteorologických pozorovaní v Indii. V období od 1. do 28. júla v Bombaji spadlo 1 474,4 mm zrážok (pri mesačnom priemere 835 mm). Je to najvyšší júlový ukazovateľ za posledných 76 rokov.
Počnúc 2. júlom boli obyvatelia Bombaja každý deň vystavení silným dažďom, ktoré neprestávali. Iba za dva dni od 4. do 5. júla dosiahlo množstvo zrážok 200,8 mm. Odborníci pomenúvajú príčinu anomálnych dažďov v Bombaji – rozdiel povrchových teplôt Arabského mora a Indického oceánu, ktorý vlastne spôsobil zosilnenie dažďového prúdenia.
Čo môžeme my, ľudia?
Vedci z celého sveta registrujú stále viac klimatických anomálií v rôznych kútoch planéty. Nemôžeme ovplyvniť klímu, nemôžeme odvrátiť katastrofické následky jej zmeny, ale my, ľudia, v skutočnosti môžeme mnohé!
Keď sa zjednotíme do jednej veľkej rodiny, môžeme začať konať, hľadať riešenia pre východisko z klimatickej krízy a odvrátenie záhuby i migrácie miliárd ľudí. Veď iba po zjednotení sa celého sveta v prospech ľudstva môže mať naša civilizácia budúcnosť!
Vložené video obsahuje CZ a SK titulky