Veľkoplošné lesné požiare, august-september 2020
V rôznych častiach planéty naďalej besnia rozsiahle lesné požiare. Plamene sa tesne približujú k obývaným sídlam a nútia ľudí opúšťať svoje domovy. Mnohé mestá, i keď sa nachádzajú ďaleko od ohnivej línie, sú zahalené dymom. Obyvatelia sú sužovaní silným smogom.
Rekordné požiare v USA
Obyvateľov západného pobrežia USA kvária prírodné požiare, ktoré sa žiaľ nijako nedarí dostať pod kontrolu. Ľudia sú nútení v chvate opúšťať svoje domy, aby sa dostali do bezpečnejších oblastí. Žiaľ, dochádza aj k úmrtiam.
V štáte Colorado viac ako mesiac zúri lesný požiar, ktorý už bol nazvaný ako najväčší v dejinách tohto regiónu. Plamene sa šíria veľmi rýchlo. Za posledný augustový týždeň sa oheň rozšíril o 56 000 ha.
Veľký lesný požiar vzplanul v štáte Washington. Obyvatelia hlavného mesta Olympia sú mučení dymom, ktorý mesto obostrel.
Mimoriadne požiarne nebezpečenstvo pretrváva v štáte Oregon. Na celom území štátu sú registrované prírodné požiare. V niektorých okresoch je vyhlásený mimoriadny stav. Obyvatelia niekoľkých miest v okrese Marion museli urýchlene opustiť svoje domy – oheň tak blízko postúpil k ich sídlam. V okrese Lane bolo plameňmi zničených viac ako 100 budov. 8. septembra noc v niekoľkých okresoch zrazu prešla vo večer – vystriedal ju silný súmrak a na niektorých miestach aj červený dymový závoj.
Nedarí sa zvládnuť požiare ani v Kalifornii. Plamene už zachvátili viac ako 100 000 ha porastov. Satelitné snímky ukazujú hustý mnohoúrovňový dymový pás nad väčšinou štátu. V niektorých okresoch mraky dymu zatmievali slnko, miestami bola hmla sprevádzaná spadom popola. Haseniu prekáža ustálená rekordná horúčava.
5. septembra bolo nové ohnisko požiaru zaznamenané v chránenom území Sierra National Forest. Núdzovo muselo byť evakuovaných 150 ľudí, v tej chvíli oddychujúcich v kempingu. 12-ti z nich utrpeli úrazy rôzneho stupňa závažnosti a boli prevezení do nemocníc. Plamene rýchlo pohltili teritórium 14 000 ha.
11. septembra dymový závoj z kalifornských lesných požiarov dosiahol dokonca mestá Európy a európskej časti Ruska.
Masová evakuácia v Španielsku
Približne 3 200 obyvateľov Andalúzie bolo evakuovaných kvôli postupujúcemu lesnému požiaru. 10. septembra došlo k rozhoreniu neďaleko mesta Almonaster la Real. 500 ľudí vstúpilo do boja s ohňom, snažiac sa nevpustiť ho do obývaných sídiel.
12. septembra vzplanul lesný požiar v autonómnom spoločenstve Murcia. 70 ľudí bolo evakuovaných.
Vznietenia v Grécku
9. septembra vznikol lesný požiar vo Východnej Atike. Tisícky obyvateľov boli evakuované do bezpečnejších oblastí. Niekoľko domov oheň poškodil. Tento požiar sa stal najväčším z viac ako 70 požiarov, ktoré sa vznietili v Grécku od 8. septembra.
30. augusta vznikli ohniská vznietenia na gréckom polostrove Peloponéz vo vzdialenosti približne 120 km juhozápadne od Atén. Našťastie nedošlo k úmrtiam ani zraneniam. Požiar ohrozil archeologické pamiatky, nachádzajúcich sa v starobylom meste Mykény. Vďaka zladenej práci hasičov sa cenné staré exponáty podarilo zachrániť. Jednako boli stopy od dymu a sadzí viditeľné na mnohých starých stavbách – očernel vstup do starobylej citadely starého mesta, a kamennú Leviu bránu, vybudovanú pred 3250 rokmi, pokryl čierny nálet.
Prírodné požiare v Taliansku
31. augusta vznikol prírodný požiar na ostrove Lipari, ležiacom v Tyrrhenskom mori pri severnom pobreží Sicílie. Požiar sa rýchlo rozšíril a postúpil tesne k obytnej zóne. Našťastie nikto nebol zranený. Oheň zničil porasty, stáročné stromy a vinič na ploche 10 ha, čím spôsobil vážne škody miestnym obyvateľom.
Na začiatku septembra bolo asi 100 ľudí evakuovaných z nebezpečných oblastí v sicílskom Palerme, kde sa začal prírodný požiar. 12. septembra sa lesný požiar rozhorel v oblasti komúny Duino-Aurisina, nachádzajúcej sa v provincii Terst.
Veľkoplošné požiare v Rusku
Plochou rozľahlé prírodné požiare vznikli 2. septembra v Rostovskej oblasti. Žiaľ, došlo aj k úmrtiam.
Plamene zachvátili plochu asi 700 ha. Ohnivým živlom boli vážne zasiahnutí obyvatelia Belokalitvinského, Tarsovského, Kamenského a Krasnosulinského rajónu – oheň poškodil viac ako 60 budov a asi 15 rodinných domov, pripraviac tak o strechu desiatky ľudí. Potom, ako sa oheň tesne priblížil k obývaným sídlam, boli mnohí miestni obyvatelia nútení opustiť svoje domovy. Mnohí z nich našli útočisko v miestach dočasnej dislokácie pre postihnutých, ktoré boli postavené s týmto cieľom.
Celkovo počas trvania ohnivého živlu v Rostovskej oblasti zahynulo, alebo bolo zranených asi 50 ľudí.
Čo bolo a čo bude?
Zmeny klímy, ktoré pozorujeme dnes, prebiehali na našej planéte už neraz. Každých 12 000 rokov sa klíma prudko mení, zanikajú celé civilizácie, ktorých zvyšky dnes nachádzajú vedci-archeológovia. Jednou z najznámejších z nich je legendárna Atlantída. Čo sa s ňou stalo v skutočnosti? A ako by sme mali nezopakovať osud zaniknutej civilizácie?
Pre nájdenie odpovedí na tieto otázky zorganizovali odborníci z rôznych vedných oblastí medzinárodnú on-line konferenciu „Kaleidoskop faktov“, počas ktorej boli roztrieštené znalosti roztrúsené v rôznych častiach sveta zjednotené vedcami, vďaka čomu je viditeľná skutočná podstata vecí. Pravda umožňuje urobiť správnu voľbu.
Pozrúc sa na formát spoločnosti, v ktorej žijeme, každý z nás si môže poctivo odpovedať na otázku – v akej spoločnosti by sme chceli žiť? Môžbyť už nastal čas Tvorivej spoločnosti?