Rozsiahle záplavy na konci septembra
Prívalové dažde spôsobujúce záplavy sú vo svete v poslednej dobe častým javom. Záplavy vedú ku katastrofickým následkom pre infraštruktúru sídiel i poľnohospodárstvo. Žiaľ, často sú aj príčinou záhuby ľudí, zničenia domov i úrody. Tieto živelné pohromy sa tak či onak prejavujú na celom ľudstve, keďže prinášajú so sebou masový hlad a globálnu migráciu.
Silné záplavy v Malajzii
27. septembra vnikli po prívalovom daždi náhle záplavy v meste Shah Alam. V niektorých štvrtiach dosiahla hladina záplavových vôd výšku 120 cm a zaplavila mnoho domov. Dážď, ktorý trval takmer 24 hodín, priniesol 135 mm zrážok, čo je zhruba mesačný priemer.
Záplavy v Mexiku
Na konci septembra zapríčinili výdatné dažde záplavy v niekoľkých štvrtiach hlavného mesta Mexika. Najviac boli zasiahnutí obyvatelia štvrtí Tlalpan, Picacho a Ajusco, kde voda pokryla ulice do výšky 15 cm, no na niektorých miestach až do pol metra. Z toho dôvodu bola narušená doprava a v nižších oblastiach boli zatopené domy.
Zosuv v Číne
Lejaky 26. septembra zapríčinili masívny zosuv v čínskej provincii S'-čchuan, ktorý si nanešťastie vyžiadal aj ľudské obete.
Lejaky v Rusku
25. septembra spôsobili silné dažde záplavy v Dagestane. Zapríčinili aj bahnotoky a kamenné lavíny, ktoré pritom strhli domy a niekoľko úsekov ciest. Silné prúdy vody zničili aj niekoľko domov. Našťastie sa to obišlo bez ľudských obetí. Počas vyčíňania živlov zostalo bez elektriny asi 30 000 obyvateľov.
Monzúnové dažde v Pakistane
23. septembra spôsobil dlhotrvajúci dážď vážne problémy v najväčšom pakistanskom meste Karáči – zatopilo domy, cesty i automobily.
Záplavy v Španielsku
23. septembra spôsobili prívalové dažde nečakané záplavy v provincii Huelva v autonómnom spoločenstve Andalúzia, keď v krátkom čase spadlo enormné množstvo zrážok. Silné prúdy povodňových vôd sa prehnali ulicami miest, odplavovali a prevracali automobily, poškodzovali domy a spôsobovali na cestách zátarasy. Okrem domov boli zaplavené aj školy a materské školy. Postihnutí obyvatelia museli byť evakuovaní.
22. septembra spôsobil prívalový dážď záplavu v historickom centre mesta Toledo, ktorá poškodila cenné domy, nemocnice a inú infraštruktúru.
21. septembra lejak vyvolal silné záplavy v dvoch provinciách autonómneho spoločenstva Andalúzia. Živel zasiahol aj obyvateľov Baleárskych ostrovov, ležiacich východne od pobrežia krajiny v západnej časti Stredozemného mora.
Silný dážď v USA
18. septembra vznikli nečakané záplavy po silnom daždi v štáte Alabama. Došlo tu, žiaľ, aj k strate ľudských životov. Cesty boli neprejazdné kvôli pováľaným stromom a v meste Tuscaloosa aj kvôli automobilom, ktoré spláchli prudké povodňové vody.
Anomálie v Čade
V republike Čad pokračuje obdobie dažďov, ktoré je charakterizované nerovnomernými zrážkami. Obyvatelia jedných regiónov trpia záplavami a iných (napr. v Ouaddi Fira a Dar Sila) zas silným suchom. Oba tieto javy vedú k stratám na úrode, čo prináša do oblasti hlad.
Ku koncu septembra bolo záplavami postihnutých viac ako 250 000 ľudí, medzi ktorými sú hlásené obete i nezvestní. Viac ako 320 ľudí utrpelo vážnejšie úrazy. Najzložitejšia situácia vznikla v regióne Tandjilé, kde živel poškodil viac ako 32 100 domov. V dôsledku záplav zostalo bez strechy nad hlavou asi 160 000 obyvateľov. V regióne Logone Oriental bolo zničených takmer 70 000 hektárov osevov.
Potopa v Kolumbii
Dlhotrvajúce výdatné dažde, ktoré začali 10. septembra, zapríčinili rozvodnenie riek, čo viedlo k pretrhnutiu hrádzí. Postihlo to minimálne 50 000 ľudí a zničilo úrodu na veľkej ploche. Podľa informácií k 22. septembru zostáva v departmente Bolívar zaplavených asi 2 100 domov plus približne 7 000 ha poľnohospodárskej výsadby.
V rovnakom čase bolo v municipalite Achí v tom istom departmente postihnutých vyše 13 000 obyvateľov a voda poškodila viac ako 2 600 domov. Zaplavených tu bolo okolo 2 700 ha poľnohospodárskej pôdy. V municipalite San Jacinto del Cauca počet postihnutých prevýšil 9 300 ľudí a zaplavených a poškodených bolo viac ako 1 800 domov.
Kríza živlov
Ľudia na celej Zemi sa stávajú svedkami živelných udalostí a katastrof. Globálne zmeny klímy spôsobujú ľuďom nenahraditeľné škody. Východisko z kritickej situácii spočíva iba v zmenení formátu spoločnosti zo spotrebiteľského na Tvorivý. Tvorivá spoločnosť je podmienkou pre šťastný a dôstojný život všetkých ľudí na celom svete.
K tomuto pre celé ľudstvo najdôležitejšiemu medzinárodnému projektu sa možno pridať tu: https://allatraunites.com/sk/project-tvoriva-spolocnost