Mohutné záplavy vo svete v polovici októbra 2022
Dnes už niet takého miesta, ktoré by nezasiahli prudké klimatické zmeny. Obyvatelia rôznych kontinentov denne zažívajú ničivé záplavy. V okamihu ľudia strácajú všetko – domy, nahromadený majetok, rodných a blízkych a občas aj vlastný život.
Kataklizmy narastajú. A tento proces sa bude iba zhoršovať. Podrobnosti sa dozviete v odtajnenom dokumente Rotary International „O budúcnosti ľudstva“.
Záplavy a zosuvy v krajinách Južnej Ameriky
19. októbra viedli silné dažde k náhlym záplavám a zosuvom v departmente Tolima v Kolumbii. V niektorých oblastiach stúpla povodňová vlna o 2 metre a zaplavila prízemia budov. Živel poškodil viac ako 1 300 domov. V okolí mesta Ibagué bolo doslova spláchnutých niekoľko ciest.
17. októbra zasiahli dažďami vyvolané silné záplavy, zosuvy a bahnotoky obyvateľov štátu Aragua vo Venezuele. Rozvodnili sa rieky El Limón a Palmarito. Živel poškodil asi 50 domov a žiaľ, sú hlásené aj obete. Taktiež boli zatopené cesty, čo komplikovalo poskytnutie pomoci obyvateľom v postihnutej oblasti.
Toto sú už druhé ničivé záplavy, ktoré postihli obyvateľov Venezuely v októbri.
Tropická búrka v Mexiku
14. októbra zapríčinili dažde po prehnaní sa tropickej búrky Karl záplavy v štátoch Tabasco a Chiapas. Žiaľbohu, aj tu boli nahlásené straty na ľudských životoch. Iba za 24 hodín (z 14. na 15. októbra) spadlo v meste Pichucalco 342,2 mm zrážok, hoci obvykle za celý október tu nespadne viac ako 100 mm. Zničené boli domy, cesty i mosty.
Rieka Pichucalco zaliala viacero sídiel pri svojich brehoch a tisíce ľudí museli bežať a opustiť svoje domovy.
Vylial sa aj potok El Cristo a hladina jeho povodňových vôd dosiahla 3 metrovú výšku. Viac ako 100 obyvateľov muselo byť rýchlo evakuovaných do dočasných útočísk.
Pribúdanie záplav v krajinách Afriky
15. októbra dažde rozvodnili rieky Šari a Logone v Čade. Tieto záplavy zasiahli viac ako milión ľudí v 18-tich provinciách, pričom všetkých provincií je v štáte 23. Zaplavených bolo 636 obcí a miest. Bez strechy zostalo takmer 50 000 ľudí. Živel poškodil a zničil vyše 465 000 ha osevných plôch a zahubil približne 19 000 kusov dobytka. 19. októbra bol v krajine vyhlásený výnimočný stav.
Celý október sú neprerušovanými záplavami sužovaní obyvatelia 27 štátov Nigérie. Situácia sa každým dňom zhoršuje, najmä v južných oblastiach krajiny. Podľa informácií k 16. októbru iba v štáte Bayelsa živel postihol v 300 zaplavených sídlach vyše 700 000 ľudí. Mnohí z nich museli opustiť svoje domovy. Žiaľ, došlo aj k úmrtiam.
Zatopené krajiny v Ázii
Silné dažde, ktoré zasiahli Indonéziu od 14. do 21. októbra, spôsobili rozsiahle záplavy v rôznych oblastiach štátu. Živly poškodili približne 5 000 domov. Žiaľbohu, aj tu sú hlásené úmrtia i nezvestní.
19. októbra silné dažde vyvolali záplavy v meste Bangalúr v štáte Karnátaka na juhu Indie. Ulicami sa prehnali silné prúdy vody, ktoré strhávali automobily. Nevydržiac nápor vody, zvalila sa jedna zo stien mestského metra a zadlávila pri nej zaparkované autá.
16. októbra vyšiel na súš na Filipínach tajfún Neneng, ktorý so sebou priniesol silné dažde, čím spôsobil záplavy i niekoľko zosuvov. Záplavy postihli viac ako 180 000 ľudí, z ktorých 3 500 muselo opustiť svoje domovy. Živel silne poškodil asi 300 domov, pričom 50 z nich sa stalo neobývateľných.
12. októbra surové počasie so silným vetrom a prívalovým dažďom spôsobilo živelnú pohromu na Srí Lanke. Na niektorých miestach spadlo len za 8 hodín 125 mm zrážok. K 16. októbru prišlo o svoje domy viac ako 5 300 obyvateľov.
Povodne v Grécku
15. októbra postihli dažďové povodne obyvateľov gréckeho ostrova Kréta. Nešťastie si aj tu vyžiadalo ľudské obete. Cesty sa zmenili na rieky, ktoré unášali autá na otvorené more. Evakuované boli desiatky obyvateľov. Poškodených bolo množstvo budov.
V meste Sitia na východe ostrova spadlo za 24 hodín 14-násobné množstvo obvyklých októbrových zrážok (293 mm verzus 21 mm)!
Náhle záplavy v Austrálii
13. októbra zasiahli silné dažde štáty Victoria, Nový Južný Wales a Tasmánia, kde spôsobili náhle záplavy. V niektorých oblastiach spadol mesačný priemer zrážok. Rieky sa vyliali a zaplavili sídla v blízkosti svojich brehov. Hladina vody v rieke Goulburn presiahla rekordných 7,64 m.
Záplavy zatopili tisícky domov a k evakuácii boli vyzvané desiatky tisíc obyvateľov. Len na juhovýchode štátu Victoria živel poškodil 1 500 domov a takmer 5 000 rodín zostalo bez elektriny.
Klíma sa zbláznila?
Zdá sa, že sa klíma zbláznila. Silné dažde spôsobujú náhle záplavy na všetkých obývaných kontinentoch. Ľudia niekedy ani nestihnú opustiť autá, keď sa ulice menia na búrlivé rieky, strhávajúce všetko, čo im stojí v ceste... Zasiahli nás bezprecedentné kataklizmy. Každý deň unášajú ľudské životy. A príčinou je – cyklickosť... a naša rozdrobenosť tvárou v tvár nebezpečenstvu.
Východisko však existuje! Zjednotiť sa a zmeniť vektor vývoja ľudstva na Tvorivý. Veď život rozdrobeného ľudstva je dnes nevyhnutne ohrozený záhubou.
Zjednocovanie už prebieha. Zásluhou ľudí z celého sveta sa 12. novembra 2022 naživo so simultánnym prekladom do 150 jazykov uskutoční medzinárodné fórum Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení a to je naša možnosť prežiť!
Ak si si ešte zachoval zdravý zmysel, pripoj sa k fóru! Ak si pripravení vziať si späť zodpovednosť za svoj život, márne odovzdanú politikom, naber odvahu dozvedieť sa pravdu. Veď našimi hlavnými úlohami dnes je vyhnúť sa klimatickej katastrofe, pochopiť skutočný rozsah a príčiny globálnych kríz a napokon zvážiť praktické riešenia a východiská zo situácie.