Mohutné zemetrasenia na planéte od 7. do 13. februára 2021
Na rôznych miestach planéty došlo v priebehu niekoľkých dní k silným zemetraseniam.
Čo treba robiť pri zemetrasení, sa dozviete z tejto Príručky.
13. februára došlo zrazu k 4 silným zemetraseniam:
- Japonsko
- India
- Arménsko
- Papua-Nová Guinea
Japonsko
Za zemetrasením s magnitúdou 7,0 nasledovali dotrasy s magnitúdou 5,3 a 4,9. Epicentrum seizmickej udalosti sa nachádzalo v oblasti prefektúry Fukušima, 90 km severovýchodne od mestečka Namie. Hypocentrum ležalo v hĺbke 54 km. Otrasy bolo cítiť vo viacerých prefektúrach a aj v hlavnom meste krajiny.
India
Na severozápade krajiny došlo k seizmickej udalosti s magnitúdou 6,1. Epicentrum prírodnej kataklizmy sa nachádzalo v štáte Pandžáb, ohnisko ležalo v hĺbke len 10 km. Zemské otrasy cítili aj obyvatelia New Dillí.
Arménsko
K zemetraseniu s magnitúdou 4,7 došlo 13 km od Jerevanu. Hypocentrum ležalo len 2 km hlboko. Podzemné impulzy pocítili obyvatelia Arménska, Gruzínska, Azerbajdžanu, Turecka a Iránu.
Papua-Nová Guinea
Pri východnom pobreží došlo k zemetraseniu s magnitúdou 6,0. Epicentrum tejto silnej kataklizmy ležalo 121 km na juh od mesta Kandrian s populáciou vyše 1 200 ľudí. Hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke 51 km.
Predtým, 9. februára, došlo k seizmickej udalosti s magnitúdou 5,5 na ostrove Nová Británia. Hypocentrum ležalo 41 km hlboko a epicentrum bolo 108 km od mesta Kokopo. Zemetrasenie bolo pociťované vo viacerých oblastiach štátu.
A deň predtým, 8. februára, sa odohrala ďalšia prírodná kataklizma s magnitúdou 5,1 v Bismarckovom mori neďaleko pobrežia krajiny. Ohnisko bolo v hĺbke 64 km. Epicentrum udalosti sa nachádzalo 20 km od mesta Madang.
Papua-Nová Guinea sa nachádza v seizmicky aktívnej zóne, ktorá sa nazýva Tichooceánsky ohnivý kruh. Zrazu tri silné zemetrasenia, ku ktorým došlo ani nie za týždeň, hovoria o tom, že tu prebieha aktívny pohyb tektonických platní.
12. februára M 5,9 v Tadžikistane
Silné zemetrasenie s magnitúdou 5,9 pocítili okrem obyvateľov Tadžikistanu aj milióny ľudí na území Číny, Indie, Uzbekistanu, Kirgizska, Afganistanu i Pakistanu. Hypocentrum tejto prírodnej kataklizmy ležalo asi 90 km hlboko a epicentrum sa nachádzalo 35 km od dediny Murgab.
10. februára sa početné prírodné kataklizmy odohrali na rôznych miestach planéty:
- Indonézia
- Vanuatu a Nová Kaledónia
- Čile
- Fidži
- Peru
Indonézia
Pri pobreží ostrova Sumatra došlo k seizmickej udalosti s magnitúdou 6,2. Epicentrum sa nachádzalo 217 km juhozápadne od mesta Bengkulu v malej hĺbke 10 km.
Vanuatu a Nová Kaledónia
V južnej časti Tichého oceánu došlo k veľmi silnému zemetraseniu s magnitúdou 7,7. Epicentrum kataklizmy bolo 415 km na východ od mestečka Vao v Novej Kaledónii. Hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke iba 10 km. Po tak silnom zemetrasení nasledovali dotrasy – šesť otrasov s magnitúdou 6,0-6,4 a 23 s magnitúdou 5,0-5,7.
Zemetrasenie spustilo varovanie pred cunami na Novom Zélande, Novej Kaledónii, Vanuatu, v Austrálii a iných krajinách v oblasti.
Čile
25 km od mesta Illapel došlo k seizmickej udalosti s magnitúdou 5,2. Podzemné otrasy pocítili do vzdialenosti viac ako 300 km od epicentra obyvatelia Čile i Argentíny.
Fidži
K zemetraseniu s magnitúdou 6,1 došlo v mori na juh od Fidži. Hypocentrum ležalo 10 km hlboko. Epicentrum sa nachádzalo 372 km od dediny Tadine (Nová Kaledónia).
Peru
K zemetraseniu s magnitúdou 5,0 došlo na severe krajiny. Ohnisko ležalo v hĺbke 37 km. Epicentrum sa nachádzalo 71 km od mesta Rioja. Podzemné otrasy cítili obyvatelia v niekoľkých oblastiach Peru.
Prv, 8. februára, došlo k zemetraseniu s magnitúdou 5,1 na juhu krajiny. Ohnisko ležalo 104 km hlboko a epicentrum sa nachádzalo 26 km od miliónového mesta Arequipa.
Synchronizácia
Globálne zmeny klímy, prebiehajúce na Zemi sa zrýchlili a nanešťastie vyšli na novú úroveň! Ukázal to rok 2020 – došlo k prudkému nárastu a zrýchleniu klimatických procesov a živelné pohromy nadobudli kaskádovitý charakter a synchronizujú sa na celej planéte.
- Aké nebezpečenstvo sa tají v synchronizácii klimatických procesov pre každého obyvateľa planéty?
- Aké prognózy vydávajú vojaci a vedci?
- Čo pomôže ľudstvu prežiť?
- Najcennejšie na Zemi – je ľudský život. Čo nám dá zjednotenie?
Odpovede na tieto otázky sú v relácii „KLIMATICKÁ APOKALYPSA: ILÚZIA ALEBO REALITA?“
Vložené video obsahuje CZ a SK titulky