Neskrotný hurikán „Iota“, november 2020
V centrálnej časti karibského bazénu sa v piatok 13. novembra sformovala tropická búrka „Iota“. Došlo k tomu len pár hodín potom, ako poveternostný systém prerástol do tropickej depresie.
Tropický cyklón „Iota“ sa vytvoril približne v rovnakom mieste, kde predtým vznikol ničivý hurikán „Eta“.
Cyklón „Iota“ v Kolumbii
Cyklón rýchlo nabral rýchlosť a už 16. novembra dosiahol najvyššiu 5. kategóriu nebezpečenstva a osopil sa na kolumbijský department San Andrés y Providencia. Department zahŕňa ostrovy San Andrés, Providencia, Santa Catalina a viacero drobných neobývaných v juhozápadnej časti Karibského mora.
„Iota“ sa stala rekordným 30-tym hurikánom, ktorý bol sformovaný v Atlantickom oceáne v tomto roku.
Mocný živel spôsobil departmentu vážne škody. Pováľal stovky stromov a elektrických stĺpov a takmer kompletne zničil miestnu infraštruktúru. Časť cesty na pobreží bola spláchnutá vodou.
Výdatné dažde búrky „Iota“ zasiahli aj department Bolívar, nachádzajúci sa na severe krajiny. Silno postihli obyvateľov veľkého prístavu a hlavného mesta departmentu Cartagena. Do 70% mesta sa ocitlo pod vodou. Všetky mimoriadne služby pracovali v zosilnenom režime a vyhlásený bol núdzový stav.
Katastrofické následky v Nikarague
Hurikán „Iota“ po prechode kolumbijských ostrovov zoslabol na hurikán 4. kategórie a vystúpil na súš na severovýchode Nikaraguy. Evakuovaných bolo približne 62 000 obyvateľov. Viac ako 53 000 ľudí stratilo prístup k pitnej vode. Živel nanešťastie aj zabíjal.
Epicentrum hurikánu „Iota“ sa prehnalo približne nad tou istou oblasťou Nikaraguy, ako aj predošlý hurikán „Eta“, ktorý spôsobil ohromné škody 4. novembra 2020. .
Maximálna rýchlosť vetra hurikánu dosahovala 68 m/s. Mocný živel spôsobil vážne škody – poškodil asi 4 000 domov a stovky ľudí boli jeho zavinením postihnuté zosuvmi a záplavami. Sídla na pobreží Nikaraguy sú pohromou prakticky úplne zdevastované.
Deštrukcia v Hondurase
V Hondurase bolo ničivými následkami hurikánu postihnutých asi 360 000 ľudí. Množstvo sídiel ležiacich na pobreží bolo tiež takmer úplne zdemolovaných.
Otvorených bolo asi 600 útočísk, v ktorých našlo útočisko okolo 70 000 obyvateľov. Z dôvodu pohromy boli uzatvorené mosty a diaľnice.
Lejaky v Guatemale
Do Guatemaly priniesla tropická búrka „Iota“ prívalové dažde, ktoré spôsobili záplavy a zosuvy. Tieto postihli takmer 29 000 ľudí, z ktorých asi 2 300 muselo byť evakuovaných. Žiaľ, aj tu došlo k úmrtiam.
18. novembra len za 6 hodín spadlo v departmente Izabal 94 mm zrážok, čo tvorí vlastne tretinu mesačného priemeru zrážok. V departmente Alta Verapaz za taký istý časový interval bolo zaregistrovaných 67,8 mm dažďa, čo je tiež takmer tretina mesačného priemeru (230 mm).
Život každého človeka je dôležitý
Prívalové dažde i rozsiahle záplavy a zosuvy spôsobené búrkami, prekonávajú rekordy. Následky živlov sú katastrofické. Ľudia musia odznovu rekonštruovať svoje domy, cesty aj infraštruktúru miest. A hlavnou sa stáva otázka, ako zachrániť život každého človeka počas pohromy.
Dôležité je nebyť ľahostajným k tomu, čo sa deje na našej planéte. Veď v akomkoľvek okamihu môže pohroma prísť do tvojho domu. Dôležité je nehádzať zodpovednosť na udalosti, okolnosti, prezidenta, nespoliehať sa na druhých, ale sám konať v prospech okolitých ľudí. A keď zjednotíme možnosti každého človeka, dokážeme pomôcť iným ľuďom.
Na platforme MSH „ALLATRA“ sa ľudia z mnohých krajín zjednocujú, aby naladili mierový dialóg o živote spoločnosti v kultúrnej, sociálnej i duchovno-mravnej sfére. Veď ak sa zjednotíme na princípoch čestnosti, dobroty a spravodlivosti, dokážeme prejsť na nový stupeň rozvoja spoločnosti. Poďme spolu budovať „Tvorivú spoločnosť“!
Vložené video obsahuje CZ a SK titulky