Invázia sarančí v krajinách sveta, január 2020
V januári 2020 sa obyvatelia Východnej Afriky stretli s explóziou púštnej saranče, ktorá bola vyhlásená za najsilnejšiu za posledných 25 rokov. Hmyz vtrhol do niekoľkých oblastí Kene, Etiópie, Somálska, Sudánu, Eritrey a Džibuti. Pod hrozbou invázie sa ocitli aj niektoré regióny Južného Sudánu a Ugandy.
Húfy sarančí ničia osevy a hrozia ľuďom zostať bez potravy. Podľa údajov Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) OSN môže každý štvorcový kilometer sarančí iba za deň zničiť potravu, ktorá by postačovala 35 000 ľuďom. Pre porovnanie, jeden roj sarančí v Keni zabral priestor 2 400 ha. Podľa informácií k 20. januáru zničili saranče v Somálsku a Etiópii približne 71 000 ha poľnohospodárskych osevov.
S inváziou sarančí sa stretli aj obyvatelia Rádžastánu, najväčšieho severozápadného štátu Indie. Boj s hmyzom tu pokračuje od decembra minulého roku. Invázia sarančí sa stala najsilnejšou za posledných 60 rokov.
Podľa stavu k 18. januáru bolo poškodených viac ako 360 000 ha osevov a v okolí mesta Sri Ganganagar bolo zničených asi 75% poľnohospodárskych kultúr. Za príčinu tak veľkej explózie sarančí sú považované záplavy, spôsobené monzúnovými dažďami.
Klimatické výzvy a ľudskosť
Milióny ľudí sa denne stretávajú s klimatickými anomáliami a kataklizmami, ktoré doslova prevracajú obvyklý život. Ťažko je prežiť, zostanúc sám na jedného s nešťastím. Avšak spolu, pomáhajúc si a podporujúc jeden druhého, môžeme spoločne prekonať všetky klimatické výzvy.
Na prvý pohľad sme my – všetci obyvatelia Zeme, rôzni: máme rozmanitý spôsob života, zvyky, tradície, kultúry i viery. Ale existuje to, čo nás všetkých zjednocuje – všetci sa rozochvene chováme ku všetkým prejavom úprimnosti, lásky a priateľstva. Všetci túžime byť šťastní. Práve na duchovno-mravnom základe a osnove tých hodnôt, ktoré nás zjednocujú vnútorne, môžeme spolu prejsť všetkými klimatickými skúškami.
Dnes, keď sa kataklizmy stávajú globálnymi, ešte máme šancu – šancu na hrane.