Informačně-analytický portál
    

Záplavy v Indonézii, máj 2020

Záplavy v Indonézii, máj 2020

30. apríla 2020 zasiahli prívalové dažde mesto Bandung v provincii Západná Jáva v Indonézii a spôsobili silné záplavy. Postihnutých bolo viac ako 81 000 ľudí. Rozzúreným živlom bolo poškodených asi 21 800 domov. Takmer 2 000 obyvateľov bolo evakuovaných do bezpečnejších oblastí. V niektorých miestach stúpla hladina povodňových vôd do 2 metrov.

S následkami prívalových dažďov sa stretli aj obyvatelia indonézskeho ostrova Sumatra. Vyše 12 000 ľudí bolo postihnutých záplavami a bahnotokmi. 2. mája 2020 sa po lejakoch preplnili rieky Merangin a Tembesi v provincii Jambi a zaplavili v okolí brehov sídla, v ktorých žije 3 300 ľudí. V 11-tich dedinkách boli zaplavené stovky domov. 

Deň predtým približne 8 800 ľudí postihli záplavy v 10 sídlach provincie Západná Sumatra. Na niektorých miestach dosahovala hladina povodňových vôd 2,5 m.

Záplavy v Indonézii, máj 2020
Záplavy v Indonézii, máj 2020
Záplavy v Indonézii, máj 2020
Záplavy v Indonézii, máj 2020
Záplavy v Indonézii, máj 2020
Záplavy v Indonézii, máj 2020

Záplavy v krajinách sveta

Rozsiahle kataklizmy sa stávajú realitou dnešného dňa. Všade sa ľudia stretávajú s anomálnymi prejavmi prírody, často vedúcimi k deštrukcii. Obyvatelia jedných oblastí trpia rekordným suchom, obyvatelia iných – rekordnými záplavami. To všetko sú následky globálnej zmeny klímy, ktorá vstúpila do svojej aktívnej fázy.

Ako sa budú rozvíjať klimatické udalosti? Čo nás čaká v najbližšom desaťročí? A najhlavnejšie – čo môže urobiť každý z nás, aby v podmienkach globálnych katakliziem prežilo celé ľudstvo? Odpovede na tieto a mnohé iné otázky sú v relácii „Zmena klímy. Začiatok veľkého nešťastia“ na ALLATRA TV.

  
Hodnocení: 5 / 5 z 13

Komentáře (1)

Ivan
Ivan #

Už viackrát som si všimol pri pozeraní videí, alebo pri čítaní článkov na tejto stránke (aj inde), že veľmi často, asi aj najčastejšie, sa pri rôznych klimatických kataklizmách a katastrofách spomína práve Indonézia.
V roku 2014 bola zverejnená správa (resp. "ohľaduplnejšie" výňatky z nej) vedeckej skupiny ALLATRA SCIENCE (https://allatra.org/sk/report/o-problemoch-dosledkoch-globalnej-zmeny-klimy-na-zemi), v ktorej sa hovorí o veľmi vysokej pravdepodobnosti zmiznutia japonského súostrovia zo zemského povrchu v najbližších rokoch a navrhuje sa začať pripravovať evakuáciu asi 127 miliónov obyvateľov Japonska na bezpečnejšie miesto, niekam na "kontinent".
Štát Indonézia leží takisto v blízkosti tzv. Tichooceánskeho ohnivého kruhu a stále častejšie je postihovaný rôznymi klimatickými udalosťami – výbuchmi sopiek, zemetraseniami, zosuvmi, záplavami a povodňami, cunami, smršťami a tajfúnmi, atď.
Kým Japonsko je vysoko technologicky rozvinutým štátom, ležiacim na niečo viac ako 3 000 ostrovoch a ostrovčekoch relatívne pokope, Indonézia má "horšie rozdané karty". Jednak je asi 5 krát väčšia rozlohou, no leží až na 17 508 ostrovoch, navzájom veľmi vzdialených (aj cez 5 000 km!, čo je asi ako od Uralu, hranice medzi Európou a Áziou, do Portugalska) a je aj štvrtým najľudnatejším štátom sveta. Celková populácia je asi 260 miliónov obyvateľov, z ktorých cca 125 miliónov (takmer ako celé Japonsko), žije na Jáve – najzaľudnenejšom ostrove sveta s rozlohou len o máličko menšou ako bývalé Československo. Okrem toho nie je tak technicky vyspelá a nedisponuje takou infraštruktúrou a vybavenosťou služieb, ako severnejší "susedia".
Čo hrozí týmto spolu zhruba 400 miliónom ľudí (Japonsko + Indonézia) v dnešnom type celosvetovej, údajne "modernej a vyspelej" spotrebiteľskej spoločnosti? Kto je schopný a ochotný prijať ich ako klimatických utečencov?
Medzi týmito dvomi spomínanými štátmi však v silne ohrozenej zóne ležia aj ďalšie krajiny (Kórey, Taiwan, Vietnam a okolité štáty, Filipíny a samozrejme husto zaľudnené pobrežie Číny) s dokopy viac ako 1-1,5 miliardou obyvateľov (spolu s vyššie uvedenými je to cca 30% všetkého obyvateľstva planéty!). Ako ich rýchlo a bezpečne prepraviť a kam? Kde ich všetkých pomestiť, ubytovať, čím ich nachovať, ošatiť, zamestnať, o čo sa s nimi podeliť, ..? A ak sa ku klimatickým (a určite s nimi súvisiacim technogénnym) katastrofám pridajú ešte aj obrovský časový i emočný stres a možno aj nejaké epidémie ..?
V dnešnej dobe je už (nanešťastie) mnoho príkladov toho, že v zotrvávajúcom type konzumnej spoločnosti sa to stane neriešiteľným problémom. Toto je možné riešiť len v inom type spoločnosti – tvorivom, ktorý je nutné vo veľmi krátkom čase začať budovať (vhodnejšie bude asi povedať, že „už včera bolo neskoro“), bez ohľadu na dnešné „rozdielnosti“. Inak bude veľmi, veľmi veľa ľudských životov zničených. V uvádzaných krajinách je sústredené obrovské množstvo podnikov, produkujúcich tovary pre zvyšok sveta (špičkové technológie na jednej strane a lacná a početná pracovná sila na druhej). Keď to náhle vypadne, pocítia to aj relatívne menej dotknuté regióny?
Nie je predsa len lepšie prestať sa deliť na „našich“ a „vašich“, „nás dobrých“ a „tých iných, zlých“? Nie je lepšie pripojiť sa k účastníkom MSH „ALLATRA“ (ktorí už niekoľko rokov dokazujú skutkami funkčnosť – čím vytvárajú precedens – spomínaného nového typu spoločenského zriadenia) kdekoľvek na svete a prispieť „svojou troškou do mlyna“?
Tešíme sa na vás, veď sme všetci na jednej lodi. Spoločne ten nepriaznivý trend môžeme dokázať zvrátiť. Ak sa ku nám pridáte (trebárs aj so svojimi priateľmi odkiaľkoľvek), bude to ľahšie a rýchlejšie. Vopred vám všetkým ďakujeme.



ZPRÁVY


VIDEO