Záplavy a zosuvy na planéte, júl 2020
Prívalové dažde stále častejšie zapríčiňujú náhle povodne, deštrukčné záplavy a zosuvy, od ktorých strádajú obyvatelia rôznych kútov planéty.
Čo robiť pri povodniach sa môžete dozvedieť v INŠTRUKCII.
Rekordné dažde v Turecku
12. júla 2020 boli silnými zrážkami a záplavami, ktoré boli nimi vyvolané, zasiahnutí obyvatelia provincie Rize na severovýchode Turecka. Zranených bolo viac ako 10 ľudí a žiaľ, došlo aj k úmrtiam. Živel zaplavil viac ako 10 sídiel a taktiež poškodil niekoľko obývaných budov.
Za 24 hodín tu spadlo rekordné množstvo zrážok – 272,8 mm! Hoci v júli tu zvyčajne nespadne viac ako 110 mm dažďa.
V meste Yusufeli v provincii Artvin zapríčinili výdatné zrážky spustenie bahenného prúdu, ktorý zahubil niekoľko ľudí. Bahnitý prúd pohltil blízko stojace automobily, v jednom z ktorých boli pasažieri. Bohužiaľ, nikto z pasažierov neprežil. Niekoľko ľudí utrpelo úrazy rôzneho stupňa závažnosti.
Potopa v indickom Bombaji
Ničivými záplavami sú sužovaní obyvatelia rôznych oblastí Indie – nielen na východe v štáte Ásam, ale aj na západe. 16. júla vyvolali lejaky silné záplavy v Bombaji. Žiaľ, zahynulo vyše 10 ľudí. Následkom živlu bolo zničených niekoľko budov.
Len za deň v meste spadlo 191,2 mm zrážok a za 48 hodín 417 mm. Mesačný priemer zrážok v júli zvyčajne nepresahuje 840 mm. Avšak za prvých 20 dní júla 2020 už spadlo 1170 mm zrážok!
Zosuvy a záplavy v Kolumbii
Od začiatku júla sa viac ako 10 000 obyvateľov Kolumbie stretlo so záplavami a zosuvmi, ktoré boli spôsobené silnými dažďami a vetrami. Žiaľ, aj tu došlo k úmrtiam. V niektorých departmentoch bola vykonaná evakuácia ľudí. Živly poškodili domy, mosty i polia s osevmi.
V departmente Meta bolo evakuovaných viac ako 130 rodín. Živel úplne zničil vyše 100 ha osevov.
Silné dažde v Mexiku
Od 11. do 13. júla sa na štát Oaxaca, ktorý sa nachádza na juhozápade Mexika, osopili silné dažde, spôsobujúce záplavy a zosuvy. Žiaľ, aj tu sú hlásení mŕtvi. Živel zničil domy i cesty.
Ničivé povodne v Rusku
17. júla dažde vyvolali silnú povodeň v Tuviansku, následkom ktorej bolo postihnutých viac ako 480 ľudí. V štyroch rajónoch bola vyhlásená mimoriadna situácia. Evakuovaní boli ľudia, ktorí nedokázali prekonať brody na rieke Barlyk pri pokuse dostať sa do obce. Živel zdemoloval 10 mostov, poškodil cesty zaplavil 125 domov a viac ako 110 záhrad. V ten istý deň boli zasiahnutí záplavami aj obyvatelia Rostovskej oblasti.
17.-18. júla došlo v Beľskom rajóne Tverskej oblasti k silnej dažďovej povodni. 20. júla bol režim mimoriadnej situácie zavedený v meste Nižnie Sergi v Sverdlovskej oblasti, kde dažde taktiež vyvolali povodeň. Z brehov sa vyliali dve rieky. Búrlivé prúdy vody po uliciach mesta odnášali automobily a dokonca aj neveľké stavby. Celkovo bolo zaplavených asi 200 domov. Evakuovaných bolo 7 ľudí, ostatní obyvatelia dokázali opustiť svoje zaplavené domy samostatne.
Intenzívne zrážky na Novom Zélande
Rekordný lejak sa prehnal nad severnou časťou Nového Zélandu 17. júla. Na niektorých miestach len za 4 hodiny spadlo 78% mesačného priemeru zrážok. A za 24 hodín – 250 mm dažďa! Pričom mesačný priemer júla nepresahuje 180 mm.
Nezvyčajná súčinnosť medzi dvomi oblasťami nízkeho tlaku vyvolala silnú búrku, ku ktorej podľa meteorológov dochádza raz za 500 rokov.
V dôsledku záplav a zosuvov bol región Northland prakticky odrezaný od zvyšnej časti Severného ostrova. Na havarijnú službu prišlo vyše 200 výziev. V niektorých prípadoch boli záchranári nútení použiť vrtuľník, keďže záplavy i zosuvy zablokovali cesty. Časti regiónu boli zaplavené vodou do výšky cca 1 m. Obyvatelia Northlandu taktiež pozorovali pri pobreží vodné tornádo.
Záplavy v Ománe
19. júla sa prehnali prívalové dažde východnou časťou guvernorátu Dhofar, ktorý sa nachádza na juhu krajiny. Bohaté zrážky spôsobili záplavy, ktoré najsilnejšie postihli obyvateľov mesta Salalah. Pod vodou sa tu ocitlo niekoľko nižšie položených štvrtí.
V rovnakom čase v meste Mirbat silné zrážky poškodili vodovodné siete, čo zapríčinilo prerušenie zásobovania vodou mesta. Živel taktiež spôsobil pád skál na cestu do Tawi Atair.
Kritická povodeň a zosuvy v Číne
Obyvatelia centrálnych a južných oblastí Číny sú sužovaní silnými záplavami, zapríčinenými mohutnými lejakmi. Evakuovaných bolo viac ako 20 000 ľudí. Bohužiaľ, sú hlásení aj mŕtvi.
Celkovo 430 riek sa v Číne nachádza v režime povodňovej situácie. Na 33 z nich hladina vody stúpla na rekordné značky. V dôsledku záplav bolo zničených viac ako 1 030 domov. Silné dažde tiež spôsobili smrteľné zosuvy.
V provincii Chu-pej v centrálnej Číne bola vykonaná evakuácia obyvateľov po obrovskom zosuve, ktorý vznikol blízko rieky Qingjiang. Zosuv prekryl koryto rieky, v dôsledku čoho sa vytvorilo bariérové jazero a hrádza. Tá vážne ohrozila miestnych obyvateľov, keďže jej pretrhnutie by mohlo spôsobiť silnú povodeň.
Zjednotenie všetkých ľudí na planéte
Po celom obvode našej planéty dochádza k živelným pohromám, ktorých frekvencia narastá každým dňom. Podľa prognóz vedcov bude počet živelných pohrôm a ich ničivých následkov ďalej iba stúpať, pretože sú medzi sebou vzájomne prepojené a sú nevyhnutným dôsledkom globálnej zmeny klímy na planéte.
Čo môžeme my, ľudia, urobiť, aby sme ochránili seba a svoje rodiny pred následkami globálnych klimatických zmien? Veď zastaviť klimatické procesy nie je v našich silách. Východisko existuje – v zjednotení všetkých ľudí na planéte. Osamote je ťažké zvládnuť nebezpečenstvo, ale spoločne môžeme mnohé! Len keď spojíme úsilie môžeme predísť záhube mnohých ľudí! Hlavné je zostávať Človekom v každej situácii a vždy si navzájom podávať pomocnú ruku.
O tom, aké sú možné scenáre vývoja klimatických udalostí, sa možno dozvedieť z rozhovoru so známym ukrajinským vedcom, ekológom, doktorom fyzikálno-matematických vied Sergejom Nikolajevičom Stepanenkom.