Záplavy a zosuvy na planéte, koniec júla 2020
Doslova za niekoľko dní zasiahol obyvateľov rôznych kútov planéty veľký počet záplav. Tisíce ľudí bolo donútených opustiť svoje domovy.
Rozsiahle záplavy v Afrike
Prívalové dažde, ktoré trvali od 28. júla do 1. augusta, spôsobili silné záplavy v Sudáne. Žiaľ, aj zabíjali. Po silných dažďoch sa vylial Níl a zničil desiatky domov na juhovýchode krajiny. V provincii an-Nil al-Azrak (Modrý Níl) bolo v dôsledku pretrhnutia hrádze poškodených asi 1 300 domov a záplavy postihli viac ako 4 500 ľudí. Aj vo východnej časti provincie Chartúm bola živlom poškodená časť domov.
28. júla v meste Abu Hamad spadlo 44 mm zrážok! Pričom priemerné množstvo zrážok v júli tu neprevyšuje 5,1 mm.
Na konci júla postihli silné záplavy, zapríčinené prívalovými dažďami, územie Nigeru. Žiaľ, sú mŕtvi i zranení. Postihnutých bolo okolo 20 000 ľudí a poškodených bolo viac ako 2 200 domov.
Medzitým bolo v susednom Mali záplavami zasiahnutých viac ako 7 600 ľudí.
Katastrofické následky monzúnu v Južnej Ázii
Monzúnové dažde, ktoré sa prehnali Nepálom 31. júla, zapríčinili dva zosuvy, ktoré, žiaľ, aj zabíjali.
V dôsledku monzúnových dažďov bola zaplavená približne tretina územia Bangladéša. Postihlo to asi 9 600 000 ľudí. Podľa slov odborníkov žijú niektorí obyvatelia už vyše mesiaca v povodňových podmienkach. Júlové záplavy nie sú na týchto územiach zriedkavosťou, avšak terajšie vedci nazvali najdlhšie trvajúcimi za posledných 22 rokov.
V dôsledku monzúnových dažďov bolo v Indii premiestnených asi 8 000 000 ľudí. Najťažší úder živlov prijali štáty Bihár a Ásam. Bohužiaľ, aj tu došlo k záhube ľudí. V štáte Bihár bolo evakuovaných viac ako 2 000 ľudí. V 12 okresoch štátu bolo postihnutých 30 000 ľudí. Živel narušil pohyb automobilovej i železničnej dopravy.
31. júla spôsobili prívalové dažde nečakané záplavy v Afganistane, v okrese Kuz Kunar. Takisto došlo k úmrtiam i zraneniam. Poškodených bolo asi 100 domov. Nešťastie zasiahlo aj centrálne časti krajiny (provinciu Parwán), kde boli poškodené cesty i domy.
Zaplavenia vo Východnej Ázii
Rekordné zrážky zapríčinili vyliatie rieky Mogami na severovýchode Japonska. Do bezpečnejších oblastí bolo evakuovaných asi 2 500 ľudí. 28. júla v provincii Jamagata za 24 hodín spadol mesačný priemer zrážok (200 mm). Záplavy poškodili asi 90 domov. V sídle Okura len za 3 hodiny spadlo 95,5 mm zrážok, čo spôsobilo zosuvy. 540 obyvateľov zostalo odrezaných od vonkajšieho sveta.
Obyvatelia Južnej Kórey sú naďalej sužovaní dlhotrvajúcimi dažďami a nimi spôsobenými záplavami a zosuvmi. 2. augusta silný lejak opäť spôsobil záplavy i zosuvy v centrálnych oblastiach krajiny. Žiaľ, aj tu sú hlásení mŕtvi. Len za 24 hodín v niektorých oblastiach provincií Kjonggi a Severný Čchungčchong spadlo viac ako 290 mm zrážok. Živlom boli poškodené domy. V meste Čchungdžu bolo evakuovaných asi 120 obyvateľov. Tiež bola prerušená doprava po železnici.
Ničivé záplavy v Gruzínsku
Na konci júla výdatné dažde zapríčinili záplavy v Gruzínsku. Najsilnejší atak živlu smeroval na provinciu Rača, v ktorej bolo kvôli záplavám odrezaných od vonkajšieho sveta približne 2 000 ľudí, poškodených bolo 10 mostov a 8 úsekov centrálnej cesty. Obyvatelia 12 sídiel zostali bez elektriny a asi 400 rodín zostalo bez zásobovania vodou.
Záplavy zasiahli aj časť územia v regióne Guria a taktiež v regióne Imereti. Poničená bola infraštruktúra i poľnohospodárske pozemky. V regióne Imereti sa vyliala rieka Rioni, ktorej hladina z 28. na 29. júla podskočila z 1,35 m na 3,6 m.
Čo sa deje s klímou? Budúcnosť závisí od nás
Ako vidíme, ľudia žijúci v rôznych oblastiach našej planéty sú sužovaní záplavami a inými kataklizmami, ktoré sú často v dlhodobom časovom úseku rekordné. Čo sa deje s klímou? Pred čím nás varovali dávni a čo v tomto prípade hovorí moderná veda? Ako máme všetci spolu konať tak, aby sme my i naše deti mali budúcnosť?
Sledujte v relácii „Klíma. Budúcnosť je teraz“ s účasťou I.M. Danilova.
(Vložené video obsahuje CZ a SK titulky)