Záplavy a zosuvy, začiatok októbra 2020
Silné dažde stále častejšie zapríčiňujú rozsiahle záplavy a ničivé zosuvy. Na začiatku októbra sa s týmito živelnými pohromami stretli obyvatelia Ázie, Afriky a tiež Strednej Ameriky.
Katastrofa v Guatemale
Smrtonosný zosuv sa spustil 6. októbra v departmente Sololá na západe Guatemaly. Výdatné dažde rozmočili pôdu na svahoch, následkom čoho sa balvan s priemerom asi 4 m skotúľal nadol a úplne zničil 8 domov. Nakoniec bolo pohromou zranených 60 ľudí, poškodených 44 budov a vymyté niektoré úseky cesty.
Silné dažde vyvolali záplavy aj v iných oblastiach krajiny. Napríklad v meste Mazatenango za 24 hodín spadla 5. októbra šestina mesačného priemeru zrážok.
Záplavy v krajinách Západnej Afriky
Silný dlhotrvajúci lejak spôsobil 10. októbra záplavy na území Ghany. V Akkre a priľahlých oblastiach sa niektoré úseky ciest premenili na rieky. Prúdy vody unášali automobily, keďže hĺbka rozbúrenej povodne niekde dosahovala 1 meter.
Približne 7 000 ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy a zachraňovať sa pred záplavami na severovýchode Beninu. Bohužiaľ, sú aj mŕtvi. Na jednotlivých úsekoch kvôli rekordnému množstvu zrážok niektoré rieky vystúpili zo svojich brehov. Aj hladina rieky Niger v meste Malanville zostáva nad „červenou“ značkou ešte od druhej polovice augusta.
Rekordné zrážky v juhovýchodnej Ázii
Prívalové dažde vyvolali záplavy vo Vietname, Kambodži, Laose a Thajsku. Nanešťastie sú hlásené aj obete.
Dlhotrvajúce a silné dažde zapríčinili na konci prvej októbrovej dekády v centrálnych oblastiach Vietnamu záplavy. Žiaľ, sú zranení i nezvestní. Najsilnejší úder živlu pripadol na provinciu Quảng Trị, kde bolo postihnutých viac ako 46 000 ľudí. Viac ako 13 000 ľudí bolo evakuovaných a zaplavených bolo asi 70 komún. Podľa údajov meteorológov bolo dňa 8. októbra v provincii zaznamenaných 422 mm zrážok, kým zvyčajné ukazovatele za celý október sú asi 520 mm. Ešte asi 1 000 ľudí bolo evakuovaných v iných vietnamských provinciách.
Od začiatku októbra bolo v Kambodži záplavami postihnutých približne 14 000 ľudí a zaplavená bola veľká časť osevov i ryžových polí. Na niektorých miestach spadla tretina mesačných zrážok za jeden deň.
Silné záplavy v Thajsku zasiahli asi 12 000 obyvateľov v okrese Pak Chong. Niektorí obyvatelia boli presídlení z dôvodu zničenia ciest i obydlí.
Obyvateľov približne 20-tich dedín potrápilo vyliatie miestnych riek v provincii Savannakhet v Laose. Živel najviac zasiahol asi 900 rodín a poškodil poľnohospodárske plochy.
Rekordné dažde v Malajzii
5. októbra silné dažde spôsobili záplavy v štáte Sabah. Zaplavených bolo viac ako 60 dedín a okolo 400 ľudí muselo opustiť svoje domovy. Poškodené boli stovky obydlí aj infraštruktúra. V oblasti mesta Kota Kinabalu 4. októbra za 24 hodín spadlo asi 170 mm zrážok, pričom za celý október tu zvykne spadnúť približne 350 mm dažďa. .
Rola CO2 v zmene klímy na planéte
To, že žijeme v epoche globálnych klimatických zmien, už nevyvoláva pochybnosti. Dnes uvádzajú mnohí vedci dôkazy o cyklickosti klimatických procesov na planéte, čo popiera výlučný vplyv antropogénneho faktora. Mieru vplyvu CO2 na atmosféru skúmali aj účastníci Medzinárodného spoločenského hnutia „ALLATRA“: