Záplavy a zosuvy, začiatok septembra 2021
Dnes naša civilizácia prežíva množstvo kríz, vrátane klimatickej, ktorá sa prejavuje zvýšením seizmickej i sopečnej aktivity, anomálnymi poveternostnými úkazmi i mnohými inými kataklizmami. Stále viac ľudí je sužovaných náhlymi záplavami. Búrlivé prúdy vody spôsobujú kolosálne materiálne škody, ale čo je najhroznejšie, berú to najcennejšie – ľudské životy.
Čo robiť pri záplavách, sa môžete dozvedieť z Inštrukcie.
Záplavy vo Francúzsku
8. septembra sa vo Francúzsku rozpršalo. Dažde sa stali najsilnejšími za posledných 80 rokov. V niektorých oblastiach krajiny spadlo iba za 2 hodiny 200 mm zrážok. Mimoriadne vážna situácia vznikla v meste Agen, kde boli obyvatelia nútení opustiť svoje zaplavené domy a odcestovať do
Thajsko: krokodíly na slobode
Jeseň je v Thajsku obdobím dažďov, ale stále častejšie anomálne zrážky, zapríčiňujú náhle záplavy. 8. septembra v meste Phatthajá veľmi silno napršalo. Najviac bol zasiahnutý plávajúci trh, z ktorého sa kvôli záplavám oslobodili krokodíly.
Ničivé dažde v Mexiku
Začiatkom septembra sa mexickým štátom Morelos prehnali prívalové dažde, ktoré zapríčinili v niekoľkých municipalitách vyliatie riek. Žiaľbohu sú hlásené obete i nezvestní. Zničených bolo asi 300 domov. Rodinám, ktoré prišli o strechu, bolo poskytnuté útočisko. Zaplavené boli aj niektoré časti municipality Tlalnepantla v štáte Mexiko.
7. septembra v centrálnej časti Mexika začalo znovu výdatne pršať, kvôli čomu sa v štáte Hidalgo vyliali rieky Tula a Rosas. Živel aj tu zabíjal. Obyvatelia desiatok zničených domov zostali bez strechy a mnohým boli zničené aj automobily. V dôsledku katastrofy dochádzalo k hromadným výpadkom v dodávkach elektriny. Aby sa zvýšil prietok v riekach, museli byť otvorené stavidlá na priehradách Requena a Endhó.
Lejaky v Indii
Od 6. septembra padajú na juhovýchode krajiny prívalové dažde, spôsobujúce silné a rozsiahle záplavy. Žiaľ, aj tu sú hlásené obete. Tieto anomálne zrážky vyvolala tlaková níž, ktorá sa sformovala nad Bengálskym zálivom.
Doprava na cestách je z dôvodu ich zablatenia takmer zastavená, čo spôsobilo izoláciu niektorých oblastí. Kvôli neustále stúpajúcej hladine riek v štátoch Telangana a Andhrapradéš pretrváva riziko ďalších záplav.
V dôsledku záplav 6. septembra došlo k masívnemu zosuvu blízko Šimly, hlavného mesta štátu Himáčalpradéš, ktorý zablokoval premávku na tomto úseku cesty. Niekoľko áut zostalo visieť nad priepasťou.
Zosuv v Číne
6. septembra zosuv v mestskej prefektúre Ta-čou (Dazhou) v provincii S’-čchuan úplne zdemoloval dom a zanechal ľudí bez strechy nad hlavou.
Potopa v Nepále
6. septembra zasiahli povodne aj obyvateľov Nepálu. Žiaľ, aj tu boli nahlásené obete, zranenia i nezvestní. Množstvo ľudí zostalo bez strechy nad hlavou, keďže boli zničené stovky domov. Takisto došlo k rozvodneniu riek, čo spôsobilo na príslušných miestach ešte silnejšie povodne i zosuvy. Len za 8 hodín spadlo 120 mm zrážok. Do záchranných prác boli zapojení aj vojaci a policajti, ktorí dokázali zachrániť viac ako 200 ľudí.
Povodeň v Taliansku
V regióne Apúlia začala 6. septembra dažďová povodeň.
Vyliatie Nílu v Sudáne
Dážď zo 4. septembra zapríčinil devastačné záplavy v štáte Biely Níl. Podľa informácií k 6. septembru, záplavy postihli viac ako 61 000 ľudí, žijúcich v 53 sídlach. Bohaté zrážky spôsobili značný vzostup hladiny vody v rieke Níl. Vyliata voda rýchlo zaplavila oblasti blízko brehov.
Prívalové dažde v Ománe
1. septembra došlo k dažďovej povodni v meste Bahla.
Silné záplavy v Španielsku
1. septembra sa v komarkách (okresoch) Montsià a Bajo Ebro (katalánsky Baix Ebre) začali silné záplavy. Povodňové vody, ženúce sa ulicami mestečka Alcanar, odniesli 6 automobilov za hranice mesta. V mestách Alcanar a Ulldecona bolo evakuovaných viac ako 80 ľudí. Medzi mestami Madrid a Toledo bola pozastavená železničná doprava.
Delfíny a aligátory na uliciach USA
Začiatkom septembra sa krajinou prehnal hurikán „Ida“, v súvislosti s ktorým bol vyhlásený mimoriadny stav. Živel spôsobil silné záplavy a aj zabíjal. Na mnohých miestach bola pozastavená pozemná i podzemná doprava.
1. septembra zažili záplavy obyvatelia štátov New York a New Jersey. Zatopených bolo niekoľko staníc metra, kde museli ľudia doslova plávať, aby sa dostali von.
2. septembra začali povodne vo Filadelfii v štáte Pennsylvánia po rozliatí rieky Schuylkill.
3. septembra počas hurikánu „Ida“ v štáte Louisiana silne pršalo, čo vyvolalo situáciu, že v uliciach mesta Slidell uvideli ľudia živého delfína a krátko predtým zo záplavových vôd zaútočil na človeka aligátor. Po útoku už muža nik nevidel. Dažde boli tak silné, že asi milión budov zostalo bez elektriny.
Povodeň v Kolumbii
Prívalové dažde, ktoré začali 30. augusta, zapríčinili povodne, ktoré postihli viac ako 5 000 rodín. Hlásené sú aj nezvestné osoby. Vyliali sa rieky Gaira, Manzanares a Guachaca a úplne zničili 20 domov v meste Santa Marta. Ďalších vyše 220 domov bolo poškodených silne.
Plecom k plecu
Zemetrasenia, záplavy, cunami, zosuvy a ďalšie kataklizmy nás prekvapujú náhle, v okamihu prevracajú náš obvyklý spôsob života, čím sa aj stávajú najnebezpečnejšími, keďže na ne nie sme pripravení. Práve preto je dnes mimoriadne dôležitá pre nás, ľudstvo, zomknutosť. Veď v prichádzajúcom období globálnej zmeny klímy budeme môcť obstáť iba ak si staneme plecom k plecu.
Každý deň sa stále viac neľahostajných ľudí pridáva k budovaniu Tvorivej spoločnosti – sveta, v ktorom každý z nás bude šťastný a istý si zajtrajškom, sveta, kde je hlavnou hodnotou život Človeka.
Vložené video obsahuje CZ a SK titulky