Záplavy a zosuvy vo svete, druhá dekáda apríla 2021
Silné lejaky stále spôsobujú rozsiahle a nečakané záplavy a veľké zosuvy. V polovici apríla tieto ničivé javy zasiahli obyvateľov v Južnej Amerike, Európe a Ázii.
Z tejto Inštrukcie sa môžete dozvedieť, čo treba robiť pri záplavách.
Zosuv vo Veľkej Británii
13. apríla došlo v grófstve Dorset v Anglicku k masívnemu zosuvu. Zosunutá pôda, ktorej hmotnosť dosiahla temer 4 000 ton, prekryla 300 m pláže medzi dvomi sídlami.
Tak veľký zosuv obyvatelia Anglicka nevideli už 60 rokov.
Náhle záplavy v Kolumbii
12. apríla bolo nečakanými záplavami zasiahnutých viac ako 3 200 obyvateľov viacerých sídiel v departmente Bolívar. Rozsiahle záplavy zapríčinil dážď, ktorý trval niekoľko hodín. Po naplnení sa rieka Alférez vyliala z brehov, v čoho dôsledku sa asi 70% mesta El Carmen de Bolívar ocitlo pod vodou.
Deň predtým sa s nečakanou povodňou stretlo asi 200 rodín, žijúcich v meste Villavicencio. Takmer 50 ľudí bolo evakuovaných do bezpečnejších oblastí.
6. – 7. apríla zasiahli záplavy municipalitu El Dorado. Záplavy postihli približne 400 ľudí, zaplavených bolo skoro 100 domov.
Povodne v Rusku
V polovici apríla došlo k desiatkach oblastí Ruska k povodniam. Boli zaplavené domy, pozemky aj cesty. 12. apríla sa v Orenburgskej oblasti z dôvodu vysokej povodne zrútil most cez rieku Samara. Vzostup hladiny vody v rieke na niektorých miestach presiahol 170 cm.
Vyliatie riek v Peru
Od začiatku apríla boli kvôli rozliatiu riek postihnutí obyvatelia niekoľkých provincií v departmentoch Loreto a San Martín.
Záplavy v departmente Loreto začali ešte v marci tohto roku. 20. marca bolo v hlavnom meste provincie Alto Amazonas povodňou zničených asi 3 000 domov. Hĺbka záplavových vôd tu dosahovala 2,2 m. 5. apríla sa vyliala rieka Huallaga a zaliala územie popri brehoch v okrese Teniente César López Rojas. 10. apríla záplavy zasiahli obyvateľov okresu Lagunas.
2. apríla sa so záplavami stretli obyvatelia provincie Santa Cruz , kde bolo zaplavených okolo 250 domov. Pod vrstvou vody sa ocitli aj rozsiahle polia s osevmi.
10. apríla došlo v dôsledku vyliatia riek Ucayali a Morona k zaplaveniu domov v sídlach provincií Requena a Datem del Marañón. V rovnaký deň zasiahli záplavy aj department San Martín, kde bolo evakuovaných 90 ľudí.
12. apríla vyliata Amazonka zasiahla približne 700 obyvateľov provincie Maynas. Živel pritom poškodil viac ako 110 domov.
Dažde v Indonézii
11. apríla viedli silné dažde k rozsiahlemu zosuvu v indonézskej provincii Západná Jáva, kde žiaľ došlo aj k obetiam. Dažde zapríčinili aj záplavy, ktoré postihli viac ako 120 ľudí a živel zničil asi 25 domov.
Existuje východisko?
Ľudia, vidiac stále častejšie prebiehajúce kataklizmy a prírodné anomálie, sa zamýšľajú nad budúcnosťou, nad tým, či existuje východisko z tejto klimatickej krízy. Hlasné prehlásenia o ďalšom znížení emisií CO2 už nikoho neuspokojujú. Veď skutočná príčina procesu zmeny klímy je v inom. Potvrdením je to, že neberúc do úvahy žiadne prijímané opatrenia, klimatické zmeny iba naberajú obrátky, odrážajúc sa na životoch ľudí ničivými kataklizmami.
Dnes stále viac poctivých vedcov bije na poplach, nahlas hovoriac o skutočných príčinách globálnych klimatických zmien. Je to cyklický proces, ktorý sa odohráva každých 12 000 rokov. O tom, že žijeme v Posledných časoch, hovorili proroci všetkých náboženstiev. Teraz o tomto hovoria vedci. Ale východisko existuje! Keď sa zjednotíme na osnove idey vybudovania Tvorivej spoločnosti, kde sa život človeka dostane na prvé miesto, dokážeme nájsť spôsoby ochrániť celé ľudstvo pred globálnymi živelnými katastrofami. Veď práve v Tvorivej spoločnosti budú všetky sily vedy zamerané na blaho všetkých ľudí planéty!