Júnové záplavy alebo začiatok svetovej potopy?
Kataklizmy každý deň doslova na časti trhajú našu planétu – hurikány, tornáda, zemetrasenia, požiare, či záplavy...
Čo robiť pri záplavách, sa dozviete z tejto Inštrukcie.
2. júna v Brjansku (Rusko) už prvá búrka s lejakom a silným vetrom (do 15 m/s) spôsobila záplavy, v dôsledku čoho cesty zmizli pod vodou a odstavené autá jednoducho plávali. Postihnutá bola aj infraštruktúra mesta.
Ankaru, hlavné mesto Turecka, zasiahol 7. júna silný uragán, ktorý zapríčinil aj silné záplavy. Bohužiaľ, došlo aj k ľudským obetiam. Dažďové vody zaplnili podzemné prechody a unášali autá. Vietor bol taký silný, že strhával strechy domov, váľal stromy a lámal elektrické stĺpy.
V ten istý deň došlo v okrese Zapopan štátu Jalisco v Mexiku k najsilnejším záplavám za posledných 50 rokov. V ich dôsledku sa asi 300 000 ľudí ocitlo v izolácii od okolitého sveta. Mnohí ľudia zažívajú akútny nedostatok potravín a pitnej vody. Ľudia sa pred povodňou zachraňujú na strechách domov, odkiaľ ich evakuujú záchranári. V niektorých miestach stúpla záplavová hladina do výšky 90 cm.
8. júna atmosférický front Genesis začal svoje deštrukčné pôsobenie na celom území Grécka – zničil osevy a zaplavil obrovské množstvo ciest.
10. júna zapríčinili záplavy prívalové dažde, ktoré sa prehnali Bosnou a Hercegovinou. Zatopili asi 200 domov a vedľajších stavieb. V dedine Vrbica rozliata rieka odplavila miestne komunikácie.
Ten istý deň v Daškesanskom rajóne Azerbajdžanu spôsobili výdatné zrážky záplavy, ktoré poškodili viaceré komunikácie, mosty a niekoľko áut jednoducho odplávalo v prúdoch vody.
10. júna záplavy postihli aj mesto Mašhad v Iráne.
12. júna anomálne zrážky (za 48 hodín spadlo 90-100 mm, pričom ročný objem je 630mm) spôsobili ozajstnú pohromu v dedine Rakevo a v meste Vraca v Bulharsku. Úsek cesty medzi okresmi Devin a Smoľan doslova zmizol pod vodou a priesmyk Petrochan zostal zablokovaný kvôli zosuvom pôdy, podmytým cestám a povyvracaným stromom.
Vody rieky San José sa 13. júna po prívalových dažďoch vyliali z brehov, pričom spôsobili záplavy v mestečku San José La Arada v departmente Chiquimola na juhovýchode Guatemaly.
Ten istý deň silný dážď zmenil ulice mesta Voronež v Rusku na rieky, unášajúce automobily. Žiaľ, došlo aj k úmrtiu človeka. Poškodená bola tiež infraštruktúra mesta.
A v ten istý deň došlo v národnom parku Yellowstone v USA k rekordným záplavám a početným zosuvom. Prúdy vody strhli most a silne poškodili cesty v danej oblasti.
Našou záchranou je Tvorivá spoločnosť
Dnes už na Zemi nezostal jediný kút, v ktorom by nevyčíňal nejaký živel. Klíma sa každým dňom stáva nebezpečnejšou a nepredvídateľnejšou, nivočí naše domy a berie to najcennejšie – naše životy.
Vo svete, ktorý sme vybudovali, rozprávajú ľudia, ktorí prežili živelné pohromy, že neboli včas varovaní pred blížiacou sa kataklizmou a potom, keď sa po katastrofe ocitli na ulici, nedostali od štátu žiadnu pomoc.
Zrejme sme sa dopustili omylu, keď sme si zvolili utopický formát rozvoja. Avšak ešte máme šancu všetko zmeniť – Tvorivú spoločnosť!