Záplavy v krajinách Európy a Ázie 20. júna 2020
20. júna boli silnými zrážkami vyvolané záplavy v Česku. Žiaľ, aj s usmrtením osôb. V oblasti mesta Frýdlant zatopili búrlivé prúdy vody domy, cesty i poľnohospodárske pozemky. V Jizerských horách spadlo 118 mm zrážok.
20. júna lejaky zapríčinili záplavy v Moskve i Moskovskej oblasti v Rusku. Len za niekoľko hodín tu spadlo viac ako 35 mm zrážok (pričom júnový celomesačný priemer činí 75 mm). 18. júna sa so záplavami, vyvolanými dažďami, stretli obyvatelia Romodanovského a Ičalkovského rajónu Mordvianskej republiky.
20. júna bolo viac ako 1 200 ľudí evakuovaných v sultanáte Johor (Malajzia), kde došlo k záplavám vyvolaným prívalovými dažďami. Na niektorých miestach za 24 hodín spadlo 60 mm dažďa. A v hlavnom meste krajiny, Kuala Lumpur, bolo zaregistrovaných 119 mm zrážok (pri júnovom mesačnom priemere 145 mm).
Lejaky, ktoré zasiahli štát Ásam v Indii, spôsobili druhú vlnu záplav. Od 20. júna bolo evakuovaných viac ako 16 000 ľudí a viac ako 16 500 ľudí bolo živlom postihnutých. Vodou bolo zaplavených takmer 3 000 ha poľnohospodárskych plôch.
Základ pre prežitie ľudstva
Ničivý účinok klimatických katastrof núti stále viac ľudí hľadať nové bezpečné teritóriá pre život. Dôležité je uvedomovať si, že kataklizmy nie sú lokálnym problémom jedného štátu či jedného národa. Je to problém, ktorý sa týka všetkých ľudí na planéte. Veď nikdy nevieš, kde sa ocitneš Ty – medzi klimatickými utečencami, či v radoch prijímajúcej strany.
Na rozhraní rozdielnosti názorov, náboženstiev a kultúr sa možno vyhnúť konfliktu medzi ľuďmi iba vtedy, keď budú v spoločnosti dominovať duchovno-mravné hodnoty, keď v základe vzájomných medziľudských vzťahov budú stáť také pozitívne ľudské vlastnosti, ako sú dobrota, družba, srdečnosť, súcit, vzájomná pomoc a podpora. Len vďaka dominovaniu týchto vlastností v každom z nás dokážeme prekonať akékoľvek klimatické nebezpečenstvo a dôstojne ako celé ľudstvo prejsť týmto zložitým obdobím našich dejín.
Vložené video obsahuje CZ a SK titulky