Záplavy v krajinách sveta, marec 2020
Prívalové dažde naďalej spôsobujú ničivé záplavy a zosuvy v rôznych krajinách sveta. Dochádza žiaľ aj k úmrtiam. S následkami dažďov sa stretli obyvatelia Afriky, Ázie, a tiež Južnej a Strednej Ameriky.
4.-6. marca 2020 boli záplavami postihnutí obyvatelia štyroch oblastí regiónu Omusati v Namíbii. Zo zaplavených teritórií boli evakuované tisícky ľudí. Zrážky zapríčinili prudký vzostup hladiny vôd v riekach, čo viedlo k zaplaveniu území v okolí brehov. Niekoľko sídiel zostalo odrezaných od vonkajšieho sveta. V regióne Oshana dosiahla výška záplavových vôd 120 cm.
Záplavy opäť postihli obyvateľov Tanzánie. Žiaľ, sú aj mŕtvi. V mestách Dar es Salaam, Mbeya a Mwanza boli v súvislosti so zaplavením uzavreté niektoré cesty a čiastočne bolo narušené dopravné spojenie.
2.-4. marca viedli silné lejaky k náhlym záplavám v provinciách Južné, Centrálne a Severné Sulawesi v Indonézii. Postihnutých bolo približne 5 000 ľudí. Z nich asi 1 000 bolo nútených opustiť svoje domovy. Živel zničil desiatky stavieb
Začiatkom marca boli aj obyvatelia provincie Chajbar Paštúnchwá v Pakistane postihnutí prívalovými dažďami, ktoré spôsobili záplavy a zosuvy. Bohužiaľ, sú aj mŕtvi a zranení. Viac ako 50 budov bolo zničených.
V tých istých dňoch prišila slota aj do Vietnamu. Aj tu došlo k úmrtiam a zraneniam. Silný lejak bol sprevádzaný silným vetrom a krúpami. Živlom boli postihnutí obyvatelia siedmich provincií krajiny. Poškodených bolo viac ako 6 800 domov, z nich asi 350 bolo úplne zničených. V meste Sơn La spadlo za tri dni 233 mm zrážok, hoci zvyčajne v marci nespadne viac ako 40 mm zrážok. Na niektorých miestach spadlo do 170 mm zrážok.
Na začiatku marca 2020 záplavy zasiahli aj niekoľko krajín, nachádzajúcich sa v Južnej a Strednej Amerike.
Po lejakoch 2. marca v Brazílii, keď len za 12 hodín spadlo 280 mm zrážok, obyvateľov zasiahli náhle záplavy a ničivé zosuvy. Podľa informácií k 6. marcu zostáva vyše 40 ľudí nezvestných. Ich hľadania sa zúčastňuje viac ako 1 800 ľudí.
2. marca sa so záplavami stretli aj obyvatelia susednej Bolívie. V dôsledku výdatných dažďov sa vyliali rieky, čo viedlo k zaplaveniu 26 sídiel v provincii Ichilo departmentu Santa Cruz. Postihnutých bolo viac ako 780 rodín. Búrlivým prúdom vody bolo poškodených približne 160 domov a tiež 1 500 ha osevov.
Od 28. februára 2020 neprestávajú záplavy v severných oblastiach Hondurasu. Bohužiaľ, aj tu sú mŕtvi i nezvestní. Živlom bolo postihnutých okolo 17 700 ľudí. Takmer 800 obyvateľov bolo evakuovaných. Pre ich rozmiestnenie boli v departmente Cortés zriadené tri evakuačné strediská. V departmente Atlántida sa vylialo niekoľko riek, ktoré odrezali od vonkajšieho sveta obyvateľov 21 sídiel. Poškodených bolo vyše 160 domov.
Globálne kataklizmy
Kataklizmy sa stali globálnymi a zachvacujú rôzne krajiny, nachádzajúce sa na rôznych kontinentoch. Ranami živlov trpia ľudia, ktorí strácajú obydlie, nahromadené materiálne hodnoty a niekedy aj život. Nie je v našich silách zastaviť prírodné katastrofy, predsa však môžeme najhlavnejšie – zachovať ľudský život!
Keď sa ľudský život dostane na prvé miesto u každého človeka a spoločnosti vcelku, keď sa začneme starať o to, aby boli všetci ľudia včas vyvezení z nebezpečných teritórií. Keď sa svetoví vedci zjednotia, aby zdokonalili metódy prognózovania a urobili ich presnejšími. Keď klimatických utečencov budú môcť prijať ako príbuzných tí, ktorí sa nachádzajú v kľudnejších oblastiach planéty. Keď zároveň utečenci prídu ako hostia, vďačne prijímajúci pomoc tých, čo ich obklopujú.
Toto je malý popis sveta, v ktorom vládnu dobrota a ľudskosť, v ktorom sa všetky národy priatelia a zjednotili sa do mnohomiliardovej rodiny. Či bude takým naše ľudstvo, závisí len od nás, od voľby každého človeka na Zemi.
Budúcnosť civilizácie je v rukách každého človeka!