Záplavy v krajinách sveta. Prvá polovica mája 2019
Od 1. do 14. mája spôsobili prívalové dažde (a na niektorých miestach aj aktívne topenie snehu) sériu záplav v štátoch Eurázie, Severnej i Južnej Ameriky. Osobitne vážna je situácia v Európe. Taktiež bol dvakrát za týždeň zaplavený štát Texas v USA.
3. mája územie Indie zasiahol cyklón „Fani“. V dôsledku toho boli úplne zaplavené územia na pobreží. Zvlášť silno bolo postihnuté mesto Puri.
5. mája v meste Vlorë (Albánsko) došlo k povodni.
6. mája viedlo prudké topenie snehu k záplavám niekoľkých sídiel v Jamalskoneneckom okruhu (Rusko).
6. mája silné dažde spôsobili značné zvýšenie hladiny riek Alazani a Inaboti (Gruzínsko), čo viedlo k povodniam. Zaplavených bolo vyše 1 000 ha.
7. mája došlo k záplavám v župe Argeș (Rumunsko).
8. mája výdatné zrážky viedli k zaplaveniu aulu Eľburgan v Karačajsko-Čerkeskej republike (Rusko).
V ten istý deň prívalové dažde zasiahli Houston v Texase (USA) a mestá v jeho okolí a spôsobili záplavy. V meste Humble spadlo 38 cm zrážok. V dôsledku toho boli zaplavené stovky domov.
9. mája bol kvôli ľadochodu na rieke Nižňaja Tunguska vyhlásený režim mimoriadnej situácie v Katangskom rajóne Irkutskej oblasti (Rusko). V dedine Preobraženka bolo zatopených 15 domov a 38 záhrad. 11. mája bol ľadochod zlikvidovaný.
10. mája boli záplavy zaregistrované v meste Środa Wielkopolska (Poľsko) a v hlavnom meste Paraguaja Asunción.
V ten istý deň došlo k záplavám aj v mestečku Jajve v Permskom kraji (Rusko). „Tak nás zaplavilo, že niektorí majú vodu aj v domoch!“ – oznamujú obyvatelia mestečka. Podľa údajov k 11. máju je v Alexandrovskom rajóne zaplavených 26 záhrad a 3 domy.
10. mája silné dažde druhýkrát za týždeň spôsobili záplavy v Houstone (Texas, USA). Okolo 40 obyvateľov bolo evakuovaných. Bez elektrickej energie zostalo 93 000 domov.
11. mája silné dažde vyvolali povodeň v meste Quetzaltenango (Guatemala).
12. mája došlo v dôsledku silného lejaku k záplavám v meste Gomeľ (Bielorusko).
Prívalové dažde, ktoré začali 12. mája, viedli k preplneniu riek v Chorvátsku a Bosne a Hercegovine, čo vyvolalo záplavy.
13. mája boli v provincii Rimini (región Emilia-Romagna, Taliansko) zaregistrované záplavy. Prívalové dažde spôsobili aj zosuvy.
14. mája došlo kvôli výdatným dažďom k záplavám vo Voronežskej a Samarskej oblasti Ruska.
Čas pozrieť sa pravde do očí
Fakty hovoria o nástupe obdobia globálnych klimatických premien. Avšak pri čítaní správ o klíme a pozeraní relácie na túto tému ponúka vedomie poľutovať postihnutých a čím skôr sa prepnúť na niečo iné. Strach z nastávajúcich udalostí sa schováva za nádejou, že všetko vyjde. Alebo za tým, že globálne zmeny sa „udejú niekedy a nás sa nedotknú“. Lenže kataklizmy, ku ktorým dochádza, zachvacujú stále väčší počet krajín a už niet ani jedného kontinentu, ktorého obyvatelia by neboli postihnutí zmenou klímy.
To, ako sa vysporiadame s epochou klimatických zmien, už teraz závisí od každého obyvateľa planéty. Pre nájdenie východiska si treba uvedomiť, že zmeny sú neodvratné a rozptýliť pochybnosti a strach je možné iba poznaním. Tak prečo by sme nemali spojiť naše znalosti, veď potom spoločne dokážeme nájsť východisko? Ak sa zjednotíme na duchovno-mravnom základe, budeme mať šancu nielen prekonať všetky skúšky, ale aj vybudovať šťastnú tvorivú budúcnosť o ktorej sníva každý človek.
Každý človek, ktorý sa túži zúčastniť na jednom spoločnom diele, môže napísať na elektronickú poštu: [email protected]