Záplavy v druhej polovici januára 2022
Prebiehajúca zmena klímy ukazuje, že ani pri všetkom našom technologickom rozvoji nemôžeme zastaviť kataklizmy. Veď v súčasnom spotrebiteľskom formáte spoločnosti nemá ľudský život hodnotu a vedecký potenciál je zameraný na zvyšovanie zisku a nie na hľadanie riešení klimatických hrozieb.
Aj tak sa všetko môže zmeniť! Ak sa my, ako ľudstvo, zjednotíme a vybudujeme novú – Tvorivú spoločnosť, v ktorej bude ľudský život na prvom mieste. A to už bude svet, v ktorom klíma nemôže tak zhubne pôsobiť na životy a osudy miliónov ľudí.
Povodne v Austrálii
12. januára zaliali povodňové vody ulice mesta Lithgow v štáte Nový Južný Wales. Našťastie, zásluhou včasného zásahu záchranárov, nebol nikto zranený.
V období od 20. do 23. januára boli prekonané rekordy ročných zrážok. Aj v takých suchých štátoch, ako je Južná Austrália, sa ustálilo vlhké počasie.
Záplavy na Strednom Východe
14. januára postihli záplavy obyvateľov Kurdistanu a provincie Arbíl, Karkúk a Ninive v Iraku. Nahlásených je niekoľko obetí.
Od 14. do 22. januára spadol v meste Minab v Iráne polročný zrážkový priemer. Spadlo tu asi 400 mm zrážok, pričom za pol roka to býva 65 mm! Záplavy zasiahli obyvateľov približne 300 dedín a poškodili asi 1 200 domov. Evakuovať bolo potrebné vyše 1 000 ľudí do provincie Kermán. 21. januára došlo k opätovným záplavám.
16. januára boli spôsobené silnými zrážkami záplavy v niekoľkých oblastiach Izraelu. Desiatky domov boli zaplavené v pásme Gazy. Obyvatelia mesta Lod boli odrezaní od vonkajšieho sveta.
Záplavy v Južnej Amerike
17. januára zatopili mesto Montevideo v Uruguaji prívalové dažde. Len za 2 hodiny tu spadlo viac ako 100 mm zrážok, čo je viac ako celomesačný januárový priemer. Viac ako 20 000 ľudí zostalo bez svetla. V niektorých štvrtiach boli úplne zatopené autá. Vyhlásený bol červený, najvyšší stupeň ohrozenia.
20. januára zasiahli výdatné zrážky Brazíliu. Žiaľ, nahlásené sú aj obete. Viac ako 35 000 ľudí muselo opustiť svoje domovy. V dôsledku veľmi silných dažďov v meste Osasco v štáte São Paulo boli zaliate cesty a silný prúd uniesol desiatky áut. Rýchlosť vetra dosahovala 60 km/h. Najviac bola postihnutá severná oblasť krajiny, kde v štáte Bahía živel zasiahol celkovo 40 miest.
21. januára sa v dôsledku výdatných dažďov vyliala rieka Alcamayo v Peru a blatom i kameňmi pokryla ulice mesta Machu Picchu. Nahlásené boli zranenia i nezvestní. Zničené boli dva mosty pre peších, niekoľko domov a aj cesty a železnica. V ten istý deň došlo k zosuvu v provincii Utcubamba.
25. januára silné zrážky zapríčinili bahnotok v departmente Iruya v provincii Salta na severozápade Argentíny. V tejto oblasti zriedkavý jav silne vydesil miestnych obyvateľov. Našťastie, nikto nebol zranený.
31. januára zasiahli provinciu Pichincha v Ekvádore najsilnejšie dažde za posledných 20 rokov. Podľa meteorológov množstvo zrážok 40 násobne prevýšilo prognózy. Nevídané dažde zapríčinili silný bahnotok, pri ktorom zahynuli desiatky ľudí a ďalšie desiatky utrpeli zranenia. Prúdy bahna doslova pohltili autá a domy.
Záplavy v Strednej Amerike
31. januára spôsobili silné dažde záplavy na Haiti a v Dominikánskej republike. Tisícky obyvateľov boli evakuované. Bohužiaľ, aj tu sú nahlásené obete. Na Haiti živel úplne zničil asi 2 600 domov. Stovky ľudí, rozmiestnených v dočasných útočiskách, zažili akútny nedostatok pitnej vody, jedla a teplých vecí.
Vlna záplav v Ázii
Silné lejaky, ktoré sa prehnali 18. januára hlavným mestom Indonézie Jakartou, vyvolali záplavy. Evakuovať bolo treba asi 800 ľudí, keďže ich domy boli zaplavené. O dva dni silné dažde zapríčinili záplavy v meste Pekalongan v Centrálnej Jáve, kde bolo treba takisto evakuovať asi 2 600 ľudí. Zaplavených bolo 17 mestských štvrtí.
Прошедший дождь в провинции Хайбер-
Dážď, ktorý spadol v provincii Chajbar Paštúnchwá v Pakistane 20. januára, zapríčinil zosuvy, ktoré poničili a poškodili niekoľko domov. Nanešťastie sú nahlásené obete, zranenia a aj nezvestné osoby. Na mieste pracujú záchranné služby. Na vrcholoch napadli zrážky v podobe snehu.
Záplavy v krajinách Afriky
Od začiatku januára neutíchajú v provincii KwaZulu-Natal na juhovýchode Južnej Afriky búrky so silným vetrom, prívalovými dažďami a ľadovcom. Z dôvodu takých surových poveternostných podmienok bolo nútených evakuovať sa asi 100 ľudí. Aj tu sú hlásené obete a nezvestní.
16. januára sa po dažďoch vyliala rieka Shire v Malawi a prúdy vody rýchlo zatopili ulice mesta Chikwawa. Obyvatelia 20 domov prišli o strechu, keď ich povodňová voda doslova spláchla. Ďalších 80 domov živel vážne poškodil. Evakuovaných bolo viac ako 300 obyvateľov.
17. januára došlo k záplavám v okolí mesta Choma v Južnej provincii Zambie, neďaleko jazera Kariba na hranici so Zimbabwe. Postihli asi 500 rodín. Živel zničil vyše sto domov.
17. januára spôsobili dažde záplavy a zosuvy aj v regióne Analamanga na Madagaskare, pričom zahynuli desiatky ľudí. Takmer 12 000 obyvateľov muselo opustiť svoje domovy, aby našli záchranu v bezpečnejších oblastiach. Za deň spadlo v niektorých oblastiach 75 mm zrážok. Živel zničil viac ako 2 400 domov, poškodil infraštruktúru a zaplavil poľnohospodárske pozemky.
24. januára veľmi silný dážď zapríčinil na svahoch hory Ikirunga v Ugande bahnotoky, ktoré spôsobili smrť niekoľkých ľudí. Živel zničil domy a infraštruktúru v zasiahnutých sídlach na úpätí.
Záplavy v Rusku
19. januára sa po silných dažďoch vyliala v Severskom rajóne Krasnodarského kraja rieka Afips a zaplavila stanicu Smolenskaja.
31. januára spôsobilo záplavy v Krasnodarskom kraji topenie snehu. V niektorých rajónoch bol vyhlásený režim mimoriadnej situácie. V Slavjanskom rajóne zaplavilo asi 700 hospodárstiev.
Dôležitý je každý
„Do Zlatého veku vstúpia ľudia, ktorí sa naučia spájať. A spájanie má aj svoj zákon: dve aury sa navzájom posilňujú 7-krát, ak sú ľudia rovnako zmýšľajúci, vlna je rovnaká, nasmerovaná na jeden cieľ. 3 ľudia - 7 na druhú, to znamená 49 krát. Čím viac ľudí, tým je každý ďalší cennejší, mnohonásobne znásobuje silu. Kolektív je veľká sila. Ak sú 4 ľudia, posilňujú sa navzájom o 7 na 3. mocninu - 343-krát!"
Slová Konstantina Eduardoviča Ciolkovského najlepšie ukazujú, aké dôležité je zjednotenie pre šťastie celej spoločnosti. Už teraz milióny ľudí na celej planéte realizujú všetky potrebné činnosti pre vybudovanie Tvorivej spoločnosti – uskutočňujú unikátne online konferencie (z ktorých posledná bola simultánne tlmočená do 100 jazykov), organizujú okrúhle stoly, vykonávajú milióny sociálnych ankiet na celom svete, natáčajú dokumentárne filmy, odhaľujúce celú šokujúcu pravdu spotrebiteľského formátu spoločnosti.
Pretože uvedomenie si všetkej absurdity súčasného sveta a potreby každého z nás byť šťastným a istým si zajtrajškom, je schopné prevrátiť tento svet a vybudovať spoločnosť, hodnú Človeka.