Povodne, druhá polovica februára 2022
Kataklizmy sú na vzostupe. Dejú sa súčasne a všade. Berú naše životy a životy našich blízkych, náš domov a majetok. Ničia životy aj tým, ktorí žijú v zatiaľ ešte priaznivých oblastiach a nečelia prírodným katastrofám tvárou v tvár. Veď všetko na planéte je prepojené. A klimatická kríza vedie ku krízam v ekonomike, finančnom systéme a ďalších oblastiach ľudského života.
Povodne v Južnej Amerike
17. februára došlo k povodni v okrese Totora, v regióne Amazonas (Peru). Zranených bolo asi 18 ľudí a poškodených bolo 6 domov.
18. februára padal silný dážď v departemente Nariño (Kolumbia). Lejak viedol k záplavám a zosuvom pôdy. Postihnutých bolo viac ako 3 800 ľudí. Žiaľ, sú tam aj mŕtvi. Poškodených bolo viac ako 1120 domov.
Prudké lejaky, ktoré sa začali 20. februára, spôsobili v departemente Chuquisaca (Bolívia) záplavu vody, bahna a trosiek vysokých cez dva metre. Bohužiaľ, existujú obete. Evakuovaných bolo asi 2 500 ľudí, mnohí obyvatelia zostali bez elektriny a pitnej vody. Živel ničil domy, ničil úrodu a hospodárske zvieratá. 90% ciest je zničených.
Kvôli búrke, ktorá sa začala v štáte Espírito Santo (Brazília), bolo 21. februára evakuovaných viac ako 1 200 ľudí. Žiaľ, sú tam aj mŕtvi. O domov prišlo asi 43 rodín. Silnému dažďu a vetru čelili aj obyvatelia štátu Santa Catarina. Zničené bolo telefónne vedenie, elektrické vedenie, vyvrátené stromy. 22. februára za 40 minút viedol dážď v meste Umuarama (štát Paraná) k zaplaveniu ulíc. Silný vietor odnášal strechy z domov, prevracal autá a vyvracal stromy.
Potopa v krajinách Európy
Prívalové dažde, ktoré sa začali 22. februára, vyvolali vo Francúzsku bleskové povodne, ktoré spôsobili škody na viac ako stovke domov, výpadky elektriny a zablokovanie ciest a železníc.
V ten istý deň sa v Shrewsbury (Veľká Británia) vody rieky Severn vyliali z brehov. 23. februára došlo v Tewkesbury v grófstve Gloucester k záplavám.
Záplavy v Južnej Afrike
18. februára silné dažde a bleskové záplavy na predmestí Ivory Park mesta Midrand pripravili o strechu viac ako 180 ľudí. Žiaľ, sú tam mŕtvi a nezvestní.
Záplavy v Ázii
16. februára sa regentstvom Bekasi (provincia Západná Jáva, Indonézia) prehnali silné dažde, ktoré spôsobili vyliatie riek Cikeas a Cileungsi, čo viedlo k záplavám. Živel poškodil vyše 1 400 domov a postihol viac ako 7 800 ľudí. Povodňou utrpelo aj 11 200 obyvateľov mesta Bogor. Živly tam poškodili viac ako 3 200 obytných budov. Na východe Kalimantanu zasiahli silné dažde viac ako 1400 ľudí. Poškodených bolo asi 300 domov.
18. februára viedli silné dažde k záplavám v Centrálnom Kalimantane, ktoré postihli viac ako 400 obyvateľov. Viac ako 80 rodín zostalo bez strechy nad hlavou. Katastrofa postihla aj obyvateľov Severného Kalimantanu, kde povodeň zničila viac ako sto domov, most a niekoľko vzdelávacích inštitúcií. Zranenia utrpelo takmer 300 ľudí.
20. februára postihli povodne a zosuvy pôdy v provincii Stredná Jáva viac ako 90 000 ľudí. Asi 300 ľudí bolo prevezených do bezpečných oblastí. Žiaľ, sú tam aj mŕtvi. Zaplavených bolo viac ako 9 000 domov.
V noci na 24. februára viedli dažde k záplavám v Thajsku. Postihli stovky ľudí.
Lejaky, ktoré sa začali 25. februára, viedli k veľkým záplavám aj v Malajzii. Za dva dni bolo v štáte Terengganu evakuovaných viac ako 3 700 obyvateľov. Záplavám čelilo aj viac ako 800 ľudí žijúcich v štáte Kelantan.
Lejaky v Argentíne
23. februára spôsobila búrka so silným dažďom a krupobitím vážne škody obyvateľom provincie Mendoza. Dažde spôsobili záplavy, vietor vyvrátil množstvo stromov a pretrhol elektrické vedenie, kvôli čomu mnoho ľudí zostalo bez elektriny. Zaplavené boli desiatky domov.
Dažde v Austrálii
26. februára viedli výdatné dažde k záplavám v meste Brisbane (štát Queensland). Ulice mesta boli doslova ponorené pod vodou. Žiaľ, sú tam mŕtvi aj nezvestní.
Podľa vedúceho štátneho meteorológa Davida Granta množstvo zrážok počas niekoľkých dní prekonalo všetky rekordy.
Perspektívy civilizácie
Globálna klimatická zmena a jej dôsledky poukazujú na skutočnosť, že dnes akákoľvek ľudská činnosť nielen môže, ale ako nikdy predtým by mala byť zameraná len na tvorenie. Pretože príroda nám už zo všetkých síl začína diktovať svoje pravidlá. A nepodriaďuje sa nikomu, žije prísne podľa vlastných zákonov. Po ďalšom 12 000-ročnom cykle sa planéta rozkladá. A spolu s ňou, bez ohľadu na naše želanie, môžeme utrpieť aj my, jej obyvatelia.
Všetci však máme reálnu šancu nielen prežiť v tejto klimatickej vojne vyhlásenej samotnou prírodou, ale aj urobiť výrazný skok v evolučnom vývoji celého ľudstva. A tu už všetko závisí len od nás.
Všetko závisí od našej schopnosti zjednotiť sa, od túžby vypočuť jeden druhého a v prípade potreby si podať pomocnú ruku. Teraz už po celej planéte, vo všetkých jej kútoch, hovoria o budovaní „Tvorivej spoločnosti“ – sveta, v ktorom bude život každého človeka hodnotný, kde sa bude myslieť a venovať starostlivosť šťastiu a blahu celej spoločnosti, nie iba jednotlivých ľudí.