Záplavy vo svete, druhá dekáda júna 2020
V dôsledku anomálne výdatných zrážok v druhej dekáde júna sa obyvatelia rôznych kútov planéty naďalej stretávajú s rozsiahlymi záplavami. Na prvý pohľad záplavy nie sú takou pôsobivou pohromou, ako napríklad hurikán, tornádo, alebo zemetrasenie. Ale žiaľ, v poslednej dobe sa v súvislosti s globálnymi klimatickými zmenami dôsledky záplav stávajú čoraz katastrofickejšími a nepredvídateľnejšími.
Francúzsko
11. júna obyvateľov Francúzska zasiahli prívalové dažde. Vyliali sa rieky a postihnuté boli celé sídla. Kvôli zaplaveniu ciest sa niektoré obce ocitli vo vodnej pasci. V Okcitánii, v departmentoch Lozère a Gard spadol za 24 hodín 4-mesačný priemer zrážok, teda 300 mm dažďa!
Silné dažde spôsobili zosuvy – autobusová zastávka skĺzla do rokliny. Najviac boli zasiahnutí obyvatelia komúny Saint-André-de-Majencoules v departmente Gard, kde bola zničená jediná prístupová cesta.
Aj na francúzskom ostrove Korzika prívalový dážď vyvolal dažďovú povodeň v meste Ajaccio, nachádzajúcom sa na západe ostrova. Prúdy vody boli také silné, že na uliciach splachovali automobily a na niektorých miestach autá zatopilo až po strechy.
Rusko
10. júna boli silnými dažďami postihnutí obyvatelia Moskovskej oblasti. V niektorých rajónoch viedli výdatné zrážky k zatopeniu. Najsilnejšie zrážky boli pozorované v Zvenigorode. Prúdy vody na uliciach komplikovali pohyb automobilov, keď siahali až po svetlá.
Na severe Kamčatského kraja v Penžinskom municipálnom rajóne sa prehnali dažde, ktoré spolu s aktívnym topením snehu viedli k značnému zvýšeniu hladiny vôd v štyroch riekach. Z dôvodu vzniknutej zložitej povodňovej situácii boli postihnutí obyvatelia niektorých dedín – čiastočne zaplavené boli obytné domy, hospodárske stavby i cesty.
Silné dažde tiež spôsobili stúpnutie hladiny vody v riekach Krasnojarského kraja, čo viedlo k podmočeniu.
USA
Obyvateľov amerického štátu Louisiana dva dni po tropickej búrke „Cristobal“ zasiahli prívalové dažde. Výdatné zrážky spôsobili záplavy v hlavnom, najhustejšie obývanom meste štátu – New Orleanse.
Zaliatych bolo viac ako 100 ulíc, hladina vody na niektorých miestach dosahovala 1,2 m. Mnohé cesty boli uzavreté. Obyvatelia narazili na problémy s dodávkou elektriny.
Turecko
Silný lejak v hlavnom meste Turecka vyvolal náhlu povodeň, ktorá zasiahla miestnych obyvateľov. Žiaľ, sú aj mŕtvi. Zaplavených bolo viac ako 250 stavieb. V niektorých štvrtiach mesta spadlo do 30 litrov dažďa na meter štvorcový. Ľudia na zaplavených cestách zanechávali automobily a niektorí vodiči zostali v nich uväznení ako v pasci.
Čo robiť pri záplavách, sa môžete dozvedieť z INŠTRUKCIE.
Stále častejšie anomálne prejavy zmeny klímy prekvapujú ľudí nečakane. Sila a frekvencia katakliziem narastá, berú životy a prinášajú deštrukciu. V období prudko sa meniacej klímy, ktoré už nastalo, môže ľudstvo prežiť len ak sa zjednotí. Veď kataklizmy nepoznajú prekážky a hranice. Ale spoločne môžeme prekonať akékoľvek skúšky.
Zjednotiť sa je veľmi ľahké a všetko sa to začína naším vnútorným rozhodnutím. Zjednotenie ľudí na základe morálno-mravných, duchovných hodnôt a ľudskosti umožní nájsť východisko z každej situácie a zachrániť životy všetkých ľudí na Zemi.