Nebývalé sucho a svetová potopa
Dnes už všade pozorujeme katastrofické následky globálnej zmeny klímy – kým jedna časť Zeme doslova vysychá z nedostatku dažďov, tak jej druhá časť sa utápa kvôli anomálnemu množstvu zrážok.
Vo Veľkej Británii prvýkrát v dejinách vyschol prameň Temže. Spustil sa o osem kilometrov nižšie od pôvodného miesta začiatku rieky. Toto vyschnutie sa stalo výsledkom anomálnej horúčavy a absencie zrážok v posledných ôsmich mesiacoch. Júl 2022 sa stal najsuchším od roku 1836.
Francúzsko prežíva najsilnejšie sucho od roku 1958. Na celom pevninskom území boli zavedené obmedzenia používania pitnej vody. Obyvateľom desiatok obcí privážajú vodu nákladnými autami. Sucho sa negatívne odráža na poľnohospodárstve.
Skúpe zrážky a silná horúčava (v júli sa teplota na väčšine územia krajiny blížila k +40° C) zapríčinili zníženie výkonu jednej atómovej elektrárne kvôli vysokej teplote vody v rieke Garonne. Bolo preto rozhodnuté aktivovať všetky krízové útvary.
V Taliansku najsuchšie leto za posledných 70 rokov spôsobuje zníženie úrody olív a viniča. Touto anomálnou horúčavou bolo najpostihnutejšie Toskánsko, keďže tu od marca nepršalo.
Sucho zasiahlo aj Holandsko. Požiadavky na množstvo vody, tečúcej do krajiny riekami, sú značne vyššie, ako sú teraz schopné poskytnúť vodné zdroje. V súvislosti s tým bol od polovice júla vyhlásený prvý stupeň hrozby, hovoriaci o tom, že môžu nastať problémy s vodou, a teraz v auguste bol zvýšený na druhý, čo svedčí o vznikajúcich problémoch.
USA od januára zažívajú najsilnejšie suché vetry. Hladina vody v nádrži Lake Mead na rieke Colorado klesla na svoje minimum od roku 1937. Farmári sú nútení rozpredávať dobytok, pretože ho nemajú ani čím kŕmiť, ani napájať. Trávniky, ktoré je potrebné polievať začali likvidovať – napríklad v južnej Nevade bolo takto zničených asi 4 milióny m2. Vody piatej najväčšej rieky v USA Rio Grande sa začali vyparovať a v štáte Nové Mexiko hrozí úplné vyhynutie ryby Hybognathus amarus.
V čase, kedy sú ľudia jednej časti Zeme sužovaní katastrofálnym nedostatkom vody, obyvatelia iných regiónov sa doslova „topia“ z dôvodu anomálnych zrážok.
Nezvyčajná situácia vznikla v Kalifornii. Pri zažívaní najsilnejšieho sucha za posledných 1 200 rokov, Údolie Smrti nečakane zasiahla povodeň. Z toho dôvodu sa približne 1 000 ľudí ocitlo vo vodnej pasci, keďže nestihli opustiť park kvôli zaplaveným cestám a živel poškodil asi 60 automobilov.
Napríklad aj v Novosibirsku (Rusko) možno na vlastné oči sledovať katastrofický film. Silné dažde s krupobitím premenili ulice na rieky, po ktorých plávali automobily. Burácajúce prúdy vody strhávali mosty. Evakuovaných bolo viac ako 150 ľudí a deväť obcí zostalo izolovaných bez dopravného spojenia. Vyhlásený bol mimoriadny stav.
Prívalové dažde v hlavnom meste Južnej Kórey, Soule, taktiež zapríčinili náhle a ničivé záplavy. Po lejaku sa mesto doslova ocitlo pod vodou. V meste zazneli sirény a ľudia sa pokúšali zachrániť na strechách. Bohužiaľ, rekordný dážď pripravil o život 7 ľudí.
Máme šancu všetko zmeniť
Veľké sucho, katastrofické záplavy, požiare, vymiznutie niektorých druhov flóry a fauny, to všetko je zapríčinené globálnou zmenou klímy. Tieto udalosti názorne ukazujú, ako kataklizmy ovplyvňujú náš život, radikálne meniac sociálnu aj ekonomickú sféru a niekedy aj berúc to najcennejšie – životy.
Avšak, nech je klíma akokoľvek silná vo svojom ničivom konaní, my ľudstvo máme všetky šance nielen vyriešiť problémy s klímou na planéte, ale aj vyviesť celú našu civilizáciu na nový, vyšší stupeň rozvoja. Chceme byť v bezpečí? Máme starosť o budúcnosť našich detí? Prijímame zodpovednosť? Áno. To teda znamená, že je v našich silách vybudovať Tvorivú spoločnosť, ktorá nám zaistí komfort, bývanie, dôstojný život a bezpečnosť!
Vybudovanie Tvorivej spoločnosti, to je reálne východisko zo situácie, ktorá vznikla na planéte!