Nepredvídateľnosť hurikánu „Dorian“, september 2019
7. septembra hurikán „Dorian“ pokračoval vo svojom pohybe a zamieril k atlantickej Kanade. Priniesol poryvný vietor a silný dážď do kanadských provincií Nové Škótsko a Ostrov princa Eduarda. Všetky lety z letiska Charlottetown boli zrušené, rovnako ako trajektová preprava medzi ostrovmi. Rýchlosť vetra pri prechode hurikánu sa odhadovala na 90-100 km/h. V rovnakom čase boli poryvy vetra na východnom pobreží vyše 120 km/h. Živel vážne poškodil línie elektrického vedenia a ráno 8. septembra bolo bez elektriny 47 000 domov.
6. septembra 2019 sa hurikán „Dorian“ priblížil k mestu Wilmington v Severnej Karolíne. Rýchlosť presunu hurikánu dosahuje 6,6 m/s a rýchlosť vetra – 41,6 m/s.
Zvlášť vážne následky postihli obyvateľov mestečka Emerald Isle na ostrove Bogue Banks, kde sa navyše ešte sformovala vodná smršť, ktorá vyšla na súš.
V pobrežných oblastiach Severnej i Južnej Karolíny silný vietor spôsobil búrkové prílivy, ktoré zaplavili územia na pobreží. Obyvatelia viac ako 190 000 domov zostali bez elektrickej energie. V Južnej i Severnej Karolíne boli zaregistrované tornáda. Poškodené boli desiatky domov, pováľané stromy i línie elektrického vedenia.
V očakávaní hurikánu bolo z ohrozených oblastí Južnej Karolíny evakuovaných 800 000 obyvateľov.
Skoro ráno 1. septembra 2019 sa hurikán „Dorian“, ktorému bol pridelený 5., najvyšší stupeň nebezpečenstva, osopil na tri ostrovy, ktoré sú súčasťou Bahamských ostrovov, kde boli zaznamenané dlhotrvajúce vetry s rýchlosťou do 298 km/h a poryvmi do 362 km/h. Žiaľ sú i mŕtvi. Približne 70 000 obyvateľov sa ocitlo v núdzi a potrebujú neodkladnú pomoc.
Viac ako na 24 hodín hurikán zastal nad ostrovom Grand Bahama. V dôsledku toho sa niektoré oblasti zmenili na miesta katastrofy – domy aj administratívne budovy boli zničené do základov, automobily a menšie lietadlá premenené hurikánom na trosky, les sa premenil na holé vetvy, člny prenesené búrkovou vlnou sú zavalené popadanými stromami.
Na ostrove Great Abaco vietor vyvolal búrkový príliv, ktorý zatopil pobrežné sídla a mnohé komunity sa ocitli pod vodou. Hĺbka zaplavenia miestami dosahuje 1,8 m. Na ostrovoch Abaco a Grand Bahama bolo zdemolovaných viac ako 13 000 domov.
„Chcem, aby si všetci pamätali, že domy a iné stavby možno nahradiť novými, ale ľudský život sa ničím nedá nahradiť“ – prehlásil bahamský doktor a politik Hubert Minnis.
Pobrežná ochrana USA vyslala posádky, aby poskytli pomoc pri záchranných prácach na Bahamách.
Rýchlosť vetra v epicentre dosahovala 82,7 m/s. Ale rýchlosť niektorých poryvov vetra až 100 m/s. Hurikán „Dorian“ sa stal druhým najsilnejším hurikánom v severnom Atlantiku za posledných šesť rokov.
Podľa slov zástupcov Amerického národného centra pre hurikány sa „Dorian“ stal tiež najsilnejším hurikánom, ktorý sa osopil na severozápad Bahám za celú históriu meteorologických pozorovaní.
Od samého začiatku sa tropická búrka správala nepredvídateľne. Dokonca ani ráno 1. septembra nemohli meteorológovia dať presnú odpoveď, či vyjde na súš na Floride alebo dôjde do Južnej Karolíny.
Hurikán sa pohyboval mimoriadne pomaly. Za celých 24 hodín (z 2. na 3. septembra) prešiel iba 40 km. Pomalší bol iba hurikán „Betsy“, ktorý v roku 1965 za 24 hodín prešiel len 19 km.
Po prejdení Bahamami cyklón zoslabol na 2. kategóriu nebezpečenstva. Rýchlosť vetra v epicentre klesla na 49 m/s a rýchlosť poryvov na 60 m/s.
Vyše 20 miliónov obyvateľov v štátoch Južná Karolína, Georgia a Florida sa vopred pripravovali na následky silného hurikánu. Obyvatelia sa zásobili jedlom a vodou, pripravovali vrecia s pieskom. V štáte Florida bol vyhlásený mimoriadny stav. Obyvatelia potenciálne nebezpečných oblastí boli evakuovaní.
27. augusta
Niekoľko dní predtým, 27. augusta sa búrka „Dorian“ vrhla prívalovými dažďami na Náveterné ostrovy, rozkladajúce sa vo východnej časti Karibského mora. Rýchlosť vetra vtedy ledva presahovala 22 m/s. Na juhu ostrova Martinik spadlo do 60 mm zrážok, čo prakticky predstavuje tretinu mesačného priemeru. V dôsledku toho boli pobrežné mestá a sídla zatopené.
Na ostrove Barbados búrka spôsobila výpadky v dodávke elektrickej energie.
Kataklizmy. Čo robiť?
Búrka „Dorian“ ešte raz ukazuje, že kataklizmy nemajú hranice a živel ohrozuje životy ľudí nezávisle od vierovyznania, farby kože a krajiny pobytu.
Vidíme, ako každý deň na planéte dochádza k stále viacerým ničivým kataklizmám. Nehľadiac na rozvoj moderných technológií, nie je v našich ľudských silách zastaviť živly. Kataklizmy sú následkom globálnej zmeny klímy, ku ktorej už na Zemi neraz dochádzalo.
Avšak vôbec to neznamená, že sme bezmocní. Keď sa zomkneme pred tvárou prírodných katastrof, dokážeme nielen prežiť, ale aj vybudovať tvorivú spoločnosť, kde ľudský život, česť a priateľstvo budú na prvom mieste.
Všetko závisí od voľby každého z nás. Ak sme už dnes pripravení podať okolitým ľuďom priateľskú ruku, to znamená, že u našej civilizácie existuje zajtrajšok.