Informačně-analytický portál
    

Vysychanie veľkých vodopádov, apríl 2020

Vysychanie veľkých vodopádov, apríl 2020

Vodopády Iguazú, najväčšia kaskáda vodopádov na svete, takmer vyschli. Na konci marca a začiatku apríla 2020 obrovská kaskáda z 275-tich vodopádov, nachádzajúca sa na rieke Iguazú medzi Argentínou a Brazíliou, prežíva najsilnejšie sucho. Zvyčajne prietok vody dosahuje 1 600 m3/s, avšak teraz sa znížil na kritických 288 m3.

Príčinou takého silného sucha je nazvaná dlhá absencia zrážok. 

V marci 2020 sa vďaka družicovým snímkam svet dozvedel, že sa silné zmeny dotkli aj najväčšieho vodopádu v Ekvádore – San Rafael. Na rieke Coca vznikol blízko vodopádu obrovský kráter, ktorý odviedol tok vody. Tak sa vodopád o niečo premiestnil.   

V poslednej dobe na celej planéte miznú vodné rezervoáre, rieky menia svoje korytá. Je to následok prebiehajúcich tektonických procesov. Zem vstúpila do cyklu globálnych zmien, ku ktorému dochádza každých 12 000 rokov.

Avšak, kým pre planétu je to ďalší cyklus, tak naša civilizácia sa s tým stretáva prvýkrát. Veľmi dôležité je, aby sme sa my, ľudia, zjednotili na osnove ľudskosti a tvorenia a už dnes sa pripravili na blížiace sa udalosti. Veď len tvorivá spoločnosť dokáže obstáť v období globálnych katakliziem!

  
Hodnocení: 5 / 5 z 37

Komentáře (1)

Ivan
Ivan #

Zvláštne, aká je naša Zem, resp. príroda krehká. Stačí niekoľko týždňov (mesiacov,) nepršať a najväčší systém vodopádov na svete sa zmení na "jarok". Samozrejme len obrazne, pretože aj tento nízky stav má vyšší prietok ako Váh a Hron pri ich ústí do Dunaja dokopy (spolu asi 250 kubíkov). Na druhej strane, v období dažďov je ten prietok zhruba 23x väčší (okolo 6 500 m3/s). Viď napr. na tomto krátkom videjku aj so zodpovedajúcou zvukovou kulisou: https://www.youtube.com/watch?v=X3nbRMage5Y&feature=emb_logo.
V druhom prípade zas vidno, ako "mäkkučká", "ohybná", no s obdivuhodným povrchovým napätím a takmer nestlačiteľná "obyčajná voda" bez problémov vymyje skalu a urobí si (isteže, opäť dočasne) druhý vodopád. Takže príroda nie je len krehká, ale vie mať aj neuveriteľne silné prejavy. V knihe "Križovatka" od Anastasie Novych sa píše ohľadne týchto prejavov prírody toto: "...naši kolegovia matematici a fyzici spočítali, že našej planéte stačí uvoľniť iba jednu bilióntinu (0,000000000001) energie, uloženej v astenosfére - horných 200 km zemskej kôry, aby za niekoľko hodín došlo k zvýšeniu hladiny svetového oceánu o 3-5 km...". Aj v diskusnej relácii na tomto odkaze sa daná téma preberá: https://allatra.tv/sk/video/zmena-klimy-zaciatok-velkeho-nestastia. Koho to zaujíma, môže nad tým podumať.



ZPRÁVY


VIDEO