Prírodné anomálie v septembri roku 2021
Poveternostné anomálie sa stále častejšie a častejšie vyskytujú v rôznych kútoch planéty. V mnohých krajinách sveta sú pozorované prudké a náhle prepady teploty vzduchu, padanie veľkého ľadovca, silné vetry, sneh, padajúci tam, kde nikdy nebol a tiež prívalové dažde, zapríčiňujúce záplavy, bahnotoky i zosuvy. Toto všetko sú dôsledky globálnej zmeny klímy, spôsobujúce obrovské škody a deštrukciu.
Anomália nad Antarktídou
Ozónová diera sa nad južným pólom vytvára každý rok. Ale v tomto roku sa len za týždeň stala rozlohou väčšia ako Antarktída! Jej rozmery presiahli veľkosť 75 % predtým zaregistrovaných ozónových dier od roku 1979. Vedci tento jav nedokážu vysvetliť.
Ozónová vrstva zaisťuje dôležitú ochranu pred škodlivými ultrafialovými lúčmi, ale za posledné storočie sa významne stenčila.
Teplotné anomálie v USA
24. septembra napadol v meste Anchorage na Aljaške prvý sneh.
7. septembra zasiahla západnú polovicu Severnej Ameriky vlna horúčav. V osade Furnace Creek v kalifornskom Údolí smrti bola zaregistrovaná teplota +50,0° C. Obvykle v tomto ročnom období teplota vzduchu počas horúcich dní nepresahuje +43° C.
Nórsky horúci september
Absolútny teplotný rekord bol zaregistrovaný 8. septembra v meste Drammen – cez deň sa vzduch zohrial na +28,6° C, pričom tu teplota pri horúčavách nepresahuje +23° C.
Silné sneženie v Ekvádore
7. septembra zažili obyvatelia niekoľkých sídiel pre nich netypický meteorologický jav – silné sneženie. Kvôli živlu boli z bezpečnostných dôvodov uzavreté niektoré cesty a pozastavený bol aj pohyb dopravných prostriedkov.
Skorá zima vo Fínsku
14. septembra napadol prvý sneh v mestách Oulu a Kemi. Niekde to bolo až 10 cm. Na ulice musela vyjsť snežná technika.
Anomália v Mexiku
8. septembra sa obyvatelia miest Mexiko a Acapulco stali svedkami nezvyčajného prírodného úkazu. Krátko potom, ako silné podzemné otrasy rozvibrovali Mexiko, sa na oblohe objavili zvláštne záblesky, rýchlo meniace farbu. Odborníci nedokážu nazvať príčinu tohto javu.
Horúčava vo Veľkej Británii
8. septembra bola v Škótsku zaznamenaná teplota +28,6° C. To presahuje priemerné hodnoty v tomto období o 10-15° C. Doterajší rekord bol stanovený v ďalekom roku 1906. Vtedy sa teplomery vyšplhali až na značku +32,2° C.
Japonsko
6. septembra bol o 25 dní skôr ako zvyčajne zaregistrovaný prvý sneh na najvyššej japonskej hore Fudžisan, nachádzajúcej sa na ostrove Honšú.
Africké sneženie
Od 26. augusta kontinent zasiahol intenzívny studený front, ktorý priniesol prívalové dažde, výdatné sneženie, zúrivé vetry aj silný pokles teploty v niektorých oblastiach Južnej Afriky.
Prvá rana živlov prekvapila obyvateľov provincie Západné Kapsko. Ďalej studený front zasiahol obyvateľov viacerých provincií Juhoafrickej republiky zriedkavým, ale nezvyčajne silným snežením a severozápadnými uragánmi s nárazmi do 22 m/s..
Nehľadiac na to, že na južnej pologuli je kalendárna zima, sú však pre Južnú Afriku také prejavy počasia netypické
9. septembra zažili obyvatelia obcí Bana a Bakou v Kamerune zrážky v podobe snehu a ľadovca. Tento úkaz bol spojený so zmenou klímy. Nečakané a netypické zrážky spôsobili ujmu niekoľkým plantážam a poškodili strechy domov. Prerušená bola aj doprava.
Východisko z krízovej situácie prírodných anomálií
Anomálie sú tým, s čím sa dnes ľudstvo stretáva každý deň. Klimatické zmeny menia náš život a my už tieto zmeny pociťujeme v rôznej miere. Veď nárast živelných katastrof a aj ich synchrónnosť nás konštantne vedú ku globálnej kataklizme, v dôsledku ktorej sa značná časť pevniny podľa úsudku vedcov stane pre život neprístupnou.
Epocha globálnej zmeny klímy potrebuje rovnako globálne riešenie. My, ľudia celej Zeme, sa musíme zjednotiť a zmeniť formát spoločnosti zo spotrebiteľského na Tvorivý! Veď iba v Tvorivej spoločnosti možno nasmerovať celý vedecký potenciál našej civilizácie na riešenie klimatického problému.
K tejto pre celé ľudstvo najdôležitejšej medzinárodnej iniciatíve sa možno pridať na stránke allatraunites.com/sk.