Nebezpečná aktivácia sopiek na planéte

Nebezpečná aktivácia sopiek na planéte

Neuplynul ani mesiac, ako sa na planéte zaktivizovalo deväť sopiek.

28. novembra sa po dlhom 40-ročnom spánku zobudila sopka Mauna Loa na ostrove Havaj v Havajskom súostroví (USA). Veľmi zriedkavý jav, kedy na ostrove eruptujú súčasne dve sopky – prebudená Mauna Loa a stále aktívna Kilauea, veľmi pozorne sledujú nielen odborníci, ale aj obyvatelia ostrova. Rovnako sa zobudila sopka Cotopaxi v Ekvádore. Naposledy vybuchla v roku 2015, predtým však mlčala celých 140 rokov. Zatiaľ sa nad kráterom vznáša hustý dym.

1. decembra bola spozorovaná aktivácia sopky Villarrica v Čile. Rýchlo bol vyhlásený stredný, oranžový stupeň ohrozenia. Večer bolo vidieť ohnivé jazyky vystupujúce z kráteru, hoci samotná erupcia ešte nezačala.

Už 2. decembra nasledovala známa sopka Sakuradžima v Japonsku. Aj tu bol vyhlásený stredný, tretí stupeň ohrozenia z päťstupňovej stupnice.

3. decembra nasledovalo vychrlenie popola zo sopky Kerinci v centrálnej časti ostrova Sumatra v Indonézii. Obyvatelia boli vyzvaní k ostražitosti. Prebrala sa aj jedna z najväčších sopiek na polostrove Kamčatka v RuskuŠiveluč. Tu bol takisto vyhlásený oranžový stupeň ohrozenia, keďže vyvrhovaný popol je nebezpečný pre lety lietadiel.

4. decembra dala o sebe vedieť aj sopka Popocatepetl v Mexiku. Obyvatelia boli vyzvaní pozorne sledovať správy.

Dva dni po poslednej erupcii v Indonézii sa 5. decembra na ostrove Jáva aktivizovala ďalšia sopka Semeru. Z jej okolia bolo evakuovaných asi 100 ľudí. Stupeň ohrozenia bol zvýšený z tretieho na najvyšší, štvrtý.

Čo nás čaká?

  • Prečo sa aktivizuje toľko sopiek? Čím to ohrozuje každého človeka?
  • Čo sa v skutočnosti deje s našou planétou?
  • Aké je východisko zo vzniknutej situácie na Zemi?
Odpovede na tieto aj iné otázky je možné nájsť vo fóre „Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení“.

  
Hodnocení: 5 / 5 z 14
  sopky
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO