Informačně-analytický portál
    

Prachové búrky v krajinách sveta, apríl 2020

Prachové búrky v krajinách sveta, apríl 2020

16. apríla 2020 oblaky prachu pokryli Horný Západný, Horný Východný a tiež Severný región Ghany. Kvôli búrke silne poklesla viditeľnosť. Obyvateľom bolo dôrazne odporúčané skrátiť pobyt na otvorenom vzduchu. 

Podľa slov odborníkov z Meteorologickej agentúry Ghany tento jav spôsobil suchý a prašný západoafrický pasát zo Sahary.

Avšak, kým pre obyvateľov Ghany, krajiny, rozkladajúcej sa v Západnej Afrike na pobreží Guinejského zálivu, je takýto poveternostný úkaz anomálny, tak pre obyvateľov Ukrajiny sa prachová búrka stala úplnou neočakávanosťou.

16. apríla prachový oblak pokryl Kyjevskú, Černigovskú a Žitomirskú oblasť. Rýchlosť nárazov vetra dosahovala 22 m/s. Z dôvodu nízkej viditeľnosti došlo k niekoľkým dopravným haváriám. Žiaľ, aj k úmrtiam. Silný vietor váľal stĺpy, stromy a trhal línie elektrických vedení.

Zamestnanci Odboru ekológie a prírodných zdrojov KGGA (pozn. – Kyjevskej mestskej štátnej správy) vysvetlili, že príčinou prachovej búrky sú klimatické zmeny. Zima bez snehu a nízka úroveň zrážok viedli k poklesu spodných vôd a vzdušnej erózii pôdy. V dôsledku toho sa vytvoril prach, ktorý silný vietor zdvihol do vzduchu a zahalil ním sídla.

Prachové búrky v krajinách sveta, apríl 2020
Prachové búrky v krajinách sveta, apríl 2020
Prachové búrky v krajinách sveta, apríl 2020
Prachové búrky v krajinách sveta, apríl 2020
Prachové búrky v krajinách sveta, apríl 2020
Prachové búrky v krajinách sveta, apríl 2020
Prachové búrky v krajinách sveta, apríl 2020
Prachové búrky v krajinách sveta, apríl 2020
Prachové búrky v krajinách sveta, apríl 2020

Globálna zmena klímy

Klíma planéty sa prudko mení. Ľudia žijúci na rôznych kontinentoch sa stále častejšie stretávajú s kataklizmami a najrôznejšími anomálnymi javmi. Čo očakávať od nového desaťročia? A aká bude budúcnosť ľudstva v podmienkach blížiacich sa globálnych katakliziem? A hlavne – čo môže urobiť každý z nás, aby naša civilizácia mala budúcnosť?

Odpovede na tieto a mnohé iné otázky sú v relácii „Zmena klímy. Začiatok veľkého nešťastia“ (SK i CZ titulky k dispozícii).

  
Hodnocení: 5 / 5 z 20

Komentáře (2)

Michal
Michal #

Potvrzuji tyto zprávy, protože jsem se nacházel v Kyjevě a fotky přesně odpovídají tomu co jsem na vlastní oči viděl.Díky za tyto informace, konečně jsem se dozvěděl co se opravdu dělo.

Ivan
Ivan #

Áno, niekde v polopúštnych či púštnych oblastiach človek akosi "rozumie", čo sa deje v takomto prípade. Horšie je to vtedy, ak sa takýto jav vyskytne niekde, kde o ňom dovtedy nechyrovali. A neochvejne sa blížiace klimatické zmeny budú stále častejšie podobnými javmi "prekvapovať" obyvateľov oblastí, v ktorých sa predtým nevyskytovali. Nie všetky dnes obývané miesta zostanú o pár rokov vhodnými pre život.
Zvláštne je, že my, ľudia žijúci v rozvinutých krajinách, si naivne myslíme, že my budeme tou prijímajúcou stranou a že to ku nám sa budú utiekať klimatickí utečenci. Ako to ale bude vypadať, ak budeme my musieť húfne a v rýchlosti migrovať niekam do "chudobných končín" bez infraštruktúry , dostatočného zdravotného zabezpečenia - kde budeme bývať, čo budeme jesť, ako si zadovážime potrebný odev ak sa zrúti ekonomika a peniaze stratia hodnotu, ako si tam niekde nájdeme prácu, ako sa vysporiadame s iným podnebím, inou kultúrou, či dokonca vierou, s inými pravidlami, právom a podobne? Ako nás tam prijmú domáci a prijmú nás vôbec?
Keď sa pozrieme na dnešnú situáciu, ako nejaký "neviditeľný" vírus stavia do pozoru celé moderné ľudstvo, celoplanetárnu ekonomiku, keďže je nový a niet vyskúšaných postupov, liekov a vakcín, čo bude, ak sa niečo podobné "objaví" v krízovej situácii globálnej kataklizmy? Kto a ako to potom zvládne, keď teraz, v relatívne pokojnej dobe a s ešte poväčšine fungujúcou ekonomikou a zásobovaním takmer "ťaháme za kratší koniec"?
Je naozaj čas (nielen v zmysle, že táto pandémia ho mnohým nečakane „darovala“, ale najmä v zmysle, že sa veľmi rýchlo kráti pred nástupom klimatického chaosu, ktorý už „klope na dvere“) zamyslieť sa nad tým, kam spejeme a čo s tým môžeme urobiť. Čo je skutočne dôležité a na čo zamerať našu pozornosť, energiu, čas i sily. Každý jeden z nás, každý je v tomto procese dôležitý. V relácii „Zmena klímy. Začiatok veľkého nešťastia“ https://allatra.tv/sk/video/zmena-klimy-zaciatok-velkeho-nestastia sa hovorí o možných východiskách, o potrebných krokoch. Otázka je – vykročíme tým smerom?



ZPRÁVY


VIDEO