Prachové búrky v krajinách sveta, apríl 2020
16. apríla 2020 oblaky prachu pokryli Horný Západný, Horný Východný a tiež Severný región Ghany. Kvôli búrke silne poklesla viditeľnosť. Obyvateľom bolo dôrazne odporúčané skrátiť pobyt na otvorenom vzduchu.
Podľa slov odborníkov z Meteorologickej agentúry Ghany tento jav spôsobil suchý a prašný západoafrický pasát zo Sahary.
Avšak, kým pre obyvateľov Ghany, krajiny, rozkladajúcej sa v Západnej Afrike na pobreží Guinejského zálivu, je takýto poveternostný úkaz anomálny, tak pre obyvateľov Ukrajiny sa prachová búrka stala úplnou neočakávanosťou.
16. apríla prachový oblak pokryl Kyjevskú, Černigovskú a Žitomirskú oblasť. Rýchlosť nárazov vetra dosahovala 22 m/s. Z dôvodu nízkej viditeľnosti došlo k niekoľkým dopravným haváriám. Žiaľ, aj k úmrtiam. Silný vietor váľal stĺpy, stromy a trhal línie elektrických vedení.
Zamestnanci Odboru ekológie a prírodných zdrojov KGGA (pozn. – Kyjevskej mestskej štátnej správy) vysvetlili, že príčinou prachovej búrky sú klimatické zmeny. Zima bez snehu a nízka úroveň zrážok viedli k poklesu spodných vôd a vzdušnej erózii pôdy. V dôsledku toho sa vytvoril prach, ktorý silný vietor zdvihol do vzduchu a zahalil ním sídla.
Globálna zmena klímy
Klíma planéty sa prudko mení. Ľudia žijúci na rôznych kontinentoch sa stále častejšie stretávajú s kataklizmami a najrôznejšími anomálnymi javmi. Čo očakávať od nového desaťročia? A aká bude budúcnosť ľudstva v podmienkach blížiacich sa globálnych katakliziem? A hlavne – čo môže urobiť každý z nás, aby naša civilizácia mala budúcnosť?
Odpovede na tieto a mnohé iné otázky sú v relácii „Zmena klímy. Začiatok veľkého nešťastia“ (SK i CZ titulky k dispozícii).