Skorá zima v centrálnom Rusku? September 2019
23. septembra 2019 prvýkrát nasnežilo v republikách Tatársko a Čuvašsko. V Nižnekamskom rajóne Tatárska stĺpce ortuťových teplomerov prvýkrát v túto jeseň klesli pod nulu. Treba poznamenať, že sneženie je v strede septembra pre tento región anomálnym úkazom.
Nečakane neskoro večer silné sneženie pokrylo Kazaň, hlavné mesto Tatárska. Mokrý sneh pokrýval ulice mesta a vytváraj neveľké záveje.
V ten istý deň napadol sneh v Beloreckom rajóne republiky Baškirsko. A v Abzelilovskom rajóne prvé sneženie nastalo 21. septembra. Na Beloreckej trase bol kvôli poveternostným podmienkam sťažený pohyb automobilovej dopravy.
Obyvatelia viacerých rajónov sa na nečas pripravujú už teraz. Celkovo ľudia pripravili viac ako 150 000 ton piesku a 25 000 ton soli, aby boli pripravení na poľadovicu.
22. septembra nasnežilo v Ivanovskej, Tverskej, Vladimirskej, Kostromskej a Jaroslavskej oblasti. V Tverskej oblasti bol mokrý sneh sprevádzaný aj silným vetrom. V Jaroslavskej a Ivanovskej oblasti bola v súvislosti s nečasom vyhlásená mimoriadna výstraha.
Sneh s ľadovcom napadol aj v Moskovskej oblasti. Jedna z obyvateliek Solnečnogorska komentuje vzniknutú situáciu:
„Také rýchle ochladenie je v septembri pre Podmoskovsko veľmi netypické. Podobné počasie býva obvykle v strede októbra. V prvom rade sa táto klimatická anomália odrazila na živote ľudí. V bytoch je veľmi zima – vykurovanie zatiaľ nespustili a vonku sú mimoriadne nízke teploty v noci i cez deň. Kvôli silnému chladu prešli školy na skrátený grafikon práce. Do 14. septembra bolo v Podmoskovsku netypicky horúco, teplota bola stabilne nad 20 stupňov. Ľudia chodili v letnom odeve. Ale teraz si mnohí obliekajú zimné bundy, vodiči začali prezúvať automobilom zimné gumy.“
21. septembra bezpečnostné kamery zaznamenali metelicu v rekreačnom stredisku „Roza Chutor“ v Soči (Krasnodarský kraj), nachádzajúcom sa vo výške 2 320 metrov. Tak skoré sneženie tu nebolo pozorované posledných päť rokov.
Klimatické anomálie. Čo robiť?
Prudké prepady teploty vzduchu, ničivé zemetrasenia, prebúdzanie sopiek, mocné hurikány a tajfúny, silné dažde, spôsobujúce záplavy, zosuvy i bahenné prúdy... Dennodenne sa obyvatelia tej či onej oblasti planéty stretávajú s kataklizmami, o ktorých predtým iba čítali.
Klíma sa mení a je to už nepopierateľný fakt, očividný aj tým, ktorí sú ďaleko od klimatológie. Mnohí si kladú otázku, čo môžeme urobiť, aby sme boli pripravení na prírodné anomálie.
Odpoveď – existuje! Nepozerajúc pritom na to, že nie je v silách nás, ľudí, vzdorovať globálnym zmenám klímy, keďže je to cyklický proces, už neraz sa na Zemi opakujúci. Avšak už dnes sa môžeme zjednotiť na osnove družby, dobra a tých kultúrnych hodnôt, ktoré sú pre nás všetkých jednotné. Už dnes môžeme na hlavné miesto postaviť ľudský život!
Len svetové spoločenstvo, zjednotené ľudstvo má šancu úspešne prežiť kataklizmy, ktoré sa stávajú stále deštrukčnejšími. Dnes budúcnosť celej civilizácie závisí od každého človeka.