Devastačné povodne, september 2020
Katastrofické povodne a záplavy neustále sužujú obyvateľov rôznych regiónov planéty. Živel prináša deštrukciu, devastuje úrodu, nivočí strechu nad hlavou a niekedy berie aj ľudské životy.
Intenzívne dažde v Španielsku
Po intenzívnom lejaku 24. septembra postihli obyvateľov niektorých štvrtí Madridu záplavy. Niekoľko staníc metra doslova zmizlo pod vodou, v dôsledku čoho bola prerušená jeho premávka.
Záplavy a zosuvy v Mexiku
Od 14. do 19. septembra potrápili obyvateľov mexického štátu Oaxaca silné záplavy a zosuvy, spôsobené výdatnými dažďami. Žiaľ, kataklizma zapríčinila aj smrť ľudí. V mestečku Santa María Jacatepec za 24 hodín spadlo 165,5 mm zrážok, čo je viac ako septembrový mesačný zrážkový priemer. V niekoľkých municipalitách Papaloapanského regiónu bol zavedený výnimočný stav.
Povodne v Rusku
Mohutná povodeň zasiahla asi 30 sídiel v Chabarovskom kraji. V dôsledku prívalových dažďov dosiahla 21. septembra hladina vody na rieke Amur v meste Chabarovsk značku 6,27 m. Pričom kritická výška hladiny je 6,0 m. Zatopených bolo asi 30 domov a poškodená bola infraštruktúra. Na centrálnom nábreží mesta obyvatelia stavali hrádzu, ktorá by mala zadržať vodu do výšky hladiny 7,30 m.
Vodný režim rieky Amur je monitorovaný posledných 120 rokov. Za tú dobu pomerne často dochádzalo k silným povodniam a rozsiahle záplavy sa vyskytujú periodicky každých 10-15 rokov. Tieto územia spadajú pod vplyv silných cyklónov, ktoré prinášajú veľké množstvo zrážok z Tichého oceánu.
„Červený“ stupeň ohrozenia vo Francúzsku
Výdatné dažde na juhu Francúzska 19. septembra zapríčinili silné záplavy. Podľa údajov od meteorológov spadol v niektorých oblastiach departmentu Gard za 12 hodín štvormesačný priemer zrážok a hladina rovnomennej miestnej rieky stúpla do výšky 7,5 m. Evakuované boli stovky ľudí a vyhlásený bol červený stupeň ohrozenia.
Katastrofické záplavy v Indonézii
Silné záplavy zasiahli provincie Západná Jáva a Jakarta. Žiaľ, došlo aj k úmrtiam. Zatopilo okolo 300 domov a poškodená bola infraštruktúra. Niekoľko stovák ľudí bolo potrebné evakuovať. 22. septembra na niektorých miestach spadlo za 24 hodín viac ako 200 mm zrážok.
V plynúcom roku tieto územia neboli katastrofickými záplavami postihnuté prvýkrát. Celkovo došlo v krajine v období od januára do septembra k asi 800 záplavám a povodniam a aj k vyše 350-tim zosuvom. Podľa výpočtov odborníkov v severnej časti hlavného mesta Jakarta stúpla hladina vody za posledných 10 rokov o 2,5 m a v niektorých jeho štvrtiach stále stúpa približne o 0,25 m/rok. Takmer polovica mesta sa teraz nachádza nižšie ako hladina mora.
V jednote je sila
Reálie našej doby sú také, že dnes si žiadny človek nie je istý zajtrajškom, ak vezmeme v úvahu globálne civilizačné problémy vrátane klimatických. Ale nás spájajú nielen neriešené problémy, ale aj to vnútorné, po čom túži každý a o čom hovoria v rôznych náboženstvách sveta.
Účastníci globálneho projektu MSH „ALLATRA“ „Jediné zrno“ nachádzajú potvrdenia spoločného duchovného dedičstva všetkých národov. Hovorí to o jednote ľudstva v duchovno-mravnej rovine, veď máme spoločnú planétu i spoločné zdroje a spolu sme schopní prekonať mnohé skúšky, zvlášť na prahu globálnych klimatických zmien.