Ničivé tornáda v USA na konci februára 2023
21. februára 2023 sa mestom Lawrence Township v štáte New Jersey prehnalo ničivé tornádo kategórie EF2 podľa rozšírenej Fujitovej stupnice. Rýchlosť vetra dosahovala 115 km/h. Poškodených bolo viac ako 10 rodinných domov, automobily a vyvalených bolo mnoho stromov.
26. februára sa osopili tornáda aj na štáty Oklahoma a Kansas. Zvlášť deštrukčne tornádo zasiahlo mesto Norman v Oklahome, kde došlo k zraneniu desiatok osôb. Poničené boli domy, stromy boli povyvracané aj s koreňmi a popretŕhané boli linky elektrického vedenia. Približne 62 000 obyvateľov zostalo bez elektriny.
„Bol to pomerne zriedkavý jav, historický, čo do množstva strihu vetra (pozn. - prudkých zmien jeho smeru a rýchlosti)“, - povedal Bruce Thoren, meteorológ Národnej meteorologickej služby v Normane, pokiaľ ide o oklahomské vzdušné víry, pričom poznamenal, že v tomto štáte bolo vo februári od roku 1950 (teda za 73 rokov) zaznamenaných iba 51 tornád. Pre porovnanie trendu, len v roku 2023 ich bolo zaregistrovaných už 11, čo predstavuje viac ako 20 % zo všetkých februárových tornád v tomto sledovanom období.
27. februára boli ešte štyri smršte zaznamenané v štáte Illinois. Našťastie, ani jedna nespôsobila významné škody.
Donedávna bolo tornádo vo februári veľmi zriedkavým úkazom. Avšak v tohtoročnom februári sa územím USA prehnalo 49 tornád, z ktorých 8 bolo kategórie EF2. Podľa odborníkov to zapríčinila zmena klímy.
Výstraha ľudstvu
Vedecká správa s výsledkami 26-ročných výskumov, odhaľujúca pravé príčiny súčasných zmien klímy, bola prezentovaná 12. novembra 2022 na medzinárodnom online fóre Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení.
Prečo sa topia ľadovce, silno sa zohrieva oceán a Golfský prúd sa zastavuje?
Pre koho je výhodná falzifikácia údajov o zemetraseniach?
Čo sa stalo v roku 1995?
K akým procesom dochádza v útrobách Zeme a na iných planétach?
Koľko času zostáva ľudstvu?
Čo sa bude s klímou diať ďalej a ako môžeme vyriešiť tento problém?