Ničivé zemetrasenia, január 2021
Zemetrasenia – živelné pohromy, niekedy ničivé, s ktorými sa stretávajú mnohí obyvatelia planéty. V poslednej dobe je pozorovaný významný nárast frekvencie i sily seizmických udalostí, čo predstavuje reálnu hrozbu pre obyvateľov, žijúcich v rôznych oblastiach.
Čo je potrebné robiť pri zemetrasení, čítajte v Príručke.
Antarktída
23. januára o 23:36 (UTC) došlo k zemetraseniu s magnitúdou 7,1 pri pobreží Antarktídy. Epicentrum seizmickej udalosti bolo zaregistrované približne 1 300 km od čilského mesta Punta Arenas. Ohnisko ležalo v hĺbke 10 km. Z čilskej antarktickej základne generála Bernarda O'Higginsa bolo evakuovaných 80 ľudí.
Španielsko
23. januára došlo k zemetraseniu s magnitúdou 4,4 na juhu Španielska v hĺbke len 2 km. Nanešťastie sú aj zranení. Epicentrum sa nachádzalo v meste Santa Fé. Seizmická udalosť zasiahla niekoľko miest v provincii Granada a celkovo poškodila 5 budov. Podzemné otrasy pocítili aj obyvatelia susednej provincie Jaén. O niekoľko hodín došlo k ďalšiemu podzemnému otrasu, ktorého magnitúda dosiahla 3,3.
Zemetrasenie sa v provincii Granada stalo najsilnejším za posledné desaťročie.
Indonézia
21. januára bolo zaznamenané silné zemetrasenie s magnitúdou 7,0 v hĺbke 119 km vo Filipínskom mori, neďaleko súostrovia Talaud v Indonézii.
Podľa slov miestnych obyvateľov bolo slabé trasenie cítiť v 500 km vzdialenosti od epicentra. Mierne rozkolísanie zreteľne spozorovali obyvatelia mesta Davao (318 km severozápadne od epicentra).
Peru
V noci na 21. januára otriasla séria silných zemetrasení južné Peru. Magnitúda seizmických udalostí dosiahla od 4,8 do 5,5. Hypocentrá ležali v hĺbke 10 km a epicentrá približne 105 km od mesta Ica. Podzemné otrasy bolo cítiť vo viacerých departmentoch Peru.
Argentína
19. januára o 02:46 (UTC) došlo v Argentíne k ničivému zemetraseniu s magnitúdou 6,4. Hneď za ním nasledovala séria silných dotrasov. V dôsledku boli poničené budovy a niektoré cesty boli uzavreté kvôli spôsobeným zosuvom. Hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke 20 km. Epicentrum bolo zaregistrované 40 km od mesta San Juan. Podzemné otrasy cítili aj obyvatelia susedného Čile.
Afganistan
16. januára o 20:02 (UTC) došlo k zemetraseniu s magnitúdou 5,5 v pohorí Hindúkuš. Hypocentrum ležalo v hĺbke 191 km. Epicentrum sa nachádzalo 38 km od mesta Jurm. Podzemné otrasy zacítili nielen obyvatelia Afganistanu, ale aj Pakistanu, Tadžikistanu, Uzbekistanu a niektorých štátov Indie.
Irán
15. januára otriasli juh Iránu podzemné otrasy s magnitúdou 5,4. V provincii Hormozgán boli poškodené niektoré budovy. Hypocentrum bolo v hĺbke 12 km a epicentrum bolo zaregistrované 96 km od mesta Bandar Abbás. Seizmickú udalosť pocítili obyvatelia Iránu, Spojených arabských emirátov i Ománu.
Guatemala
15. januára došlo k seizmickej udalosti s magnitúdou 5,9 pri pobreží Guatemaly. Hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke 10 km. Epicentrum ležalo 47 km od mesta Champerico. Zemetrasenie pociťovali obyvatelia viacerých oblastí Guatemaly i Mexika.
Hodnota života
Počet katakliziem prudko stúpa. Nepozerajúc ani na moderný rozvoj vedy a technológií, v spotrebiteľskej spoločnosti sa hodnota ľudského života často stavia pod záujmy štátu alebo jednotlivcov. Avšak ľudstvo chápe zhubnosť a absurdnosť takéhoto formátu spoločnosti, najmä v období prichádzajúcich globálnych klimatických zmien. Toto chápanie povzbudzuje ku konaniu. Už dnes sa vytvára Tvorivá spoločnosť, kde verejná samospráva vylučuje moc jedného človeka nad iným i nerovnosť, a kde najvyššou hodnotou je ľudský život.
Stále viac ľudí reaguje na ideu nového formátu spoločnosti a každý môže vniesť svoj vklad, stačí sa pridať.