Seizmická aktivita na planéte, 19. – 22. september 2021
Na celej Zemi pociťujú ľudia zvýšenie seizmickej aktivity a dosť ich to ľaká. Zemetrasenia s vysokou magnitúdou sa odohrávajú na miestach, kde predtým nebývali. Často prinášajú značnú deštrukciu, ľudia zostávajú bez obydlí a stávajú sa klimatickými utečencami. Vedci pozorujú stále stúpajúcu seizmickú aktivitu a jej synchronizáciu so sopečnou aktivitou.
Z tejto Príručky sa dozviete, čo robiť pri zemetrasení.
Nikaragua
22. septembra došlo k silnému zemetraseniu s magnitúdou 6,5 pri pobreží Nikaraguy. Hypocentrum tejto seizmickej udalosti ležalo v hĺbke 30,7 km a epicentrum sa nachádzalo 78 km juhozápadne od mesta Jiquilillo.
Rusko
22. septembra došlo k dvom zemetraseniam v horách Altajskej republiky. Epicentrum prvého s magnitúdou 3,4 bolo 45 km od hranice s Mongolskom. Magnitúda druhého dosiahla 3,3.
V ten istý deň zažili silné zemetrasenie aj obyvatelia Zabajkalského kraja. Jeho magnitúda dosiahla 5,5. Epicentrum sa nachádzalo 55 km od mestečka Novaja Čara a ohnisko ležalo 10 km hlboko. Otrasy boli citeľné vo veľkej časti kraja.
Filipíny
22. septembra došlo k zemetraseniu s magnitúdou 4,7. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo 27 km od Puerto Galera.
Čile
21. septembra pocítili podzemné otrasy obyvatelia viacerých regiónov krajiny pri seizmickej udalosti s magnitúdou 6,4 neďaleko pobrežia regiónu Bío-Bío. Hypocentrum ležalo v hĺbke 17 km a epicentrum sa nachádzalo 36 km od prístavného mesta Talcahuano.
Austrália
21. septembra vystrašilo obyvateľov štátu Victoria jedno z najsilnejších zemetrasení za celú históriu pozorovaní, ktorého magnitúda dosiahla 5,9. Ohnisko bolo v hĺbke 10 km a epicentrum 38 km od mestečka Mount Buller. Krátko po prvom otrase obyvatelia pocítili dotras s magnitúdou 4,0. Táto seizmická udalosť spôsobila značné škody na budovách aj líniách elektrického vedenia.
Zemetrasenie bolo také silné, že jeho ozvenu pocítili aj v Adelaide, vzdialenom 800 km v štáte Južná Austrália a aj v Sydney, ktorý je vzdialený 900 km a nachádza sa v štáte Nový Južný Wales..
Treba poznamenať, že východ Austrálie sa nachádza v strede Austrálskej tektonickej platne a zemetrasenia v tejto oblasti sú neobvyklé. Magnitúda tohto zemetrasenia vo Victorii bola vyššia, ako pri najsmrteľnejšom otrase v krajine, ktorý mal magnitúdu „len“ 5,6 (v Newcastli, Nový Južný Wales, v roku 1989).
Tichý oceán
20. septembra bola zaregistrovaná seizmická udalosť s magnitúdou 6,0 v Tichom oceáne neďaleko súostrovia Kurily. Hypocentrum ležalo v hĺbke 25 km a epicentrum 375 km od Kuriľska.
India a Mjanmarsko
19. septembra pocítili obyvatelia v blízkosti hraníc oboch štátov seizmickú udalosť s magnitúdou 5,1. Jej ohnisko bolo v hĺbke 79 km a epicentrum sa nachádzalo 110 km od mesta Imphál, ktoré je hlavným mestom indického štátu Manípur.
Japonsko
19. septembra zažili otrasy s magnitúdou 5,2 obyvatelia prefektúry Nagano i okolitých prefektúr. Hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke 10 km a epicentrum 34 km od mesta Macumoto.
Papua-Nová Guinea
19. septembra došlo k zemetraseniu s magnitúdou 5,8, ktorého ohnisko ležalo v hĺbke 36 km a epicentrum 162 km od hlavného mesta Port Moresby. Otrasy bolo cítiť vo viacerých regiónoch krajiny.
Východisko z klimatickej krízy
Dramatickosť prudkej zmeny klímy znepokojuje vedcov-seizmológov. Problémy rozrušovania Zeme sa týkajú celého ľudstva. Naša civilizácia môže získať šancu na život iba po zmene spotrebiteľského formátu spoločnosti na tvorivý. Ak sa zjednotíme na myšlienke vybudovania Tvorivej spoločnosti, v ktorej je život človeka najvyššou hodnotou, budeme môcť prekonať všetky kataklizmy a urobiť náš život dôstojným pre všetkých ľudí na planéte. Dnes, ako nikdy predtým, potrebuje ľudstvo evolúciu!
Dozvedieť sa viac o Tvorivej spoločnosti a pripojiť sa k tomuto najdôležitejšiemu projektu pre celé ľudstvo je možné tu: https://allatraunites.com/sk/join-us