Séria zemetrasení, 1.-7. februára 2021
Na Zemi ďalej narastá frekvencia a sila zemetrasení – Filipíny, Papua-Nová Guinea, Rusko, Čína, Tichý oceán, Guinea, Grécko.
Z tejto Príručky sa dozviete, čo robiť pri zemetrasení.
Filipíny
7. februára došlo k silnému zemetraseniu s magnitúdou 6,0 v južnej provincii Davao del Sur. Hypocentrum prírodnej kataklizmy sa nachádzalo v hĺbke 15 km. Epicentrum seizmickej udalosti sa nachádzalo blízko municipality Bansalan, kde žije vyše 60 000 ľudí. Tí pocítili silné trasenie. Podľa seizmológov bolo toto zemetrasenie tektonické.
Rusko
K zemetraseniu s magnitúdou 6,0 došlo na juhu Bajkalu. Miestni obyvatelia pocítili podzemné otrasy 7. februára po polnoci miestneho času. Epicentrum seizmickej udalosti sa nachádzalo na území Kabanského rajónu Burjatska.
Zemetrasenie bolo cítiť aj na teritóriu susedných oblastí. Napríklad obyvatelia Irkutska cítili otrasy zemskej kôry o sile 3 stupňov.
6. februára pocítili zemetrasenie s magnitúdou 4,0 obyvatelia Krasnodarského kraja. Ohnisko tejto udalosti ležalo v 10 km hĺbke.
Papua-Nová Guinea
7. februára bola zaznamenaná druhá silná seizmická udalosť v týždni s magnitúdou 6,3. Epicentrum prírodnej kataklizmy sa nachádzalo v Bismarckovom mori. Hypocentrum zemetrasenia ležalo v hĺbke 10 km.
3. februára došlo k zemetraseniu s magnitúdou 5,3. Ohnisko ležalo 59 km hlboko a epicentrum 58 km od mesta Finschhafen na polostrove Huon. Podzemné otrasy bolo vtedy cítiť vo viacerých oblastiach krajiny.
Čína
4. februára sa odohrala seizmická udalosť s magnitúdou 5,1 v Tibetskej autonómnej oblasti. Ohnisko podzemných otrasov ležalo v hĺbke 10 km. Epicentrum sa nachádzalo 103 km SSV od osady Lobuche v Nepále. Zemetrasenie pocítili obyvatelia viacerých oblastí Číny, Nepálu aj Indie.
Nedlho predtým, 2. februára, boli v Tibetskej AO zaregistrované podzemné otrasy s magnitúdou 5,2. Ohnisko vtedy ležalo 22 km hlboko a epicentrum sa nachádzalo skoro na tom istom mieste – 113 km od nepálskeho Lobuche. Rovnako ho bolo cítiť v Číne, Nepále aj Indii.
Tichý oceán
3. februára došlo k silnému zemetraseniu s magnitúdou 6,7 asi 1 500 km juhovýchodne od čilského Veľkonočného ostrova. Hypocentrum tejto seizmickej udalosti ležalo tiež v hĺbke 10 km a epicentrum podzemných otrasov bolo v západnej časti čilského chrbta. Tento oceánsky chrbát sa nachádza na hraniciach Antarktickej tektonickej platne s tektonickou platňou Nazca.
Guinea
3. februára došlo k zemetraseniu s magnitúdou 5,0 v Guinei. Hypocentrum ležalo v hĺbke 14 km a epicentrum sa nachádzalo len 38 km od mesta Kindia s takmer 200 000 obyvateľmi. Zemetrasenie pocítili obyvatelia mnohých oblastí v Guinei i Sierra Leone.
Grécko
1. februára došlo k podzemným otrasom s magnitúdou 4,8, 4,8 a 5,2 v Egejskom mori pri gréckom ostrove Lesbos. Ohniská ležali v hĺbke 10 km. Epicentrá sa nachádzali 17-21 km od mestečka Polichnitos na juhozápadnom pobreží ostrova. V tej istej oblasti nasledovala séria dotrasov – viac ako 10 zemetrasení s magnitúdou medzi 3,0 a 4,0. Seizmické udalosti cítili aj obyvatelia iných ostrovov a západného Turecka.
Hodnota života a kataklizmy
Najvyššou hodnotou na Zemi je Život každého človeka. V období globálnej zmeny klímy je pre zachovanie toho najcennejšieho, teda každého ľudského života na planéte, potrebné zjednotiť sa. Veď spoločne dokážeme prekonať akékoľvek ťažkosti.
Vložené video obsahuje CZ a SK titulky