Búrky a nárazové vetry vo svete, jún 2020
Dnes sa ľudstvo stále častejšie stretáva s takými prírodnými javmi, ako sú cyklóny a búrky. Príčina vzniku búrok je vždy jedna – veľký rozdiel atmosférického tlaku na blízkej vzdialenosti. Najčastejšie sú búrky spojené s atmosférickými vírmi – cyklónami. Ak je tlak v strede cyklóny veľmi nízky v porovnaní s jej okrajmi, vzniká veľký rozdiel tlakov, ktorý vyvoláva búrkové vetry a v ich dôsledku búrku.
Rusko
10. júna 2020 silná búrka zasiahla Bežanický a Lokniansky rajón Pskovskej oblasti. V dôsledku rozbúreného živlu boli na cesty pováľané stromy, ktoré prekážali pohybu dopravy. Vietor bol taký silný, že poškodil strechy niektorých budov. Z dôvodu pretrhnutia línií elektrického vedenia zostalo bez svetla viac ako 900 ľudí.
V tých istých dňoch silný vietor a prívalový dážď zasiahli Lesozavodsk a obce v mestskom okruhu. Silným vetrom a výdatnými zrážkami bolo poškodených niekoľko budov a domov, línie elektrického vedenia a prerušené zásobovanie elektrinou.
12. júna silné nárazy vetra postihli obyvateľov Stavropoľského kraja. Na jednej z ciest neďaleko mesta Mineraľnyje Vody v Andropovskom rajóne bolo viac ako 10 áut prevrátených následkom silných nárazov, ktoré sa na túto oblasť nečakane osopili.
14. júna silné búrky s poryvmi vetra zastihli obyvateľov Krasnojarského kraja. Nezvyčajne jasné výboje bleskov boli pozorované v meste Krasnojarsk a v obci Strelka.
Tropický cyklón „Nisarga“, India
4. júna 2020 tropický cyklón „Nisarga“, ktorý predtým vznikol v Arabskom mori, vyšiel na pevninu v indickom štáte Maháráštra. V dôsledku nárazov vetra, ktoré miestami dosahovali 120 km/h, boli poškodené stavby a popretŕhané línie elektrického vedenia. Žiaľ, došlo aj k úmrtiam a zraneniam.
V meste Alibag vietor pováľal stromy a poškodil tiež obytné domy. Z nebezpečných oblastí bolo evakuovaných viac ako 40 000 obyvateľov. V husto osídlenom Bombaji viedli silné dažde k zaplaveniam niektorých častí mesta. Búrka „Nisarga“ sa považuje za jednu z najstrašnejších v poslednej dobe.
Tropická búrka „Nuri“
14. júna boli tropickou búrkou zasiahnutí obyvatelia južného pobrežia Číny. Tropická búrka, ktorá dostala pomenovanie „Nuri“, sa sformovala nad Juhočínskym morom, postupne zvýšila rýchlosť na 75 km/h a potom dosiahla ostrov Hailing v provincii Kuang-tung. Búrka bola sprevádzaná silnými zrážkami a nárazmi vetra, ktoré v centre živlu dosahovali 82,8 km/h.
Búrka spôsobila miestnym obyvateľom rozsiahle škody – poškodené boli línie elektrického vedenia, ulice sa premenili na búrlivé vodné toky. Kvôli zhoršeniu poveternostných podmienok bolo vyhlásené varovanie pred búrkami v Hongkongu, Macau a Čuangskej autonómnej oblasti Kuang-si.
Po prejdení Čínou dosiahla „Nuri“ územie Vietnamu a Thajska, kde nárazy vetra a zrážky ešte viac zosilneli. V Hočiminovom meste vo Vietname bol vietor taký silný, že sfúkol z pristávacej dráhy dopravné lietadlo. Našťastie, nikto z cestujúcich nebol zranený.
V Hočiminovom meste živel strhol viac ako 10 mostov a niekoľko tisíc domov sa ocitlo vo vode. V niektorých oblastiach krajiny tropická búrka „Nuri“ zapríčinila náhle silné záplavy, postihujúce miestnych obyvateľov, ktorí sa ocitli vo vodných pasciach.
Aj obyvatelia Thajska zažili nečas. Búrlivý vietor spôsobil škody asi 500 domom.
Nárazové vetry v Čechách a Maďarsku
Medi 13. a 15. júnom boli postihnutí nárazovými vetrami obyvatelia Maďarska a Českej republiky. Intenzívne zrážky, sprevádzané nárazovým vetrom, spôsobili nečakané záplavy v obci Tótvázsony v Maďarsku. Živel poškodil línie elektrického vedenia, pováľal stromy, zatopil ulice, cesty a domy. Žiaľ, aj zabíjal. Silné záplavy a víchrice sa prehnali 14. júna aj Budapešťou a jej okolím. V dôsledku zatopenia boli zaplavené niektoré stanice metra a pováľané stromy.
V Českej republike spôsobili prívalové dažde v niektorých oblastiach záplavy. Z najviac zaplavených miest boli evakuovaní ľudia.
Globálna zmena klímy
Každá nová kalamita je previerkou pre každého človeka a kataklizmy, ku ktorým dochádza globálne na celom svete sú previerkou pre celé ľudstvo! Veď všetci chápu, že živelné pohromy sú nepredvídateľné a každý z nás sa môže stať ich obeťou. A od toho, nakoľko sme zomknutí, nakoľko vieme spoluprežívať a podporovať jeden druhého, nakoľko sme pripravení navzájom sa deliť o strechu nad hlavou, odev, jedlo a jednoducho o priateľský úsmev, závisí záruka prežitia každého z nás a ľudstva v celosti.
Čo pomôže prežiť ľudstvu v podmienkach globálne sa meniacej klímy, sa hovorí v relácii „Klíma. Budúcnosť je teraz“ na ALLATRA TV.
Vložené video obsahuje CZ a SK titulky