Veľmi silné záplavy vo svete, september 2021
Stále častejšie a na celej Zemi pozorujeme katastrofické následky globálnej zmeny klímy, ktoré sa každým dňom stávajú devastačnejšími. Taký zdanlivo obvyklý jav ako je dážď dnes často spôsobuje náhle záplavy, zosuvy i prepadliny.
Živly ničia majetok, úrodu, demolujú obydlia a žiaľbohu, stále častejšie sa stávajú aj príčinou záhuby ľudí. Obrovské výmery poľnohospodárskych plôch bývajú zaplavené a teda milióny ľudí zostávajú bez úrody. Počet klimatických utečencov dennodenne stúpa.
Z tejto Inštrukcie sa dozviete, čo robiť pri záplavách.
Búrka v Španielsku
Španielskym územím sa prehnali silné búrky s bohatými zrážkami. 23. septembra zasiahli silné dažďové záplavy obyvateľov andalúzskeho mesta Huelva. Búrlivé prúdy vody splachovali automobily a zaplavovali domy.
Silné dažde v USA
16. septembra postihli silné dažde Atlantické pobrežie Ameriky, kde len nedávno vyčíňal hurikán Ida. V niektorých oblastiach okresu Columbia boli kvôli záplavám uzavreté diaľnice, ktoré sa doslova pred očami vo chvíli zmenili na rozbúrené rieky.
K záplavám došlo aj v štáte Virgínia. V hlavnom meste Richmond museli hasiči zachraňovať ľudí, ktorí sa ocitli v autách, uväznených vo vode.
Zosuvy a záplavy v Guatemale
11. septembra došlo v dôsledku prívalových dažďov na juhozápade štátu k záplavám i zosuvom. Žiaľ, hlásené sú aj obete. Živly zasiahli obyvateľov departmentov San Marcos, Sololá, Guatemala a Santa Rosa. Cesty boli premenené na rozvodnené rieky, došlo k poškodenou mostov aj infraštruktúry. Celkovo nepríjemnosti zasiahli okolo 12 000 ľudí a viac ako 20 ľudí muselo byť evakuovaných.
V tomto roku prívalové dažde postihli viac ako milión obyvateľov Guatemaly a svoje domovy bolo donútených opustiť viac ako 10 000 z nich.
Veľmi silné dažde v Indii
17. -18. septembra postihli záplavy obyvateľov okresu Purba Medinipur v štáte Západné Bengálsko.
14. septembra vznikli záplavy v štáte Gudžarát, kde došlo aj k záhube ľudí. Takmer 7 000 ľudí bolo evakuovaných a rozmiestnených v 72-och špeciálne vybudovaných strediskách. Celkovo však bolo zasiahnutých viac ako 1 600 000 obyvateľov štátu. V okrese Rajkot len za 24 hodín spadlo vyše 500 mm zrážok, kým mesačný priemer je 123 mm! Hladina povodňových vôd na uliciach mesta dosiahla výšku 3 metre! Stovky obyvateľov sa museli zachraňovať na strechách, odkiaľ ich odvážali na člnoch záchranári.
Deň predtým spadlo za deň v meste Bhuvanéšvar v štáte Urísa 195 mm dažďa, čo tu nepozorovali už 63 rokov. A v meste Purí v tom istom štáte bolo za 24 hodín zaznamenaných 341 mm zrážok, pričom celomesačný priemer je 265 mm.
12. septembra došlo po výdatných dažďoch k zosuvu neďaleko dediny Badhal v štáte Himáčalpradéš.
11. septembra začalo obdobie dažďov a krajinu zasiahli prvé silné dažde. A hoci to obyvatelia Indie zažívajú každý rok, tento rok na niektorých miestach spadlo neobvyklé množstvo zrážok – až do 1 100 mm. Také mokré obdobie dažďov už v krajine nebolo 46 rokov. Ulice hlavného mesta Dillí sa rýchlo premenili na búrlivé riavy. Dokonca bolo zaplavené aj medzinárodné letisko, čo spôsobilo poruchy v leteckom spojení.
50 povodní v Portugalsku
Výdatné dažde zapríčinili povodne v regióne Alentejo. 17. septembra došlo v okresoch Évora a Bejo k asi 50 povodniam. Živel poškodil mnohé domy.
Potopa v Malajzii
Aj v meste Kota Kinabalu v štáte Sabah na ostrove Borneo došlo 15. septembra k záplavám. Cesty sa zmenili a rieky a zaplavili zaparkované automobily.
Lejaky v Mexiku
Prívalové dažde zapríčinili niekoľko zosuvov v rôznych častiach Mexika a v štáte Mexiko došlo aj ku kamennej lavíne. Niekoľko ľudí sa ocitlo pod závalmi a hlásení sú aj nezvestní.
15. septembra bola v oblastiach postihnutých záplavami v štáte Hidalgo vyhlásená mimoriadna situácia. Poškodené boli desaťtisíce domov. Najpostihnutejšími boli obyvatelia mesta Tula de Allende, v ktorom z dôvodu zaplavenia nemocnice zahynuli ľudia. Takáto ničivá katastrofa sa v Tule nevyskytla už vyše 40 rokov.
10. septembra sa vo štvrti Lázaro Cárdenas v meste Tlalnepantla de Baz zrútil vrch. Mnohí obyvatelia zostali bez strechy, keďže boli zničené desiatky domov a hlásené sú aj obete na životoch.
Rekordné zrážky vo Francúzsku
14. septembra zažili záplavy obyvatelia departmentu Gard. V južných a západných častiach krajiny za tri hodiny spadlo množstvo zrážok rovnajúce sa dvojmesačnému priemeru. V meste Nîmes sa svojou nezvyčajnou výdatnosťou stal dážď historickým. Podľa pozorovaní meteorológov tu k tak výdatnému dažďu nedochádza častejšie, ako raz za storočie.
Prívalové dažde v Nigérii
13. septembra postihli po mnohohodinovom prívalovom daždi nečakané záplavy federálne územie hlavného mesta Abuja. Hlásené sú aj obete na ľudských životoch. Najpostihnutejšími boli obyvatelia štvrtí Trademoore, Light Gold, Wisdom a Lugbe. Živel poškodil viac ako 160 domov a 20 automobilov.
Záplavy a zosuvy v Indonézii
Po silných prívalových dažďoch 13. a 14. septembra sa vyliali rieky v niekoľkých oblastiach štátu a spôsobili záplavy i zosuvy. Zasiahnutých bolo asi 11 800 ľudí a zničených či poškodených bolo približne 2 500 domov v provinciách Západná Jáva, Papua, Východný Kalimantan, Banten a Riau. Najpostihnutejšími boli obyvatelia provincie Banten – asi 140 ľudí prišlo o strechu. V provincii Papua sú z dôvodu zničených ciest a závalov skomplikované záchranné práce.
Bahnotoky a potopa v Číne
Od samého začiatku júna neprestávajú záplavy v celej južnej časti Číny. Prívalové dažde, ktoré zasiahli mesto Cun-i (Zunyi) v provincii Kuej-čou (Guizhou) 12. septembra, zapríčinili záplavy a početné bahnotoky. Nanešťastie došlo aj k obetiam a taktiež sú hlásení nezvestní. Evakuovať bolo nutné viac ako 13 000 ľudí a poškodených bolo asi 2 200 domov. Narušená bola automobilová doprava a množstvo áut sa ocitlo pod vodou.
Záplavy v Hondurase
Na zrážky bohaté dažde, ktoré začali 10. septembra, spôsobili záplavy v meste San Pedro Sula. Rieka Chamelecon sa vyliala a zaplavila mnohé štvrte. Musel byť vyhlásený výnimočný stav.
Katastrofa v Pakistane
8. septembra zasiahli provinciu Chajbar Paštúnchwá na severozápade krajiny prívalové dažde, ktoré zapríčinili viaceré zosuvy. Hlásené sú obete na životoch i nezvestní. Silno boli zasiahnutí aj obyvatelia mesta Abbótábád, kde živel zničil niekoľko domov.
Živelná pohroma v Saudskej Arábii
Prívalové dažde, posledné dni trvajúce v južných provinciách kráľovstva, zapríčinili silné záplavy. Aj tu sú hlásené obete i nezvestní. Približne 200 ľudí muselo opustiť svoje domy, aby sa dostali do bezpečia. Niektoré sídla sa z dôvodu záplav i zosuvov ocitli v izolácii. Záchranári sem museli dovážať lieky, potraviny a mnohé iné potreby na vrtuľníkoch.
Červený stupeň ohrozenia v Kolumbii
Záplavy zasiahli aj sever Kolumbie. Podľa informácií k 3. septembru bolo živlom postihnutých viac ako 23 300 ľudí vo viacerých departmentoch severovýchodného subregiónu La Mojana. Svoje zaplavené domy muselo urýchlene opustiť viac ako 4 200 ľudí. Rozmiestnení boli do dočasných útočísk v 29 sídlach. Nenapraviteľne bola poškodená úroda asi na 6 600 ha poľnohospodárskych plôch.
Z dôvodu veľmi silných dažďov stúpla hladina vody v rieke Cauca na juhozápade krajiny na kritickú úroveň a preplnila priehradu La Mojana. Z toho dôvodu sa viac ako 500 000 ľudí ocitlo v ohrození veľkých záplav.
Viac ako 180 000 ľudí bolo záplavami postihnutých v 39 municipalitách departmentov Antioquia, Bolívar, Córdoba a Sucre. Poškodených bolo veľa domov a zničené boli tisíce hektárov poľnohospodárskych plodín. Zahynulo obrovské množstvo dobytka.
Najviac boli postihnutí obyvatelia susediacich municiplalít Nechí v departmente Antioquia a San Jacinto del Cauca v departmente Bolívar, kde bol vyhlásený najvyšší, červený stupeň ohrozenia. Z dôvodu živelnej pohromy došlo k akútnemu nedostatku potravín, bývania, liekov a mnohých iných životných potrieb.
Východisko je v zjednotení celého ľudstva!
Obyvatelia mnohých krajín sa stávajú obeťami silných povodní. Mohutné lejaky za niekoľko hodín vedú k záplavám, rieky a jazerá sa vylievajú. Ľudia opúšťajú zaplavené domy. Pri nútenom hľadaní bezpečného miesta pre život sa stávajú klimatickými utečencami. A v podmienkach spotrebiteľského formátu spoločnosti sa utečencom môže stať každý.
Máme iba jediné východisko – zjednotenie na základe myšlienky vybudovania Tvorivej spoločnosti, sveta, v ktorom sa život človeka nebude ceniť len na papieri, ale v skutočnosti. Iba všetci spoločne dokážeme nájsť spôsoby ako vyjsť z klimatickej krízy bez ľudských strát. Naša civilizácia ešte má šancu!