Silné lesné požiare v krajinách sveta, september 2020
Koncom septembra až začiatkom októbra naďalej plápolali rozsiahle lesné požiare v krajinách Európy, Južnej i Severnej Ameriky.
Katastrofické požiare v USA
Lesné požiare, ktoré zúria v severnej Kalifornii od augusta tohto roku viedli k úmrtiam, k evakuácii viac ako 70 000 ľudí a k zničeniu viac ako 7 000 domov. 27. septembra nový požiar vznikol v oblasti sídla Igo. Plamene zlikvidovali asi 150 budov.
Jeden z mnohopočetných kalifornských lesných požiarov nazvaný „August Komplex“ spálil viac ako 3 600 ha porastov a bol vyhlásený za najväčší v histórii štátu. Podľa údajov k 30. septembru v celej Kalifornii horí 27 veľkých prírodných požiarov.
Lesné požiare v Kanade
Aj obyvatelia Kanady sú stále sužovaní lesnými požiarmi. 17.-18. septembra dym z nich zahalil mesto Vancouver. V provincii Britská Kolumbia bolo celkovo zaregistrovaných 27 prírodných požiarov.
Boj s ohňom v Argentíne
V poslednom septembrovom týždni trpeli lesnými požiarmi obyvatelia desiatich argentínskych provincií. Stovky ľudí sa pokúšali plamene zadržať, pričom nanešťastie došlo aj k zraneniam.
25. septembra oheň zachvátil tisíce hektárov porastov. Pokusy uhasiť plamene komplikovalo horúce počasie a nárazový vietor.
Prírodné požiare v Brazílii
Podľa údajov odborníkov z kozmickej výskumnej agentúry Inpe stúpol za 9 mesiacov počet lesných požiarov v Amazónii oproti minulému roku o 13%. Teraz sú v týchto miestach pozorované najrozsiahlejšie požiare za posledné desaťročie.
V septembri tohto roku bolo v brazílskej Amazónii zaregistrovaných viac ako 32 000 ohnísk požiarov (o 61% viac ako v roku 2019). Príčinu tak vážnej situácie vidia odborníci v zmene klímy – v otepľovaní Atlantického oceánu v tropickom pásme, čo vyvoláva nezvyčajne suché počasie.
Veľké lesné požiare v Rusku
V prvý deň októbra vzplanulo v Rostovskej oblasti 174 lesných požiarov, z ktorých sa podarilo rýchlo zlikvidovať len 162. Najťažšia situácia vznikla v Cimľjanskom rajóne, kde oheň zachvátil plochu 327 ha. Na boj so živlom vyšlo približne 280 ľudí. V Kamenskom rajóne poškodil prírodný požiar 7 stavieb. Do boja s ohňom sa vybrali stovky ľudí. Našťastie, nikto nebol zranený.
Na prelome septembra a októbra boli ohniská zaregistrované aj vo Voronežskej oblasti, kde sa ustálilo teplé a suché počasie. Najviac boli prírodným požiarom postihnutí obyvatelia dediny Nikolajevka, kde plamene zničili 50 domov. Našťastie, samotní obyvatelia zostali živí.
Nezvratné klimatické zmeny
Keď budeme sledovať klimatické zmeny, uvidíme, že v každom bode našej planéty prebiehajú nezvratné zmeny klímy. Mení sa počasie, k predtým anomálnym javom dochádza s pravidelnou frekvenciou, vzrastá sila katakliziem. Budúcnosť našej civilizácie mimoriadne znepokojuje milióny neľahostajných ľudí.
Dnes všetko závisí od každého človeka. Veď aby ľudstvo prežilo, treba iba ukončiť konflikty a spoločne nájsť riešenie klimatického problému. Od toho, či sa v tomto zložitom období dokážeme zjednotiť na osnove ľudskosti a spoločne vybudovať Tvorivú spoločnosť, závisí naša budúcnosť.
Už dnes sa na platforme Medzinárodného spoločenského hnutia „ALLATRA“ samotnými ľuďmi realizuje globálny projekt „Tvorivá spoločnosť“. Zapojiť sa do neho môže každý. K tomu je potrebné vyplniť formulár: https://allatraunites.com/cs/join-us