Smršte a tornáda, október 2020
Už niet takého územia na planéte, ktoré by nezasiahli zmeny klímy. Topenie ľadovcov v Antarktíde, smršte, tornáda, mohutné záplavy, zemetrasenia, suchá – všetky tieto živelné javy sa odohrávajú už takmer každodenne, čo hovorí o nezvratnosti klimatických zmien. Čo bude za nimi nasledovať, ako sa na ne pripraviť a ako máme my, ľudia, žiť v nových zmenených podmienkach – to sú tie dôležité otázky, ktoré teraz naliehavo stoja pred celým ľudstvom!
Medzi mnohými živelnými pohromami patria k najnebezpečnejším smršte a tornáda. Tornádo sa navonok podobá smršti, ale väčšinou je oveľa silnejšie a spôsobuje väčšiu deštrukciu.
Smršť je nesmierne hrozivý, záhadný a pozoruhodný prírodný jav, ničiaci takmer všetko, čo sa mu dostane do cesty, neľutujúc pri tom ani ľudí, ani ich majetok (niektoré z nich majú takú silu, že sú schopné bez problémov zodvihnúť do vzduchu nákladnú súpravu s prívesom a dokonca aj dom).
Séria smrští v krajinách Európy
V októbri sa obyvatelia mnohých európskych krajín stretli s takými nezvyčajnými a nebezpečnými úkazmi ako sú smršte a tornáda. Našťastie, tieto živly nikoho nezranili.
5. októbra pozorovali tornádo obyvatelia Antverp v Belgicku. Nikto nebol zranený, ale vír povytŕhal stromy aj s koreňmi a poškodil niekoľko domov
8. a 12. októbra bola zaznamenaná séria vodných smrští v Grécku – v oblasti mesta Alexandrupoli a na pobreží Nea Poteidaia na polostrove Kassandra v regióne Chalkidiki.
Aj 11. októbra bola spozorovaná vodná smršť obyvateľmi mesta Livorno v Taliansku a 15. októbra obyvateľmi komúny Chioggia neďaleko Benátok.
Niekoľko vodných smrští bolo zaregistrovaných v Chorvátsku – vír sa vytvoril pri ostrovoch Lošinj, a Hvar 15. a 17. októbra.
Vodná smršť v Rusku
Obyvatelia mesta Vladivostok pozorovali 4. októbra vodnú smršť v zálive Patrokl.
Tornáda a smršte na americkom kontinente
11. októbra sa okolím miest Dillon a Conway v Južnej Karolíne (USA) prehnalo ničivé tornádo, ktoré zničilo a poškodilo niekoľko domov. Našťastie nie sú hlásené úmrtia. Obyvatelia USA sa stali aj očitými svedkami dvoch rôznych smrští – 16. októbra bola spozorovaná vodná smršť v prielive Mackinac medi Hurónskym a Michiganským jazerom v štáte Michigan a 17. októbra požiare, ktoré sa rozhoreli v Colorade, napomohli vzniku dymovej smršte.
Ničivé následky zanechalo za sebou tornádo v meste San Cristóbal na Kube.
2. októbra bol v Paraguaji videný nezvyčajný úkaz – ohnivá smršť, ktorá našťastie nespôsobila ujmy na životoch ani na majetku.
Život človeka – najvyššia hodnota
Najvyššou hodnotou na Zemi je ľudský život. Pribúdanie klimatických katakliziem ohrozuje život všetkých ľudí na planéte. Strata všetkých pozemských statkov – je ničím, v porovnaní so stratou života.
A preto ľudia i vedci v rôznych štátoch sveta vidia východisko z klimatickej krízy práve v uvedomení si cennosti a dôležitosti života každého človeka, nezávisle od farby kože, národnosti a vierovyznania. Veď len na základe tohto bázového a fundamentálneho chápania dokážeme my, ľudia planéty Zem, prežiť.
Pre zjednotenie všetkých ľudí na planéte na základe tejto bázovej hodnoty nepochybne potrebujeme takú spoločnosť, v ktorej bude každý človek ochraňovaný. Prvé kroky pre vybudovanie takejto Tvorivej spoločnosti sú už urobené.
Podrobnejšie sa o 8 osnovách a etapách vybudovania Tvorivej spoločnosti môžete dozvedieť po prejdení na odkaz: https://allatraunites.com/sk/news/osnovy-etapy-vybudovania-tvorivej-spolocnosti