Smršte a tornáda v krajinách sveta, august 2020
Tornáda sú nebezpečné víry niekedy zmietajúce všetko na svojej púti a prinášajúce rozsiahlu deštrukciu. Kým skôr bol tento jav typický pre centrálne štáty USA a zriedkavejšie aj pre krajiny Európy a európskej časti Ruska, tak dnes sú tornáda zaznamenávané všade.
Tornáda v Kanade
Za prvých 20 dní augusta sa obyvatelia Kanady s tornádom stretávali niekoľkokrát. 18. augusta bola spozorovaná vodná smršť v zálive Georgian Bay Hurónskeho jazera v Ontáriu. 14. augusta sa vír s rýchlosťou do 41,6 m/s prehnal provinciou Manitoba. Smršť bola sprevádzaná búrkou, silným lejakom a krupobitím.
Týždeň predtým sa Manitobou prehnalo smrteľné tornádo, ktoré zapríčinilo aj obete. 3. augusta sa búrky sprevádzané tornádami a padaním veľkého ľadovca prehnali provinciou Alberta.
Vodné víry a ohnivé tornádo v USA
20. augusta sa v Mexickom zálive pri pobreží štátu Louisiana sformovalo celých deväť smrští. Deň predtým sa vodná smršť prehnala popri pobreží Miami. V štáte Kalifornia, kde zúria lesné požiare, sa 15. augusta vytvorilo ohnivé tornádo. 14. augusta sa tornáda prehnali štátmi Texas a Minnesota.
18. augusta ničivé tornádo prešlo okolím mesta Orlando na Floride. Žiaľ, došlo aj k zraneniam. Silný vietor rúcal domy a prevracal ťažké nákladiaky. V ten istý deň bola vodná smršť zaregistrovaná na jazere Ontário v štáte New York.
Podľa slov zástupcov Medzinárodného strediska pre výskum vodných smrští bolo v dňoch 16.-19. augusta na jazerách Michigan, Ontário a Erie, rozprestierajúcich sa na území USA a Kanady, zaregistrovaných 88 smrští. Ešte nikdy v celých dejinách meteorologických sledovaní tu nebolo pozorované také veľké množstvo smrští za taký krátky časový úsek.
Vodná smršť v Mexiku
19. augusta zazreli vodnú smršť obyvatelia mesta Puerto Escondido v štáte Oaxaca.
Tornádo v Brazílii
18. augusta bol prašný vír zaregistrovaný v štáte Maranhão. A 14. augusta sa prehnali dve tornáda brazílskym štátom Santa Catarina – v municipalitách Irineópolis a Tangará.
Smršte v Európe
19. augusta sa vytvorila vodná smršť pri ostrove Rujana (Nemecko).
18. augusta bol lievik na oblohe zaregistrovaný v okolí mesta Beesel v provincii Limbursko (Holandsko).
5. augusta vyšla vodná smršť na pevninu v severnej oblasti ostrova Sicília (Taliansko). Vír zdvihol do vzduchu piesok na pláži a vyvolal paniku medzi dovolenkármi. Našťastie, nikto nebol zranený.
3. augusta pozorovali vodnú smršť obyvatelia komúny Koksijde, ležiacej v provincii Západné Flámsko v Belgicku.
Smršte v Rusku
Kým prv boli smršte javom typickým skôr pre európske oblasti Ruska, tak teraz je množstvo vírov pozorovaných aj vo východnej časti krajiny. 16. augusta sa smršte prehnali Čeľjabinskou oblasťou a Baškirskom. 18. augusta lievik na oblohe pozorovali obyvatelia Kurganskej oblasti.
Dôležitosť voľby
Koľký krát už prírodný živel pripomína dôležitosť kultivácie ľudských kvalít v spoločnosti, ako sú vzájomná pomoc, podpora blížneho a účinnosť tvorivých aktivít! Od voľby každého človeka, či žiť podľa vnútorného majáčika-svedomia, alebo padať na dno zlosti a egoizmu, závisí výsledok nášho života i života obklopujúcich nás ľudí!
Všetci sme spriahnutí ľudskosťou a dobrotou. A potvrdzuje to teória šiestich podaní rúk (pozn. – nazývaná aj teória „malého sveta“, teória „šiestich stupňov odlúčenia“, či teória „šiestich stupňov prepojenia“). Podľa nej je každý človek na Zemi spojený s ktorýmkoľvek iným človekom cez reťaz šiestich iných ľudí. Naše vzájomné prepojenie je potvrdzované veľkolepým projektom MSH „ALLATRA“ „Šesť podaní rúk“.