Smršte vo svete, polovica júna 2021
Dnes sa svedkami (a občas aj obeťami) smrští stávajú ľudia, žijúci na rôznych kontinentoch. Stále častejšie sa víry vyskytujú tam, kde predtým o nich iba čítali. To všetko je priamym následkom globálnej zmeny klímy. A ak naša planéta už neraz prežívala podobné zmeny, tak otázka, ako ich môže prežiť ľudstvo, závisí od každého človeka – od našej schopnosti spájať sa na základe spoločných hodnôt a vybudovať Tvorivú spoločnosť.
Smršť je atmosférickým vírom, vznikajúcim v dažďovej kope (kumulonimbus). Priemer spodnej časti lievika takéhoto víru môže dosiahnuť od 5 metrov (ak sa smršť sformovala na vode) do 4,2 km. Primerane tomu sa aj nebezpečenstvo spôsobené prechodom smršte môže líšiť – od nízkeho po veľmi silnú hrozbu pre život a zdravie ľudí.
Tornádo v Kanade
15. júna sa tornádo prehnalo okolím dedinky D'Arcy v provincii Saskatchewan.
Smršť v Rusku
14. júna vznikla smršť v meste Čaplygin, nachádzajúcom sa v Lipeckej oblasti.
Štyri dni predtým pozorovali vzdušný vír obyvatelia mestečka Anna vo Voronežskej oblasti.
Tornáda v USA
12. júna spozorovali tornádo obyvatelia mestečka Las Vegas v štáte Nové Mexiko. A päť dní predtým sa tornádo prehnalo popri mestečku Platteville v Colorade.
Smršť v Arménsku
11. júna sa lievik na oblohe objavil v oblasti mesta Stepanavan.
Vodná smršť v Taliansku
12. júna bola spozorovaná vodná smršť v regióne Kalábria.
Globálna kríza. Čo robiť?
Dnes vidíme spolu s klimatickým chaosom narastanie globálnej krízy. Je očividné, že spotrebiteľský formát zaviedol ľudstvo do slepej uličky. Čo nás čaká, ak nezmeníme vektor rozvoja spoločnosti? A čo môžeme urobiť, aby sme vyšli z krízy a začali žiť dôstojne?
24. júla 2021 o 17:00 SELČ sa uskutoční globálna online konferencia „Globálna kríza. Týka sa to už každého“, zorganizovaná dobrovoľníkmi z celého sveta na platforme Medzinárodného spoločenského hnutia ALLATRA. Vysielať sa bude v 60 jazykoch sveta.