Informačně-analytický portál
    

Smršte vo svete, polovica júna 2021

Smršte vo svete, polovica júna 2021

Dnes sa svedkami (a občas aj obeťami) smrští stávajú ľudia, žijúci na rôznych kontinentoch. Stále častejšie sa víry vyskytujú tam, kde predtým o nich iba čítali. To všetko je priamym následkom globálnej zmeny klímy. A ak naša planéta už neraz prežívala podobné zmeny, tak otázka, ako ich môže prežiť ľudstvo, závisí od každého človeka – od našej schopnosti spájať sa na základe spoločných hodnôt a vybudovať Tvorivú spoločnosť.

 

Smršť je atmosférickým vírom, vznikajúcim v dažďovej kope (kumulonimbus). Priemer spodnej časti lievika takéhoto víru môže dosiahnuť od 5 metrov (ak sa smršť sformovala na vode) do 4,2 km. Primerane tomu sa aj nebezpečenstvo spôsobené prechodom smršte môže líšiť – od nízkeho po veľmi silnú hrozbu pre život a zdravie ľudí.

 

Tornádo v Kanade

15. júna sa tornádo prehnalo okolím dedinky D'Arcy v provincii Saskatchewan.

Smršť v Rusku

14. júna vznikla smršť v meste Čaplygin, nachádzajúcom sa v Lipeckej oblasti.

Štyri dni predtým pozorovali vzdušný vír obyvatelia mestečka Anna vo Voronežskej oblasti.   

Tornáda v USA

12. júna spozorovali tornádo obyvatelia mestečka Las Vegas v štáte Nové Mexiko. A päť dní predtým sa tornádo prehnalo popri mestečku Platteville v Colorade.

Smršť v Arménsku

11. júna sa lievik na oblohe objavil v oblasti mesta Stepanavan.

Vodná smršť v Taliansku

12. júna bola spozorovaná vodná smršť v regióne Kalábria.

Globálna kríza. Čo robiť?

Dnes vidíme spolu s klimatickým chaosom narastanie globálnej krízy. Je očividné, že spotrebiteľský formát zaviedol ľudstvo do slepej uličky. Čo nás čaká, ak nezmeníme vektor rozvoja spoločnosti? A čo môžeme urobiť, aby sme vyšli z krízy a začali žiť dôstojne?

24. júla 2021 o 17:00 SELČ sa uskutoční globálna online konferencia „Globálna kríza. Týka sa to už každého“, zorganizovaná dobrovoľníkmi z celého sveta na platforme Medzinárodného spoločenského hnutia ALLATRA. Vysielať sa bude v 60 jazykoch sveta.

 

  
Hodnocení: 5 / 5 z 14
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO