Smrtonosné záplavy v Európe, polovica júla 2021
Globálna zmena klímy zasiahla 14-16 miliónov obyvateľov Európy. Niektoré krajiny boli vyhlásené za zónu katastrofy. Anomálne dažde zapríčinili silné smrtonosné záplavy. Žiaľ, hlásených je veľa obetí. Všetko prebiehalo veľmi bystro. Len vďaka spolupráci ľudí a záchranných služieb sa podarilo vyhnúť ešte väčším obetiam.
Nemecko
14. -15. júla lejaky zasiahli západné Nemecko. Došlo k mnohým obetiam. Okolo 1 300 ľudí je zatiaľ nezvestných.
Za dva dni spadlo viac zrážok, ako je dvojmesačný priemer. Prudké prúdy vody z vyliatych riek splachovali na svojej ceste stavby, stromy, automobily. Poškodené a zničené boli cesty i mosty. Kvôli živlu boli prerušené dodávky elektriny i plynu a ľudia zostali bez spojenia a internetu. Pred rýchlo stúpajúcimi povodňovými vodami sa ľudia zachraňovali na strechách domov, odkiaľ ich brali záchranári.
Obyvatelia mnohých dedín zostali odrezaní od zvyšku sveta záplavami aj zosuvmi.
Extrémne dažde a náhle záplavy zažili aj obyvatelia susedných krajín, zahŕňajúcich Luxembursko, Švajčiarsko, Belgicko, Holandsko i Francúzsko.
Belgicko
Niekoľko dní za sebou v krajine pršalo, čo spôsobilo záplavy v juhovýchodných oblastiach štátu, kde rozzúrený živel uniesol niekoľko životov a hlásení sú aj nezvestní. Rieky sa vyliali v štyroch provinciách. V niektorých častiach hladina vody prudko stúpla do 2 metrovej výšky a zalievala celé obce.
U obyvateľov mnohých sídiel vznikla kritická situácia. Poškodené sú domy, infraštruktúra, cesty aj autá. Najviac bolo zasiahnuté obyvateľstvo v provincii Liège. Uzavreté boli cesty, zatvorené železničné stanice, vznikali problémy so zásobovaním plynom i elektrinou. Prerušená bola aj železničná doprava.
Obyvatelia postihnutých oblastí boli rozmiestnení v krízových strediskách.
Krajina bola vyhlásená za zónu katastrofy.
Holandsko
Na juhu krajiny silno napršalo, čo vynútilo tisícky obyvateľov sídiel v blízkosti rieky Mása opustiť svoje domy. Živel poničil domy aj objekty infraštruktúry.
Francúzsko
Silné dažde v polovici júla zasiahli obyvateľov východu Francúzska. V departmente Saône-et-Loire bol vyhlásený „oranžový“ stupeň poveternostnej hrozby. V komúnach Louhans a Sainte-Croix-en-Bresse sa vyliali rieky.
Švajčiarsko
Cyklón prihnal do Švajčiarska prívalové dažde a vietor s nárazmi do 106 m/s 13. júla spadlo v Zürichu za 10 minút 30 mm zrážok a v noci bolo zaregistrovaných okolo 9 000 bleskov. Cesty sa zmenili na búrlivé rieky. Narušená bola doprava.
Budúcnosť celej civilizácie
Nesmierne prírodné kataklizmy nás postihujú bez prestávky. V každom kúte planéty stále rastie ich ničivá sila, ktorá so sebou berie to najcennejšie – životy ľudí. Žiadny obyvateľ planéty sa už necíti bezpečne pred živlami.
Aká budúcnosť čaká našu planétu a každého z nás v súčasnom spotrebiteľskom formáte? Môžeme všetko zmeniť a dať na prvé miesto to najcennejšie – život každého človeka na Zemi?
Ako môže ľudstvo prežiť obdobie klimatickej krízy? Budúcnosť celej civilizácie závisí od každého!