Zasiahnuté boli státisíce ľudí v rôznych kútoch planéty ǀ Uragány
Iba počas niekoľkých dní na konci augusta boli státisíce ľudí v rôznych častiach zemegule postihnutí silnými záplavami a hurikánmi.
30. augusta zasiahla Katalánsko (Španielsko) najsilnejšia ľadovcová búrka za posledných 20 rokov. Priemer krúp dosahoval 10 cm! Približne 30 ľudí utrpelo zranenia, a bohužiaľ, zraneniam podľahlo jedno dieťa. Ľadovec poprerážal strechy domov, poškodil autá a popretŕhal linky elektrického vedenia.
V približne rovnakom čase, 28. augusta, zosilnela v Tichom oceáne tropická búrka Hinnamnor na tajfún 4. kategórie podľa Saffirovej-Simpsonovej stupnice. Rýchlosť vetra dosahovala 233 km/h (65 m/s), s nárazmi do 282 km/h (78 m/s).
Začiatkom septembra sa Hinnamnor, už ako supertajfún, osopil na obyvateľov Japonska silným vetrom a prívalovým dažďom. V potenciálne nebezpečných oblastiach sa ocitlo vyše 400 000 ľudí a musel byť vyhlásený najvyšší stupeň ohrozenia.
V meste Hamamacu sa vyliala rieka Magome a zaplavila most. Podľa Japonského meteorologického strediska tu len za jednu hodinu spadlo 118 mm zrážok.
4. septembra začala evakuácia ľudí i rušenie letov na južnom japonskom ostrove Okinawa a aj na ostrove Taiwan.
V súvislosti s priblížením tajfúnu bolo vyhlásené búrkové varovanie aj v Prímorskom kraji Ruska.
Na severe Laosu zasiahli tisíce ľudí náhle záplavy, zapríčinené prívalovým dažďom. K dátumu 30. augusta ešte nebol zistený presný počet ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou. Živel, ktorý zničil ich domy, ich zanechal bez existenčných prostriedkov, pitnej vody i jedla. Poškodené sú cesty, zásobovanie elektrinou i vodou.
29. augusta zasiahol silný uragán aj obyvateľov USA, kde nanešťastie pripravil o život niekoľko ľudí.
Vietor s nárazmi do 130 km/h pováľal stromy a poškodil elektrické linky v niekoľkých oblastiach štátov Illinois, Indiana, Michigan a Ohio. Bez elektriny zostalo viac ako 600 000 obyvateľov.
Prežiť dokážeme iba spoločne
Silné vetry sa pred našimi očami stávajú čoraz častejšími a ničivejšími. Rozsah ich skazonosného diela je meraný státisícmi ľudí, ktorí prišli o strechu, existenčné prostriedky, obvyklý spôsob života a niekedy aj o to najcennejšie – životy.
Prudký nárast počtu a sily klimatických katakliziem si od ľudstva vyžaduje neodkladné a zosúladené konanie. Milióny ľudí v rôznych kútoch planéty si to uvedomujú a preto podporujú a šíria ideu zjednotenia celej svetovej spoločnosti v Tvorivom formáte, ktorý nielenže našej civilizácii odkrýva nový stupeň evolúcie, ale aj poskytuje možnosť nájsť východisko z klimatickej krízy. Podrobnejšie sa o osnovách a princípoch Tvorivej spoločnosti môžete dozvedieť na tomto odkaze.